Abd’deki Donmuş Mağara Adamı Sosyal Medyanın Gündeminde

Sosyal medyanın aktif şekilde kullanıldığı ve pandemiden dolayı birçok insanın zaman geçirmek adına mecbur kaldığı zamanlardan geçiliyor olması sürekli farklı fenomen olayların ortaya çıkmasına da neden oluyor. ABD’de ortaya çıkan bir haber de önce akılları karıştırsa da ardından açıklanan gerçek sayesinde kısa süre içinde ilgi çekmeyi başardı. Minneapolis eyaletinde sabah yürüyüşe çıkanlar donmuş bir mağara adamı ile karşı karşıya geldiler. Buz kütlesinin içinde donmuş şekilde duran bu adamın neden orada olduğu, kimin koyduğu, amacının ne olduğu ve bunun ne anlama geldiği sorularına cevap aranırken resim çekmek isteyenlerin kalabalık oluşturması kaçınılmaz oldu. Kalabalık selfie çektikçe paylaşılan resimler daha da ilginç söylentilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Abd'deki Donmuş Mağara Adamı Sosyal Medyanın Gündeminde
Abd’deki Donmuş Mağara Adamı Sosyal Medyanın Gündeminde

Yürüyüş Yolunda Donmuş Mağara Adamı

Sabah eyalette yürüyüşe çıkanlar yolun ortasında bir buz kalıbında donmuş, ilkel formda bir canlıya rastladılar. Donduğu her halinden belli olan bu adamın yolun ortasında ne aradığı sorgulanırken nedeninden önce selfie çekmek isteyenlerin kalabalığı önlenmeye çalışıldı. Adamın gerçekten donmuş olup olmadığını anlamak isteyenler buz kütlesinin üzerine vurmak veya birşeylerle delmek isteyince olay farklı bir yere gitmeye başladı. Gerçek kısa süre içinde açıklansa da izin alınmadan yapılan bir işlem olması kafaları karıştırdı.

Monolitin Hikayesi

Parkta bulunan ve gizemi çözülmeye çalışılan bu monolit için yürüyüş yolunu değiştiren veya duran sayısız yürüyüşçü oldu. Buz bloğu ile kaplı olan mağara adamının gerçekçi yapısı insanların bir mesaj için burada olduğunu düşünmesine neden oldu. Büyüleyen buz adam heykeli Thedore Wirth Park içinde yer alan iki farklı parkurun arasında bulunuyor. Aslında gerçekten buzla da kaplı olmadığı anlaşıldı. Buza benzeyen bir plastik ürünle kaplıdır. Zug Zug adı verilen bir mağara adamını anlatmak için yapılmış sanatsal çalışmalardan bir tanesidir.

Zach Schumack’ın Fikri

Sanatçı ve tasarımcı olan Zack Schumack tarafından hazırlanan bu eserin pazarlama amacıyla kullanılmak üzere yapıldığı anlaşıldı. Bir gece kullanmak için hazırlanan bu eserin ardından kullanılmadığı ve deposunda durduğunu da söyleyen sanatçı bu durumun kendisini rahatsız ettiğini de dile getirdi. Her gün garajında bulunan Zug Zug’un kendisine baktığını ve öylece bir işe yaramadan durduğunu görmenin can sıkıcı olduğunu da açıklayan Zach bunun için çare düşünmeye başladığını söyledi. İnsanların sürekli televizyon veya bilgisayar karşısında zaman geçirmek zorunda kalmasından dolayı etrafıyla ilgilenmemesi fikrinden yola çıkarak dikkat çekmek için böyle bir yol bulduklarını aktarıyor.

Abd'deki Donmuş Mağara Adamı Sosyal Medyanın Gündeminde
Abd’deki Donmuş Mağara Adamı Sosyal Medyanın Gündeminde

Park Departmanı’nın Haberi Yok

Fikri hayata geçirmeye karar vermelerine karşılık herhangi bir izin almamaları da oldukça garip karşılanan Zach için amacına ulaştığı yorumları da yapıldı. Çünkü haberin kısa sürede eyalete ardından da dünyaya yayılması ilginin bu yöne kaymasına neden oldu. Yakınlarda veya eyalette oturanlar donmuş mağara adamı ve bloğu ile resim almak için yürüyüş yoluna gelmeye, yanına ulaşıncaya kadar da yürümeye çalıştı. Anın tadını çıkarmak isteyenler için oldukça eğlenceli bir anı olan Zug Zug ve sahibi dikkat çekmeyi başardı.

Gerçek Olduğunu Düşünenler

Buzun gerçekçi olması adına oldukça fazla çaba harcandığı belli olan eser için birçok kişi gerçek olduğu konusunda yorumlarda bulundu. Eserin sahibi ise gerçek olmadığını anlattı. Hem sanatla uğraşmanın hem de doğada zaman geçirmenin oldukça önemli olduğunu anlatmak isteyen Zach ilgiden de oldukça memnundu. Dikkat çekmeyi seven ve gerçeğe yakın eserleri ile tanınan sanatçı amacına ulaştığı için de oldukça mutluydu.

Zarah’la Karşılaşma

Bu eserinin ses getirmesi sayesinde yetkililer her ne kadar izin alınmış olmasa da sergilenmeye devam edeceğini dile getirdiler. İnsanların yürüyüş yapması ve parkta zaman geçirmesi için güzel bir neden olduğunu açıkladılar. Zarah adını verdiği başka bir heykelinin daha olduğunu ve hazırlıklarını sürdürdüğünü aktaran Zach başka bir mağara adamı ile herhangi bir yerde karşılaşabileceklerini de açıkladı. Nerede olacağı konusunda bilgi vermezken yine şaşırtmaya devam edeceğini de belli etmiş oldu.

Utah’da Metalik Monolit

Buz şeklindeki bu blog haberin gerçeği ortaya çıkıncaya kadar farklı ve gizemli hikayelerin ortaya çıkmasını sağladı. Geçen senenin kasım aylarında aniden ortaya çıkan ve Utah halkının tedirgin olmasına neden olan bir monolit vardı. Metalik şekilde olan ve kendi kendine ortaya çıkan bu monolitin ne olduğu anlaşılmadan devamı gelmişti. Farklı yerlerde de kendi kendine belirdiği belirlenen monolitler her ne kadar anlamlandırılmaya çalışılsa da başarılı olunamadı. Bu durumla kıyaslanan bu mağara adamının durumunun ise bambaşka olduğu net şekilde ortaya koyuldu.

Gizemli Monolit Başarısı

ABD, Romanya, İngiltere ve Utah’da yaşanan gizemli olay sosyal medyanın gündeminden uzun süre düşmedi. Gizemli olmalarının nedeni ise oldukça fazlaydı:

  • Ansızın ve aralıklarla dünyanın bir yerlerinde belirdiler,
  • Kimse nereden geldiğini açıklayamadı,
  • Üzerindekilerin anlamı anlaşılamadı,
  • Ortadan kaybolmaları da kısa sürede gerçekleşti.

Bunun için hala gizemli monolit başlıklarının altında farklı açıklama ve hikayelerden bahsediliyor. Aynı durumun bu eser için de geçerli olup olmayacağını merak edenler kısa sürede olayın gerçek nedenini öğrenince derin bir nefes aldı. Monolitlerle alakalı hala ciddi bir ilginin olması açıklama yapmayan resmi kaynakların da zorlanmasına neden oluyor. Aynı şekilde amacına ulaşması beklenen sanatçının vermek istediği mesajların etkili olduğu da ortaya çıktı. Yakınlarındaki insanların hayata karışmasını sağlayan ve doğayı yeniden hatırlatan mağara adamı dünyaya da fenomen olarak aynı mesajın verilmesine katkıda bulundu. Devamının gelecek olması da meraklıların sanatçıyı takip etmesine neden oldu. Gizemi çözülse de uzun süre fenomen olacağı ve ilgileri üzerinde toplayacağı konusunda oldukça fazla ortak yorum göze çapıyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu