Facebook Piksel

E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet, her insana ait; kişisel bilgilerin yer aldığı, kişi üzerindeki her türlü hukuki ve kamu tüzel kişiliklerini ilgilendiren durumların yansıtıldığı, en güvenilir olan resmi devlet sayfasıdır. E-devlet içerisinde yer alan her belgenin dokümanını almak mümkündür. Bu belgeler; sosyal güvenlik durumu belgesi, maaş durum belgesi, adli sicil kaydı, ikametgah belgesi ve çok daha farklı alanları kapsayan belgeler olabilir.

İçlerinde yer alan ve oldukça önem arz eden ikametgah belgesi ise, e-devlet üzerinden en fazla çıktısı alınan belgelerin başında gelir. Doğal olarak da, konuyla alakalı; e-devlet ‘ten ikametgah belgesi nasıl alınır? Neler gerekir ve ikametgah belgesi nerelerde kullanılır, konu başlıklarını da öğrenmek gerekir.

E-Devletten Alınan İkametgah Belgesi Nedir?

İkametgah belgesi; e-devlet üzerinde mutlaka belirtilen, kişinin yaşamakta olduğu yerin açık adresini içeren, kişinin nüfusa kayıt yerini dahi belirten adreslerdir. İkametgah adresi her zaman sabit olarak tutulamaz. Burada adres; kiracının başka bir yerde kiraya çıkması, ev sahibi olunan konutun satılarak tapu üzerinde isim değişikliğinin oluşması ve kadınlar için evlenme halinde değiştiği bilinmelidir.

E-devlet üzerinde yer alan ikametgah belgelerinde, kişinin düzenleme yapması halinde güncel adres görülecektir. Ayrıca, eğitim ve bu gibi zorunlu yer değişikliği durumlarında pansiyon, lojman, okul yurtları ve yatılı devlet kurumlarında kalınması halinde de e-devlet üzerindeki ikametgah adresi kendiliğinden değişir.

E-Devlet'ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devletten İkametgah Belgesi Almak İçin Neler Gerekir?

E-devlet üzerinden alınması gereken ikametgah adresleri için; hem sisteme giriş yapma aşamasında, hem de belgenin çıkarılması aşamasında bazı gerekenlerin temin edilmesi gerekir.

Bu gerekenler:

 • Her insanın kişiye özel bir e-devlet sayfası olması gerekir. Bu sayfalar, bireyin on sekiz yaşından küçük olması halinde aktif olarak açılamaz ve reşit olmayan bu bireylerin velilerinin e-devletlerini kullanmaları gerekir. E-devlet adreslerinin aktif olarak kullanılması için ise, postaneye gidilmesi ve durumun bildirilerek şifre alınması sağlanır.
 • E-devlete giriş yapmak yalnızca internet üzerinden sağlanır. Ayrıca, internet bağlantısına uyum sağlayabilen cihazların da olması gerekir. Bu nedenle; bağlantı gücü yeterli olan internet ağı ve bu ağa uyumlu, tarayıcısı olan bir cihaz
 • Alınması planlanan ikametgah adresi, kağıt formunda teslim alınmalıdır. Bu aşamada ise; yazıcı, kağıt ve yazıcı toneri gereklidir.
 • Bu gerekenlerin tamamlanmasının hemen ardından, e-devlet sistemi üzerinden ikametgah adresi alınabilir.
E-Devlet’ten Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? > pusholder.com/e-devlet-ehliyet-saglik-raporu-basvurusu-nasil-yapilir/

 

E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Alımı Nasıl Sağlanır?

E-devlet üzerinden ikametgah (açık adres) bilgilerini içeren belgelerin alınması için bazı adımların tamamlanması gerekir.

Bu adımlar:

 • İnternet bağlantısı kurulan cihaz üzerinden tarayıcı açılır. Burada yer alan arama kısmına ‘e-devlet giriş yap’ araması yapılır ve çıkan resmi devlet sayfası açılır.
 • Sayfa üzerinde yer alan genel bilgilendirmelere yönelik duyuruların yanı sıra, sağ ve üst kısımda kalacak şekilde yer alan ‘e-devlet sistemine giriş’ kısmı vardır. Bu alan tercih edilerek, e-devlet şifresinin ve bu şifreye tanımlı kimlik numarasının doğrulanması gerekir.
 • Kişinin kendi özel sayfasına yapılan girişte, orta ve üst kısımda yer alan arama motoru görülecektir. Buraya ‘ikametgah belgesi’ yazılır.
 • Çıkan sonuçlar arasından ‘ikametgah durum belgesi sorgulama’ olan tercih edilir ve sayfanın açılması sağlanır.
 • Açılan sayfada bilgilerin yer almasına rağmen, belgenin resmi kurumlarda geçerli olarak çıkarılması için kullanılan cihaz üzerine indirilmesi gerekir.
 • Cihaz üzerine indirilen belge yazıcıya yönlendirilir ve kağıt üzerine aktarılmış olur.

Bu adımlar tamamlandığı zaman, e-devlet üzerinden ikametgah durum belgesinin başarılı bir şekilde alındığı görülür.

E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Neden Alınır?

E-devlet üzerinden alınan belgeler, özellikle kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilmesi durumunda kullanılır. Bu belgelerin kişiye özel bilgileri içeriyor olmasına da bağlı olarak, kullanılacak oldukları alanların önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Bununla beraber, e-devlet üzerinden alınan ve yerleşim yerini bildiren belgenin kullanım alanları:

 • Yatılı okullarda, pansiyonlara ve en az bir ay kalınacak olan yerlerde bulunmak için
 • Elektrik, su ve doğal gaz gibi faturaların açılması için
 • Çocuğu bulunan insanların, yakınlarında yer alan okula çocuklarını kaydettirmeleri için
 • Askerlik zamanının gelmesi, askere daha sonra gidilmesinin talep edilmesi durumlarında
 • Resmi devlet dairlerinde işe başlanacağı zaman
 • Özel kurum ve kuruluşlarda çalışma hayatına başlanacağı zaman
 • Dernek vakıf ve buna benzer kuruluşların kurulacağı etkinliklerde veya açılış ekibinde yer alınacağı zaman

Bu ve buna benzer olan durumlarda e-devlet üzerinden ikametgah belgesi alınmalıdır.

E-Devlet'ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet’ten İkametgah Belgesi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-devletten alınacak olan ikametgah belgesi, diğer kişisel bilgiler içeren belgeler kadar önem arz eder. Kişinin özel bilgileri kullanılarak giriş yapılan sistem üzerinden alınan belge, istenmeyen ve kötü niyetli kişilerin eline geçtiği zaman zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, ikametgah belgesi alınırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu araştırılmalıdır.

Bunlar:

 • İkametgah belgesinin üzerinde, belgenin sahibi olan kişinin; kimlik numarası, anne ve baba isimleri, soyadı, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu yerler ve şuan ikamet etmekte olduğu yerleşim yerinin açık adresi vardır. Bu tür özel bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesi; kimlik numarası kullanılarak suça karışılması, kişinin evinin tespit edilerek rahatsız edilmesi ve buna benzer sorunlara neden olabilir. Sonuç olarak, ikametgah belgesinin kaybedilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Belgenin çıkarılacağı zaman kullanılan cihaz, virüs içer3en bir cihaz olabilir. Bu durumda belgenin bir başka kişi tarafından bulunabileceği unutulmamalı ve cihazın güvenirliğine dikkat edilmelidir.
 • Belgelerin; belgeyi talep eden kuruma resmi olacak şekilde, resmi tarih aralıklarında verilmesi gerekir.
 • Belge çıkarılacağı zaman giriş yapılan sisteme, doğrudan e-devlet hesabına giriş yapacak kişinin giriyor olduğuna dikkat edilmelidir.

Bu durumlara dikkat etmek, ortaya çıkabilecek her türlü soruna engel olmak amacıyla oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu