Benzinli Araç ile Dizel Araç Arasındaki Fark

Araç satın almaya karar verdiğinizde en çok dikkat etmeniz ve karar vermeniz gereken konulardan bir tanesi aracın yakıt tipidir. Dizel veya benzinli olması aracınızın tamamen farklı kullanım, satın alma fiyatı veya bakımları gibi birçok noktada değişim yaşanması anlamına gelir. Benzinli araç ile dizel araç arasındaki fark teknik anlamda en başta çalışma prensibinden kaynaklanır.

Dizel motorlar içten yanmalı şekilde çalışırken pistonlar aşağıya inerek havanın dolmasını sağlar. Piston yukarı doğru hareket ettiğinde ise hava sıkıştırılmış olur. Bu sayede yakıt gelince piston aşağıya doğru gelerek sıkışan havanın yakıtla temas etmesini sağlar. Mantık olarak bu aşamadan sonra aracın güç kazanması gerekir.

Benzinli araçların çalışma prensiplerine bakıldığında ise karbüratör ile çalışan içten yanmalı motorlar oldukları görülür. Karbüratörde yakıt ve havanın karşılaşması sonucu ortaya çıkan yanma dışarıda gerçekleşir. Buji desteği ile pistonların hareket etmesi ve motora güç gitmesi sağlanır. Bu aşamada başlayan farklılıklar birçok noktada ayrılarak devam eder.

Benzinli Araç ile Dizel Araç Arasındaki Fark
Benzinli Araç ile Dizel Araç Arasındaki Fark

Buji Farklılığı Olması

Çalışma prensipleri gereği kuruluş yani motor üretiminden başlayarak en temel farklılık ateşleme aşamasında gerçekleşir. Benzinli olan araç tiplerinde yanmanın gerçekleşmesi ve motora güç gitmesi için buji denen sistem olmazsa olmaz durumundadır. Dizel motorlar için ise aynı durum söz konusu olmadığından ateşleme bujisi kullanımı gerekli olmaz.

Hava ve Yakıtın Yanma Yeri

Benzinli motorların çalışmalarına bakıldığında karbüratör bulunması gerektiği görülür. Dizel için buji olması yeterlidir. Hava ve yakıtın yanma yerleri genel olarak benzinlilerde dışarıdadır. Dizel olanlarda ise tam tersi olacak şekilde yakıtın hava ile yakılması motor içinde gerçekleştirilir. Önce motorun yakıtı alması sonra da hava ile buluşturulması sağlanmalıdır.

Motor Farklılıkları

Dizel motorlar benzinliler ile kıyaslandığında bir miktar daha ağır bir motora sahiptir. Bu durum göreceli şekilde ciddi farklılık anlamına gelmese de yine de farklılık olarak gösterilir. Ayrıca dizel motorlar daha geç ısınırken benzinli olanlar ise daha erken ısınma performansı gösterir.

Sürüşte Kaynaklanan Değişimler

Benzinli araçların daha uzun sürüşler için uygun olmadığı ve dizel araçların uzun mesafede daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyan araştırmalar vardır. Bunun dışında benzinli araçların daha çevik araçlar oldukları yapıları gereği kesin olarak söylenebilecek olan farklılıklar arasında bulunur. Ama dizel araçlarda da tork farklılığı bulunması değişim yaratır.

Çevre Dostu Olma Durumları

Son yüzyılın en büyük sorunlarından bir tanesi olan çevre kirliliği ile alakalı hassasiyeti olanların da araç seçiminde çevreye hangi yakıtın daha çok zarar verdiğini bilmesi gerekir. Benzinli araçlar daha fazla çevreye kirlilik bırakırken dizellerin kıyaslandığında daha az kirlilik oluşturduğu görülür. Bunun için farklılıkları değerlendirirken bu detayı da atlamamak önerilir.

Araç Motor Bakımları

Benzinli araçların elektrik aksamlarında bir bakım veya onarım gerekli olduğunda daha karışık bir sistemle karşı karşıya kalınması söz konusu olur. Ama dizel olan araçlar için daha sade ve tasarımı kolay bir elektrik sistemi vardır. Aynı şekilde dizel araçlarda buji olmadığından bakımlarıyla alakalı buji durumu söz konusu olmayacaktır. Ekstra bir buji bakımı masrafı ve durumu olmaz.

Uzun ve Kısa Yol Farklılıkları

Araç alırken uzun ve kısa yol konusunda ne kadar karlı olduğunu düşünmeden satın almaya karar veren birisini bulmak oldukça zordur.

Bunun için değerlendirmeler arasında kullanım durumuna bağlı olarak uzun veya kısa yolda nasıl bir avantaj elde edileceği bilinmelidir:

  • Dizel araçlar uzun yolda daha az yakar,
  • Benzinli araçlar kısa mesafeler için daha ideal rakamlarda tüketim yapar,
  • Bu durumu aracın motor genişliği de etkiler.

Bunun için farklılık olup olmadığını anlamak için karar verdiğiniz aracın yakıt türüne ve mesafeye göre nasıl yakacağına göre hareket etmek gerekir.

Yangın Riskine Göre Değerlendirme

Araçlar her ne kadar güvenlik ve yolculuk için alınıyor olsa da bazı en olumsuz durumları da düşünerek hareket etmek önemlidir. Motorların alev alması halinde ciddi kazaların olması kaçınılmaz bir durumdur. Bunun için yangın riski dizel ve benzinli araçlarda farklı şekilde değerlendirilmelidir.

Dizel motor kullanılan araçlarda yangın riski yok denecek kadar azdır. Benzinli araçlarda ise bu olasılık daha yüksektir. Maliyet noktasında dizel araçların daha çok ön planda olması bu yönünün arka planda kalmasına neden olur.

Benzinli Araç ile Dizel Araç Arasındaki Fark
Benzinli Araç ile Dizel Araç Arasındaki Fark

Bakım Açısından Değerlendirmeler

Senelik veya km bakımları yapılması araçların uzun süreli ve sağlıklı kalmaları için en önemli etmendir. Her ne kadar kullanıcının kendi değerlendirmesi ile bakıma gidilmesi daha sağlıklı olsa da km bakımının da önemli olduğu birçok nokta vardır.

Kullanıcıların benzinli araç bakımı yaptırmaları halinde bakımların daha kolay ve uygun maliyetli olacağı kesindir. Ek bir sorun veya işlem çıkmadığında bakım için dizel araçların daha uzun süre istediği ve maliyetleri katladığı bilinir. Bundan dolayı araç almaya karar verirken uzun süreli model kararlarında bu duruma dikkat etmek önerilir.

Satın Alma Rakamlarında Değişim

Piyasada oluşan arz ve talep dengelerine bağlı olarak dizel araçların daha ağır şekilde elden çıkarıldığı veya daha az satın alma bedeli olduğu görülür. Bunun yanında benzinli olan araçların daha yüksek maliyetlerle ve daha sık şekilde satın alındığı söylenir. Benzinli araçlar aynı zamanda LPG sistemi takmaya müsait olduklarından dolayı da çok fazla tercih edilir.

Dizel için böyle bir seçenek söz konusu değildir. Benzinli araçların LPG sayesinde daha ekonomik olması ve yakıt türünün değiştirilmesi sağlanır. Bu bile daha çok tercih edilmesine ve satın alma sıklığının çoğalmasına neden olur. Değerlendirme yaparken bahsedilen etmeni de gözden çıkarmamak gerekir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu