Sağlık

Burun Spreylerinin Zararları

Çoğunlukla nezle ya da grip gibi rahatsızlıklarda burun spreyleri kullanılıyor. Bu sprey çok fazla şekilde kullanıldığı zamanlarda burunda hasara yol açabiliyor. Yani yan etkileri bulunuyor. Bazen mevsimsel olarak bazen de alerji nedeni ile burun tıkanıklığı rahat bir şekilde nefes almayı engelleyebiliyor.

Burun Spreyinin Zararları

Burun tıkanıklığı problemi çoğu zaman nezle ya da grip gibi rahatsızlıklarda yaşanıyor. Burun tıkanıklığı durumu hem çocukların he erişkinlerde hayat kalitesini ve aynı zamanda da sağlığı bozuyor. Peki, burun spreylerinin zararları nelerdir?

Burun Spreyleri Zararları Neler?

Burun spreylerinin bilinmeyen bazı zararları vardır. Fazla ya da yanlış burun spreyi kullanımları;

  • Kemik eğriliği,
  • Burun damarlarında tıkanıklık,
  • Burun eti büyümesi gibi problemlere yol açıyor.

Bu nedenle mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gereken tedavi yöntemleridir.

Burun Spreylerinin Kullanımının Zararları Var Mı?

Özellikle burun tıkanıklığı için çok sık şekilde tercih edilmekte olan bazı burun spreylerinin çok uzun süre kullanılması oldukça sakıncalıdır. Orta kulağın iyi bir şekilde havalandırılması, koku alma ya da tat alma fonksiyonları, havanın ısıtılarak nemlendirilmesi ya da zararlı partiküllerin çok iyi bir oranda filtre edilmesi bakımından burundan nefesin değeri büyüktür.

Aynı zamanda da akciğerimizde olan hava yollarının da kapasitesinin tam randımanlı şekilde çalışması için burundan rahat nefes alabilmenin önemi çok büyüktür. Burun tıkanıklığı çocuklarda ve erişkinlerde yaşam kalitesinin ve sağlığın bozulmasına çok ciddi şekilde sebep olmaktadır.

Burun Spreyleri Önerilen Süre Boyunca Kullanılmalıdır

Bazı burun spreyleri çok uzun süre kullanıldığında burunda normal şekilde olan fizyolojik mekanizmaları kalıcı şekilde yok ettiğinden şikayetlerin daha çok artmasına ve aynı zamanda da hastaları çözümü olmayan bir yola sürüklediği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Her burun spreyi için bu yan etkiyi söylemek doğru değildir.

Bu nedenle çoğu kez KBB uzmanları hastalarına kendi başlarına eczaneden talep ettiklerini bir burun spreyi alıp doktora danışmadan kullanmalarını tavsiye etmiyor. Mutlaka KBB uzmanının önermiş olduğu ilacı önerdiği süre dahilinde kullanması bu konuda oldukça önemlidir.

Burun Spreyleri Kemik Eğriliğine Mi Sebep Oluyor?

Üst solunum yollarını kronik şekilde tıkayan hastalıkları olan kişilerde üst solunum yolu rahatsızlığının daha çok görüldüğünü gözleniyor. Burunda et büyümesi, geniz eti ya da bademcik büyümesi, nazal polip, kemik eğriliği, mevsimsel alerjik rinit ya da yarık damak dudak şeklinde doğumsal hastalıklarda üst solunum yollarında daha yüksek oranda hastalıklar oluşabiliyor. Üst solunum yolları hastalıklarının önlenmesi adına risk faktörlerini ortadan kaldırmak da aslında tümüyle yeterlidir.

Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

Özellikle burunda yaşanan anatomik sorunları bulunan hastalara cerrahi müdahale gerekiyor. Alerjik rinit ya da polip gibi hastalıklarda ise ilaç tedavisi gerekebiliyor. Genellikle, kalabalık olan yerlerde çok uzun süreler boyunca durmamak, bulunan ortamların havalandırmasının en düzgün şekilde olmasını sağlama, sigaraların kullanımlarını önlemek, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk beslenmemek şeklindeki önlemlere dikkat edersek üst solunum yolları hastalık sıklığı azaltılabiliyor.

Burun Spreyleri Kullanımlarında Et Büyümesi ve Tıkanıklık

Burun tıkanıklığı problemi her yaş grubunda görülebildiği gibi pek çok sebebe bağlı da oluşabiliyor. Mevsim geçişlerinde daha sık alerjik ve alerjik olmayan rinitler ve farenjit gibi çeşitli üst solunum yolları enfeksiyonları, nezle ya da gribal rahatsızlıklarda sık ve geçici şekilde yaşanıyorken burunda kemik eğriliği yani konka adı verilen burun etlerinin boyutunun hızla artması, nazal polip gibi alerji kökenli hastalıklar, çocuklarda sıkça görülen burunlarda yabancı cisim ya da geniz eti gibi rahatsızlıklarda devamlı burun tıkanıklığı ile hastalar karşı karşıya kalabiliyorlar. Çok nadiren burun, sinüzler veya geniz bölgesinde oluşmuş kitleler ya da tümörler de bu şekilde bir burun tıkanıklığı şikayetine yol açabiliyor.

Burun Spreyleri Nasıl Kullanılmalı?

Hastaların öncelikle burun tıkanıklığına yol açan nedenleri ortaya çıkarabilmesi adına bir uzmana görülmeleri gerekiyor. Burun tıkanıklığının ne kadar vakit boyunca devam ettiği, devamlılığı arz edip etmediği ya da eşlik eden burun kanamasının, burun akıntısının ve horlama gibi diğer şikayetlerinin olup olmadığı yani bu gibi özelliklerin varlığı tanı koymalarda muayene öncesinde kesinlikle sorgulanması gereken noktalar oluyor.

Burun tıkanıklığının nedenlerini ortaya koyabilmek için uzmanlar ve hekimler hastaların sorunlarını tam olarak sorguluyor. Ardından da genel rutin Kulak Burun Boğaz (KBB) muayenesiyle beraber burun içerisini endoskopik şekilde değerlendirerek gereken spreyleri sizin için belirliyorlar.

Yanlış Burun Spreyi Kullanımları

Bağımlılık potansiyeline sahip burun spreyleri burun etlerinin içerisinde olan damarları büzerek küçültür ve burun açılmaktadır. Bu etki esasen geçicidir; burun etleri kullanılan burun spreylerine tolerans göstermeye başlıyor ve yanıt kabiliyetleri azalıyor. Çok uzun süreli kullanımlarda bu özelliği ve etkisi ortadan kalktığında, burun eti eski durumundan daha fazla büyür ve burnu fazla tıkar. Buna spreylerin “tepki etkisi” deniyor.

İşte bu tepki bilinçsiz ya da uzun süre kullanımda daha çok büyümekte ve kişilerin burun spreyine çok daha bağımlı biri yapmaktadır. Kısır döngü böylece başlıyor. Kişi spreyi sıkmasından çok kısa bir vakit sonra daha fazla şekilde burun tıkanıklığıyla karşılaşınca burun spreylerini tekrar tekrar kullanma yolunu seçip tuzağa düşüyor.

Burun Spreyi Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Gerçek bağımlılık maddeyi kullanma isteğinin önlenemez şekilde oluşu ve bunun beynimizde bazı değişikliklerle beraber olması durumudur. Durum bu ise hiç vahim değildir. Burun spreyleri kullanımı, beyinde yapısal ya da fonksiyonel değişiklikler olmadan sürekli şekilde kullanım gereksinimi içinde olunması gereken bir durumudur.

Bu sebeple tedavisi daha kolaydır. Burun spreylerini devamlı şekilde kullanma durumu psikolojik sebeplerden çok fiziksel sebeplerden kaynaklanmaktadır. Burun içerisinde açıklığı kalıcı şekilde sağlayacak her türden tedavi ile gereksinim veya bağımlılık, kolaylıkla geçer. Öte yandan da aslında burun spreyi çok fazla kullanımının diğer tüm ilaç bağımlılıkları gibi kişilere rahatsızlık ya da zararlar veren bir durum olduğunu içim akıldan hiç çıkartmamak gerekiyor.

Burun Spreylerinin Ne Tür Zararları Mevcuttur?

Hiçbir ilaç tümüyle masum değildir. Burun spreyleri zararları fazla ya da gereksiz kullanım ile görülmeye başlar. Doğrudan damarların büzülmesi etkisi görülebilir. Damarlar büzüldükçe kanın taşındığı organlar, burun etleri ve burun mukozası kansız şekilde kalır. Bu da kalıcı şekilde tıkanıklık yapar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu