Trend

Coronavirüs aşısının yan etkileri açıklandı!

32 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 Milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs mücadele kapsamında çoğu ülkeler ve ülke şirketleri  aşı ve ilaç geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışmayı sürdürüyorlar. Oxford Üniversitesi  “yan etkiler” dolayısıyla durdurulan aşı çalışmaları tekrar başlarken, ABD’li yetkililer, “Bu aşının yan etkileri bizi çok düşündürüyor ve endişelendiriyor” dedi.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinde tedavi arayışları da zamana karşı bir yarış halinde devam ediyor. Aşıyı geliştirmeye en yakın kuruluşlardan biri olan Pfizer, geliştirdikleri koronavirüs aşısının yan etkilerini paylaştı.

Pfizer yöneticileri deneylere dahil olan 12 binden den fazla katılımcıya ikinci dozu uyguladıklarını aktardı.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının klinik denemelerinde hafif ve orta dereceli yan etkilere rastlandı. Şirket, ortaklarıyla yaptığı konferans görüşmesinde, “BNT162b2” adlı aşı adayının ABD’de yürütülen üçüncü aşama klinik denemelerinde “deneklerde hafif ve orta dereceli bazı yan etkilere rastlandığını” açıkladı.

T24 ’ün aktardığına göre şirket, aşı uygulanan deneklerin birçoğunda yorgunluk, baş ağrısı, üşüme ve kas ağrıları görüldüğünü, bazılarında ateş ve sınırlı sayıdaki denekte yüksek ateş tespit edildiğini kaydetti.

 

KORONAVİRÜS AŞISININ İKİNCİ DOZU UYGULANDI

Pfizer yöneticileri deneylere dahil olan 12 binden fazla katılımcıya ikinci dozu uyguladıklarını aktardı.

Reuters ’ın haberine göre şirket, bağımsız bir veri izleme komitesinin gerekli gördüğünde deneylerin durdurulmasını önerebileceğini ama şimdiye kadar böyle bir öneri almadıklarını ifade etti.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, kısa süre önce Amerikan CBS televizyonuna çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Bourla, son aşamasına gelinen koronavirüs aşısının ”güvenli ve etkili” olması durumunda yıl sonundan önce piyasaya sürülebileceğini söylemişti. Yönetici, koronavirüs aşısının etkili olup olmadığını ekim sonuna kadar tespit etme ihtimallerinin yüksek olduğunu ifade etti. Aşının onayı ve dağıtımı için hazırlıklara başladıklarını bildirmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Kullanıcı adı ile giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Henüz bir hesabın yok mu? Kayıt Ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı