0-6 Ay Grubu Bebeklerde İlk Ek Gıda Önerileri

Annelerin en önem verdikleri hususlardan biri bebeklerinin beslenmeleridir. Anne sütü ilk altı ay için ne kadar önemli ise ilk ek gıda geçişleri de büyük öneme sahiptir. İlk ek gıda geçişleri konusunda bilinmesi gereken pek çok önemli nokta mevcut. 0-6 ay grubu bebeklerde ilk ek gıda önerileri her anne tarafından bilinmelidir.

Ek Gıdaya Geçiş

Bebek emmeye devam ederken anne sütü dışında başka besinlerle de tanışması gerekir. Tek başına anne sütüyle beslenmenin sona erdiği dönem ek gıdaya geçiş dönemi olarak adlandırılır. Buna ek beslenme ya da tamamlayıcı beslenme de denir. Her bebek için ek gıda geçişi gereklidir. Bu noktada önemli olan bu konuda doğru adımların atılmasıdır.

0-6 Ay Grubu Bebeklerde İlk Ek Gıda Önerileri
0-6 Ay Grubu Bebeklerde İlk Ek Gıda Önerileri

Ek Gıdaya Geçişi Döneminin Önemi

Ek gıdaya geçiş bebeğin gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Bebeğin farklı besinlerle tanışması ve bu besinlerdeki vitamin ve mineralleri alması oldukça önemli. Bebek belli dönem sonrasında anne sütüyle yeteri kadar beslenemez. Bu nedenle mutlaka diğer besin ve gıdalarla tanışması gerekir. Elbette bu geçiş dönemi kontrollü ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için uzman hekim tavsiyesi de alınabilir. Ek gıda dönemine geçişle birlikte bebeğin yeme işlevinde de gelişmeler yaşanır. Bu gelişmeler zamanla doğru alışkanlıklara dönüşür.

2021’in En Popüler Erkek ve Kız İsimlerini İnceleyin > www.pusholder.com/en-populer-erkek-kiz-isimleri-2021-guncel/

İlk Ek gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Anne sütüyle beraber ilk ek gıdaların verilmesi için ideal zaman 4 ile 6 aydan sonradır.4- 6 aydan sonra rahatlıkla ek gıdalara geçilir. Zira bu dönemde bebeğin besin gereksinimi artar. Ek gıdaya geçen bebeklere meyve ve sebze püreleri gibi ek gıdalar verilebilir.

İlk Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı

İlk ek gıdaya geçişte 3 gün kuralı oldukça önemli. 3 gün kuralı, bebeğin ek gıdaya geçişindeki ilk üç gün yediği besinlere vereceği reaksiyon ve tepkilerin gözlemlenmesidir. Annelerin bu süreçte bebeklerine verdikleri gıdalarda bebeğin tepkilerini sıkı bir takibe almaları gerekir.

Ek gıda bebeğe bir çay kaşığı ile verilir. Aynı gıda üç gün süresince verilmeye devam edilir. 3. günden sonra aynı gıda bir çay kaşığından biraz daha fazla verilir. Bebek eğer bu gıdayı kusarsa ya da besini reddederse bebek zorlanmamalıdır. Birkaç gün ara ile tekrar denenebilir. Böylece hem bebeğin gıdaya verdiği tepki anlaşılır hem de bebeğin gıdaya alışması sağlanır.

Ek Gıda Olarak Neler Verilebilir?

Ek gıda olarak verilebilecek pek çok gıda sayılabilir.

Kahvaltıda; yumurta sarısı, bebe bisküvisi, tuzsuz peynir kıvama gelmesi için biraz anne sütü ilave edilerek hazırlanır.

Öğlen için sebze çorbası önerilebilir. Bununla beraber yoğurt bebek için doğru bir ek gıda olacaktır.

Akşam için ise sebze püresi tercih edilebilir.

Elbette öğünlerde yapılacak bu öneriler annelerin tercihine kalmıştır. Bunlar gibi yumuşak kıvamlı besinlerle ilk ek gıdalara başlanabilir.

İlk Ek Gıdalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Annelerin ilk ek gıdaya geçişlerde bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. İlk ek gıda geçişleri bebeğin yeni besinlerle ilk kez tanışması anlamına geliyor. Bu nedenle; bu noktada ek gıda miktarları ve düzeni doğru programlanmalıdır.

 • İlk olarak ek gıda hazırlanmadan önce hijyene dikkat edilmelidir. Eller güzelce yıkandıktan sonra sebze ve meyveler de aynı özenle yıkanmalıdır. Gıdanın hazırlanacağı araç gerecin de temizliğine önem verilmesi gerekiyor.
 • Ek gıdalar kesinlikle yumuşak olmalıdır. Kesinlikle katı hiç bir gıda verilemez.
 • Verilecek gıdalar çatal yardımıyla ezilmelidir. Böylece gıda püre haline getirilmelidir. Bebeğin bunları yutması ok daha kolay olacaktır.
 • Ek gıdalar bir anda değil yavaş yavaş verilmelidir.
 • 6 aylık bir bebeğin midesinin kapasitesi 180-210 ml’dir. Anne sütü ile beslenen 6 aylık bebek 3 öğün anne sütü ve 3 öğün ek gıda alabilir. Bebek 2,5-3 saatte bir beslenebilir.
 • Ek gıda için seçilmiş olan ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Tüm bu hususlara dikkat edilirse hiçbir sorun yaşanmadan ek gıdaya geçilmiş olur.

Meyve ve Sebze Püreleri

Ek gıdada ilk önerilenler meyve püreleridir. Mevsiminde olmak şartıyla taze meyveler püreleri iyi ve sağlıklı ek gıdalardır. Meyveler iyi bir C vitamini kaynağı oldukları için demir emilimini artırırlar. Meyveler çok iyi yıkandıktan sonra bekletilmeden hazırlanmalıdır.

Meyve pürelerinde turunçgillerden uzak durulmalıdır. Zira turunçgiller gaz şikayetlerine yol açarlar. Bu nedenle turunçgillere 8 ya da 9. Aylarda geçilmesi önerilir. Meyve püreleri için en ideal meyveler; muz, elma, armut, avokado ve şeftalidir.

Bazı meyvelerin alerji potansiyelleri yüksektir. Özellikle kivi, çilek, tropikal meyveler bu listede yer alıyor. Sebze pürelerinde ise; kabak, patates, balkabağı, yer elması gibi sebzeler tercih edilebilir. Sebzelerde de alerjiye neden olabilecek birkaç isim mevcut. Karnabahar, bamya, bakla, patlıcan, domates, pırasa gibi sebzelerden uzak durulmalıdır.

0-6 Ay Grubu Bebeklerde İlk Ek Gıda Önerileri
0-6 Ay Grubu Bebeklerde İlk Ek Gıda Önerileri

6 Aylık Bebek Çorbası

Ek gıdalarda çorbalar da önemli bir yer tutuyor. Bebek çorbası için gerekli malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı bezelye
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Yarım havuç
 • Yarım patates
 • 300 ml su

Patates ve havuç küp küp doğranır. Yağ bir tencerede hafifçe kızdırılır. Üzerine havuçlar ilave edildikten sonra biraz kavrulur. Daha sonra malzemelerdeki tüm sebzeler yağa eklenir. Bunların üzerine miktarınca su ilave edilir. Malzemeler tamamen yumuşayana kadar pişirilmeye devam edilir. Eğer kıvam koyu olursa üzerine biraz daha su eklenebilir.

Besleyici Bebek Muhallebisi

Gereken malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 ya da 2 adet bebe bisküvisi
 • 2 tatlı kaşığı irmik

Bebe bisküvisi hariç olmak üzere bütün malzemeler bir tencereye konarak güzelce karıştırılır. Tencere kısık ateşe konarak pişirmeye başlanır. Pişirme işleminden sonra bebe bisküvisi eklenir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.