Teknoloji

Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?

Adblock reklam engelleme anlamına gelmektedir. Chrome internet tarayıcısının Adblock eklentisi ile web sitelerinde yer alan reklamlar gizlenebilmektedir. Reklamlar birçok internet kullanıcısının her yerde sıklıkla karşılaştığı sorun haline gelmiştir. Bunun için birçok reklam engelleyici eklentileri yer almaktadır. Peki, Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?

Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?
Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?

Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri

Birçok internet kullanıcısının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de girdikleri sitelerde karşısına çıkan reklamlar ve kötü amaçlı yazılımlardır.

Bu sorunları önlemek için şu reklam engelleme eklentileri kullanılabilir:

  • Ghostery
  • Poper Blocker
  • uBlock Origin
  • Stands Fair AdBlocker
  • Wipr
  • AdBlock Plus
  • Easy Ad Blocker
  • AdGuard
  • Comodo AdBlocker
  • Hola ad remover

Ghostery

Bir reklam engelleyici eklentisi olan Ghostery, ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Daha gelişmiş versiyonda kullanmak isteyenler için de ücretli sürümü yer almaktadır. Aylık 4.99 dolar ödeyerek gelişmiş özellikte Ghostery eklentisi kullanılabilmektedir.

Ghostery eklentisinin en önemli özelliklerinden biri de gizliliği koruma özelliğidir. Ghostery eklentisi ile verilerinize ulaşmaya çalışan ve verileri toplayan uygulamalar görüntülenebilmektedir. Bu uygulamalar da eklenti ile engellenebilmektedir. Ayrıca Ghostery eklentisinde yer alan Enhanced Anti Tracking özelliği ile de veriler anonim olabilmektedir.

Poper Blocker

Chrome reklam engelleyici eklentilerinden bir diğeri de Poper Blocker. Bu eklenti diğer reklam engelleyici eklentileri ile beraber çalışan bir eklentidir. Poper Blocker Pop-up reklamlarını, scroll pop-up reklamlarını ve diğer reklamları engelleyebilmektedir.

Reklamlar engellendiği zaman bildirim penceresi gelmektedir. Kullanılan reklam engelleme eklentilerinin daha verimli olmasını sağlamak için Poper Blocker eklentisi de kullanılması daha yararlı olacaktır.

uBlock Origin

uBlock Origin, basit ve kullanışlı bir reklam engelleme eklentisidir. Birçok web sitelerde yer alan reklamları ve youtube reklamlarını bile engelleyebildiği görülmektedir. uBlock Origin reklam engelleyici eklentisi, ilk olarak bilgisayar optimizasyonu olarak geliştirildiğinden dolayı bu eklenti kurulduğunda bilgisayarın daha verimli çalıştığı görülmüştür. Özellikle internet siteleri reklamlar engellendiğinden dolayı birkaç saniye daha hızlı açılmaktadır.

uBlock Origin eklentisinin bir diğer özelliği de yapılandırma ayarlarını yapabilmektir. Kendi listenizi oluşturarak reklam görselleri engellenebilmektedir. Daha çok profesyonel kullanıcılara hitap eden bir özelliktir. Eklenti de yer alan varsayılan ayarlar normal kullanıcılar için yeterli olmaktadır.

Stands Fair AdBlocker

Stands Fair AdBlocker reklam engelleme eklentisinin en önemli özelliklerinden biri de, web sitelerinin kullanıcıyı takip etmesini engellemesidir. Aynı zamanda bu eklenti ile istenilen reklam türlerini engelleme özelliğine de sahiptir.

Stands Fair AdBlocker, Youtube reklamlarını, Facebook reklamlarını engelleyebilmekte ve reklam videolarını otomatik olarak oynatabilmektedir. Eklenti isminde yer alan ”Fair” kelimesi, belirli tür reklamların engellenmesine izin verilmesi anlamındadır. Web sitelerinden gelir elde eden kişileri beyaz listeye almaktadır.

Wipr

Wipr, genellikle Mac kullanıcılarının kullandığı Safari tarayıcısı için tercih edilen bir reklam engelleme eklentisidir. Bu eklenti aynı zamanda İOS için de kullanılabilmektedir. Ücretli bir eklentidir. Wipr eklentisinin fiyatı 1.99 dolar ve yalnızca Safari kullanan uygulamalar ile çalışmaktadır.

Wipr reklamları engellemenin yanı sıra kripto para faaliyetlerini, veri koruma tüzüğü uyarılarını ve AB çerez politikasını uyarılarını da engelleyebilmektedir. Aynı zamanda Wipr eklentisi ile de, Safari tarayıcısında kullanılan sayfalar daha hızlı açılmaktadır. Özellikle iPhone kullanıcıları bu eklentiyi tercih etmektedir. Bu da daha hızlı tarayıcı deneyimi sunmaktadır.

AdBlock Plus

AdBlock Plus en çok tercih edilen bir reklam engelleyici eklentisidir. Bu eklenti Chrome, Firefox, Safari, Opera ve Edge gibi birçok tarayıcıyı desteklemektedir. Eklenti kurulumu da oldukça basittir.

AdBlock Plus, kullanıcılara hazır olarak sunduğu filtre listesi ile reklamları hızlı bir şekilde engelleyebilmektedir. Aynı zamanda sosyal medyada yer alan kötü amaçlı butonlar ve yazılımlar da bu eklenti ile engellenebilmektedir. Bir özelliği de, isteyen kullanıcılar istedikleri web sitelerini beyaz listeye alarak o sitelerin reklamlardan gelir elde etmesini de sağlayabilmektedir.

Easy Ad Blocker

Easy Ad Blocker, Chrome reklam engelleyici eklentisidir. Web sitelerinde dolaşırken eklenti arka planda çalışmaktadır. Kullanıcıların çok sık karşılaştığı pop-up reklamlarını, banner reklamlarını ve video reklamlarını engelleyebilmektedir.

AdGuard

AdGuard, abonelik olarak kullanıcılara hizmet vermektedir. Hem bilgisayar hem mobil cihazlar için internette dolaşırken çıkan reklamları azaltmaktadır. AdGuard reklam engelleme eklentisi hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Birçok internet tarayıcısını da desteklemektedir. Reklamları engelleme özelliğinin yanı sıra uygulamaların takip özelliğini de devre dışı bırakabilmektedir. Aynı zamanda çocuklu aileler içinde ebeveyn kontrolü özelliği de yer almaktadır.

Comodo AdBlocker

Chrome internet tarayıcısında kullanılan reklam engelleme eklentilerinden biri de Comodo AdBlocker. Bu eklenti kötü amaçlı yazılımları ve takip eden uygulamaları engelleyebilmektedir. Eklenti aynı zamanda bilgisayar performansını da artırmaktadır. İnternet tarayıcısında yer alan çerezler ve reklamlar engellenerek, daha hızlı bir tarayıcı deneyimi sunmaktadır.

Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?
Adblock Benzeri İşe Yarar Chrome Eklentileri Nelerdir?

Hola ad remover

Hola ad remover eklentisi kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bir reklam engelleme eklentisidir. Popüler internet tarayıcılarını desteklemektedir. İnternet sitelerinde yer alan kötü amaçlı yazılımları, takip eden uygulamaları ve reklamları engellemektedir.

İnternet sitelerini dolaşırken çıkan reklamlar, kötü amaçlı yazılımlar ve takip eden uygulamalar için reklam engelleme eklentisi tercih ederken belirli kriterlere de dikkat etmek gerekmektedir. Her türlü reklamları engelleyebilme özelliğine sahip eklentiler tercih edilmelidir.

Kurulumu ve kullanımı basit olan, kullanılan cihaza uygun eklentiler tercih edilmelidir. Kullanılacak eklentilerin güncelliği sağlanarak reklam ve kötü amaçlı yazılımları daha iyi saptayabilmesi sağlanmalıdır. Birçok eklentilerin ücretsiz sürümleri de yer almaktadır. Bazı eklentiler cihazlara malware yükleyerek verileri reklam şirketlerine satmaktadır. Bunun için yukarıda listelenen güvenli eklentiler kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu