Ekonomi

Adım Adım Banka Altın Hesabı Açma

Bankada hesap açmak denilince akla gelenlerden biri de altın hesaplarıdır. Altın mevduat hesapları güvenilirliğiyle de tercih edilmektedir. Zira altın yatırımlarında sahtekarlık, kayıp ve çalıntı durumlarına maruz kalınmaması için de sıklıkla tercih edilir. Kişiler, istedikleri bankalara altın hesabı açtırarak güvenli bir şekilde altın birikimlerini değerlendirme şansına sahip olurlar. Adım adım banka altın hesabı açma işlemi yapılarak avantajlardan hemen yararlanmaysa başlanabilir.

Adım Adım Banka Altın Hesabı Açma
Adım Adım Banka Altın Hesabı Açma

Altın Hesabı Nedir?

Birikimleri altınla değerlendirmek isteyen yatırımcıların, altınlarını bankalara yatırmaları ile ortaya çıkan bir mevduat ürünüdür. Altın hesabı, altın hesabı açabilen her bankaya açtırılabilir. Çeyrek altın, gram altın, bilezik gibi kuyum ürünleri ile bu hesabın açtırılması mümkündür.

Altın hesapları sayesinde banka hesabı üzerinden altın almak ve satmak son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Altın hesabı işlemleri döviz alım satım işlemlerine benzer. Hesap sahipleri yedi gün yirmi dört saat boyunca işlem yapma lüksüne sahiptirler. İstedikleri her an alım ve satım işlemlerini yapabilirler.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açtırma işlemli sanılanın aksine çok kolay işlem adımlarından oluşur. Altın hesabı açmak için iki farklı kanal kullanılabilir.

 • Bankaların şubelerine gidilerek,
 • Bankaların mobil uygulaması üzerinden ya da internet bankacılığı ile altın hesabı açtırılabilir.
 • Sürekli çalışılan bir bankada altın hesabı açılacaksa mobil uygulama ya da bankanın internet sitesi üzerinden kısa bir işlemle hesap açtırılabilir. Ancak; farklı bir banka tercih edilecekse o halde tercih edilen bankanın şubesine gidilerek başvuruda bulunulması gerekir.
 • Altın hesabı açtırmak için başvuru yapılır.
 • Altınlar, bilezik ya da çeyrek altın gibi kuyum ürünleri bankanın ekspertizleri tarafından değerlendirirler.
 • Ekspertizler değerlendirmelerini tamamladıklarında kişinin altın hesabı açılır.

Altın Hesabı Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Altın hesabı açmak için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Müşterisi olan bir bankada altın hesabı açılacaksa yukarıda da belirtildiği gibi internetten bankanın sitesine girilebilir ya da mobil uygulama ile de altın hesabı açtırılabilir. Müşterisi olunmayan bir banka da hesap açılacaksa o bankanın şubelerine başvurulması gerekir. Bu durumda kişiye yeni bir hesap açılacaktır. Bu adımlar da son derece kolaydır. Müşterisi olunmayan yeni bir bankanın şubesine gidilerek altın hesabı açma talebinde bulunulur. Memurun talep ettiği belgeler sunulur.

Bu belgeler şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanının aslı
 • Güncel ikametgah belgesi
 • İletişim numarası

Bu belgeler teslim edildikten sonra gerekli olan bazı belgeler imzalanır. İmzalanacak belgeler okunmalı ve bu şekilde imzalanmalıdır. İmzalar atıldıktan sonra kısa bir süre içinde banka altın hesabını açar.

Altın Hesabı Ürünleri Nelerdir?

Altın hesabı ürünleri iki farklı şekildedir. Yani; müşteri bankaya altın hesabı açmak istediğinde iki şekilde hesap açtırma hakkına sahiptir. Vadeli hesap ya da vadesiz hesap şekilde altın hesabı açtırılabilir.

Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı; vadeli TL ve Döviz hesaplarında olduğu gibidir. Seçilmiş olan vade süresince kişi altınlarından belirli bir faiz geliri elde eder. Vadeli altın hesabı vadeli mevduat hesabından farklıdır. Zira, vadeli altın hesabında hem piyasalardaki altın fiyatı artışı hem de belirlenmiş olan faiz oranına göre kazanç elde edilir.

Bu noktada; vadeli altın hesabı vadeli mevduat hesabına göre daha kazançlı olmaktadır. Genel olarak bankalarda vadeli altın hesabı asgari 10 gram olmak koşulu ile açılabilmektedir. Aynı zamanda vade sonunda kazanılmış olan faiz tutarı üzerinden % 15 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı

Altın hesabı ürünlerinden bir tanesi de vadesiz altın hesabıdır. Vadesiz altın hesabı; bankaya her hangi bir vade beyanında bulunulmadan birikim yapmaktır. Gram bazında alım ve satım gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir altın hesabı ürünüdür. Vadesiz altın hesabı açtırılırken ve yapılacak alım ve satım işlemlerinde fiziki olarak altın teslimi yapılmaz.

Satış yapılırken altın miktarına denk gelen para hesaba virman yolu ile aktarılır. Bunun yanı sıra; vadesiz altın hesabında altın bozdurulduğunda bozdurulan altın miktarı için her hangi bir vergi masrafı ya da işçilik gibi ekstra maliyetler çıkmaz. Bu da hesap sahipleri için avantaj anlamına gelir.

Adım Adım Banka Altın Hesabı Açma
Adım Adım Banka Altın Hesabı Açma

Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları Nelerdir?

Altın hesabı açtırmanın pek çok avantajı mevcut;

 • Gram altında işçilik maliyeti bulunmaz. Hesap sahipleri bu tür bir maliyetten kurtulmuş olurlar.
 • Çeyrek, yarım ve tam altın benzerlerinde olduğu gibi eski ya da yeni tarihli altın kavramı burada geçerli değildir. Eski ya da yeni tarihli altın olsun bir şey fark etmez. Altının değeri neyse alış ve satışta o değer baz alınır. Böylece altın hesabı sahipleri olumsuz değer biçimine durumuna maruz kalmazlar.
 • Altın hesabında altın fiziksel anlamda alınıp satılmadığı için düşük gramajlı, hırsızlık durumu ya da kaybolma gibi risklerle karşı karşıya kalınmaz. Dolayısıyla tüm alım ve satım işlemleri güven ortamında gerçekleşir.
 • Komisyon ve ücretler gibi ekstra ödemelerle karşılaşılmaz.
 • Vadeli altın hesabı açtıranlar altınlarının değerine ek olarak faiz getirisi elde etme şansına sahip olurlar.

Bu avantajlar dikkate alındığında altın hesabının tercih nedeni de gözler önüne serilmiş olur.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesabı açmak kadar altın hesabı kapama işlemi de basittir. Kişiler her hangi bir nedenden dolayı hesaplarını kapamak istediklerinde pratik işlemlerle hesaplarını kapatabilirler.

Altın hesabını kapamak isteyenler;

 • Banka şubelerinden
 • İnternet şubelerinden
 • Telefon bankacılığı ile
 • ATM üzerinden işlem yapabilirler.

Hesap kapatılmadan önce hesap sahipleri, gram altınlarını TRY, USD, EURO ya da tercih edilmek istenen başka bir para birimine dönüştürülmelidir. Daha sonra altın hesabı kapatma işlemi yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu