Altın En Karlı Nerede Bozdurulur?

Son zamanların yükselen dövizi altın en karlı nerede bozdurulur, zarar etmeden satışı ile alış fiyatı arasında fark oynamadan nerede bozdurabileceğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili ve keyifli okumalar diliyorum. Hepimiz zamanında aldığımız veya da güncel aldığımız altınları bozdurmak durumunda kalıyoruz. Hepimizin önceliği almış olduğumuz altınları bozdururken zarar etmeden altın satış fiyatı ile bire bir derece de bozdurmaktır. Bunun için en karlı altın bozdurulabilecek yer bankalardır.

Altın En Karlı Nerde Bozdurulur?
Altın En Karlı Nerde Bozdurulur?

Bankada Nasıl Altın Bozdurabilirim?

Öncelikle altının yükselişe geçtiği bu dönemlerde sizde altına yatırım yapmış iseniz ve ihtiyaç dahilinde satmak istiyorsanız hemen bir bankaya başvurun. Her bankanın kendi bünyesinde döviz alış ve satış işlemlerinde baz aldığı makas aralıkları vardır. Makas aralıkları bankadan bankaya fark ve değişiklik gösterir bunu da bankanın geliri ve döviz alış satışları belirler. Makas aralığının az olması demek döviz işlemi yapacak kişinin daha doğrusu döviz bozduracak kişinin kar edeceği anlamına gelir.

Genellikle büyük bankaların makas aralıkları az olur çünkü büyük bankalar müşteri anlamında daha geniş bir kitleye sahiptir ve daha kolay muhatap bularak işlem yapabilirler. Fiziki olarak bir altın bozdurma söz konusu değildir elbette, burada bankaların altın hesabı adını verdiği hesaplar devreye girer. Altın hesabında işlem yapılır ve bankaya vermiş olduğunuz altınlarınız altın hesabınıza para olarak aktarılır. Bankaya vermiş olduğunuz altınlar hangi değerde işlem görüyorsa o değerin piyasaya satış fiyatı üzerinden değerlendirilir.

Başka Nerelerde Altın Bozdurabilirim?

Eğer altın bozduracaksanız ilk önceliğiniz bankalar olsun, tabi ki onun dışında da altın bozdurabileceğiniz birçok yer mevcut.

Altın bozdurabileceğiniz yerler şu şekildedir;

  • Bankalar
  • Sarraflar
  • Kuyumcular
  • Dövizciler
  • Takasçılar
  • Yatırım şirketleri

Götürmüş olduğunuz altınları farklı yerlerde farklı kurlarda bozacaklardır. Bu arada ki altın bozdurma farkını belirleyen de alıcı ve satıcının birbirini kolay veya zor bulmasından kaynaklanıyor. Büyük bankalar, büyük sarraflar, büyük kuyumcular, büyük dövizciler, büyük takacılar ve büyük yatırım şirketleri her zaman sizin için daha karlı olacaktır.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Elbette ki altın öncelikle bir madendir, fakat değeri oldukça yüksek bir maden çeşididir. Bu değerli maden ülkemizde dahil olmak üzere birçok bölgeden yeryüzüne çıkartılarak işlem görüyor ve ekonomiye büyük katkılar sağlıyor. İşlem görmüş olan altınlar farklı ürünlerde, farklı tasarımlarla ve desenlerle farklı noktalara satılıyor. Piyasa da satılan altınlar kimi zaman yatırım için kullanılır, kimi zaman hediye olarak desenli veya bir isimli olarak satılır.

Altın piyasasında altın çeşidi ikiye ayrılır işçilik görmüş altın ve işçilik görmemiş altın. Genellikle işçilik görmüş altınlar üzerinde isim yazan, pırlantalı, ağır desenli altınlar pek bir kar olmadan satılır. İşçilik görmüş altınların kar oranını belirleyen yapılan işçilik ve ürünün kaç ayar olduğudur. İşçilik görmemiş altın ise saf altındır ve bozduracağınız yeri iyi seçtikten sonra hiç zarar etmeden de satarak kar elde edebilirsiniz. Altın olan ürününüzün işçiliği ve ayarı sizin elde edeceğiniz karı belirleyen faktörler olacaktır.

Altın Bozdururken ve Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Altın almaya olan ilgi çokça düğünlerin olacağı zamana denk gelir ve bu telaşlı bir zamandır. Telaşlı zaman içerisinde altın alırken nelere dikkat etmeniz gerekeceği oldukça önemli bir konudur. Çünkü almış olacağınız altınlar ileride ev, araba veya geleceğe yatırım yaparken lazım olacaktır. Eğer alacağınız altınları yatırım için değil de altın takı olarak alacaksanız öncelikli olarak TSE belgesi olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra alacağınız ürünün ayarına dikkat etmelisiniz aynı zamanda satıcı olan yere patent damgasına, kalite belgesine bakmalısınız.

Eğer alacağınız altınlar takmak için değil de yatırım içinse yine alacağınız altının belgeler doğrultusunda satılıp satılmadığını sormalısınız. Aldığınız altının işçilik oranını, almış olduğunuz altının gramını ve ayarını öğrenin. Geleceğe yönelik bozdurmak istediğinizde ne denli kar edeceğinizi mutlaka öğreniniz. Altın bozdururken de altın satın alırken öğrenmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda bozdurunuz ve bankalar her zaman ilk tercihiniz olsun.

En Karlı Altın Nerde Bozdurulur?
En Karlı Altın Nerde Bozdurulur?

Altın Başka Nerelerde Kullanılır?

Altının kullanım alanı günümüzde ve herkesçe bilindiği üzere takı ve mücevher olarak göz önünde bulunur. Fakat bu çok değerli ve işlemesi kolay olan maden birçok alanda kullanılarak hayata ciddi katkılar sağlar. Öncelikle altın en çok yatırım amacı ile kullanılarak karşımıza çıkıyor daha sonra takı olarak kullanılıyor ve bunlar en çok bilinen kullanım alanlarıdır. Bunların dışında altın ilaç sektöründe de kullanılır bunun dışında endüstri sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılır.

Aynı zamanda altın uzay, astronomi, havacılık sektöründe kızılötesi ışıkların yansıtılmasında kullanılarak önemli katkı sağlar. Bunların yanı sıra işlenmesi kolay bir madde olduğundan dolayı kaplama işlerinde kolaylıkla kullanılabilir ve çok ince şekiller verilebilir. Aynı zaman da altın altınsuyu olarak da kullanılır ve madde çözümlene işlerinde oldukça yardımcı bir madde olarak rol oynar. Kullanım alanına göre değişmekle birlikte camlarda kullanılır. Kimi camlarda buzlanmayı önlemesi için, kimi camlarda ısı alışverişi için kullanılırken kırmızı bir görüntü ortaya çıkar.

Altının Rengi Her Zaman Sarı Mıdır?

Altının rengi her zaman sarıdır, altın maden olarak çıkarılmaya başlamasından kullanıma hazır halde piyasaya sunulmasına kadar sarı renktedir. Ve altın alsa paslanmaz ve küflenmez bir madendir. Kimi yerlerde beyaz altın satıldığını görmüşsünüzdür bu beyaz altını elde etmek için sarı altının içerisinde başka maddeler eklenerek elde edilir.

Almış olduğunuz beyaz altınların zaman içerisinde renk değiştirdiğini göreceksiniz bu içerisinde ki altının zamanla aşınarak dışarıya yansımasından kaynaklanır. Altın kesinlikle zarar görmez eğer elinizde bulunan altın renk değiştiriyorsa yıpranmıştır ve altının has rengi ortaya çıkıyor demektir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu