Facebook Piksel

Days Gone Pc Sistem Gereksinimleri

İki yıldır Playstation 4 oyunları arasında bulunan ancak bilgisayar versiyonu yapılmayan bir oyun olan Days Gone, bu yıl içerisinde satışa sunulacak. Bu oyunu satın almak isteyen oyuncular ise “days gone pc sistem gereksinimleri nedir?” diye soruyor. Eğer siz de bu soruyu soran oyunculardan biriyseniz bu yazıyı okumanızda yarar var.

Days Gone Pc Sistem Gereksinimleri
Days Gone Pc Sistem Gereksinimleri

Days Gone Oyunu Hakkında Temel Bilgiler

Uzun bir süredir bilgisayar oyunu olarak da piyasaya sürülmesi beklenen Days Gone hakkındaki temel bilgiler şu şekilde listelenebilir:

 • Days Gone oyunun bilgisayar için çıkış tarihi 2021 olarak belirlenmiştir.
 • Days Gone ilk olarak PlayStation 4 oyunu olarak piyasa sürülmüş, 26 Nisan 2019 tarihinde satışa
 • sunulmuştur.
 • Days Gone’un geliştiricisi SIE Bend Studio olmakla beraber oyun motoru Unreal Engine’dır.
 • Days Gone’un oyun modu tek oyunculu oyun olarak tasarlanmıştır.
 • Days Gone oyununu oynayabileceğiniz platformlar PlayStation 4 ve bilgisayardır.
 • Days Gone oyunu içerisinde birçok türü barındırmakla beraber aksiyon-macera ve hayatta kalma-korku oyunu olarak geçiyor.

Bu oyunu oynamadan veya satın almadan önce temel bilgileri bildiğiniz takdirde hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Days Gone’un Oyun Puanları Nasıldı?

Oldukça yüksek satışlara sahip olan Days Gone, birçok oyuncu tarafından beğenilse de bazı oyun yorumlayıcıları tarafından çok da beğenilmedi. 100 üzerinden 71 puana sahip olan bu oyun, bazen 20 üzerinden 15 bazen ise 10 üzerinden 5 gibi farklı puanlar aldı.

Ancak genel bir ortalamaya vurulduğunda oyunun 10 üzerinden 6 ile 7,5 arasında bir puanlamaya sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Oyunun açık dünyasının birçok sınırlamaya sahip olduğunu söyleyen oyun yorumlayıcıları, en çok bu yüzden puan kırdıklarını da dile getiriyor.

Days Gone Oyunu Hiç Ödül Aldı Mı?

Days Gone toplamda 23 farklı kategoride 12 farklı ödül töreninde aday olarak gösterildi ancak bunların çok küçük bir kısmında ödül alabildi. The Independent Game Developers’ Association’ın En İyi Görsel Tasarım ödülünü kazanan bu oyun, Golden Joystick Awards’ta da Yılın Playstation Oyunu ödülünü kazandı. Ayrıca 2020 Webby Ödüllerinde En İyi Müzik/Ses Dizaynı ödülüne layık görüldü. Aday gösterilme bakımından oldukça geniş yere sahip olsa da ne yazık ki ödül kazanma konusunda başarılı bir oyun olamadı.

Days Gone Nasıl Bir Hikâye Anlatıyor?

Days Gone, devasa ve acımasız bir doğada geçen sürükleyici bir aksiyon-macera oyunu olmakla beraber kıyamet sonrası yaşamı anlatıyor. Hikâye olarak Deacon St. John isimli karakterin etrafında şekillenen bu oyun, dünyanın cehenneme dönüştüğü günlerin çok öncesini hatırlayan John’un geçmişinden izler barındırıyor.

Bu oyun küresel bir salgının tam olarak iki yıl sonrasında geçiyor ve tüm dünya nüfusunu etkileyen bu salgına yakalanan insanlar Freaker adı verilen bir çeşit zombi mutasyonuna uğruyor. Bu oyunu oynarken bir yandan bu zombilerle mücadele etmeye çalışırken diğer yandan hayatta kalma mücadelesi vereceksiniz. Ayrıca etrafta bulmuş olduğunuz parçalarla silahlarınızı geliştirerek güncellemeler yapabilecek, motosikletinizle açık dünyayı gezebileceksiniz.

Motor kullandığınız anlarda haritanın hemen altında gözüken benzin ibaresi motorunuza gerekli olan yakıt kullanımı konusunda dikkatli olmanız gerektiğini gösterecek. Özellikle kapalı alanlardaki dolaplardan, çürümeye yüz tutmuş arabalardan, cesetlerden bile kendinizi geliştirmekte kullanacağınız parçaları bulmak için araştırma yapmanız gerekecek.

Days Gone’u Bitirmek Ne Kadar Zamanınızı Alacak?

Days Gone oyununun geliştiricileriyle yapılan bir röportaja göre bu oyunun ana senaryosunu bitirmek toplamda 30 saat sürecek. Macera dolu bir yolculuk hikayesi olacak bu yapımın ara sahnelerini izlemek ise toplamda 6 saatinizi alacaktır. Ayrıca Days Gone’un açık dünyasının oldukça geniş olduğunu söylemekte de yarar var. Yani bu, oyunun 30 saatten daha fazla sürebileceğini gösteriyor.

Days Gone Pc Sistem Gereksinimleri
Days Gone Pc Sistem Gereksinimleri

Days Gone Bilgisayar İçin Ne Zaman Satışa Sunulacak ve Satış Fiyatı Ne Olacak?

26 Nisan 2019 tarihinden beri PlayStation 4’te oynanabilen Days Gone oyununun bilgisayar versiyonu uzun zamandır oyuncular tarafından merakla bekleniyordu. Bu oyunun resmi olarak bilgisayar çıkışını 18 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştireceğini açıklayan oyun yapımcıları, resmi olarak bir fiyat da açıkladı. Bu satış fiyatı 279 lira olmakla beraber bu oyunu almak isteyen kişilerin bu paradan vazgeçecek zorunda olmalarını söylemek pek de yanlış olmaz.

Days Gone Oynayabilmek İçin İhtiyacınız Olan Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Her oyunda olduğu gibi Days Gone oyununu oynarken belirli sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor. Bu minimum sistem gereksinimleri şu şekilde sıralanabilir:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemine sahip olmalısınız.
 • İşletim sistemi olarak Windows 10 gereklidir.
 • İşlemciniz Intel Core i5-2500K veya AMD FX 6300 – 3.3GHz olmalıdır.
 • 8 GB RAM’e sahip olmanız gerekiyor.
 • Ekran kartı olarak minimum NVIDIA GeForce GTX 780 veya AMD Radeon R9 29 gerekiyor.
 • VRAM olarak 4 GB VRAM minimum değerdir.
 • DirectX’in 11. sürümünü kullanmalısınız.
 • Depolama olarak 70 GB kullanılabilir alan gerekecektir.

Bu sistem gereksinimlerini karşıladığınız takdirde oyunu oynama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamanız mümkün değil. Ancak eğer bu sistemden düşük bir bilgisayar sistemi ile bu oyunu açmaya veya oynamaya kalkarsanız bilgisayarınız ciddi zararlar görebilir, bozulabilir. Bu yüzden böyle bir şey yapmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

Days Gone Oynayabilmek İçin İhtiyacınız Olan Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Eğer bu oyunu keyifli bir şekilde, yüksek görüntü kalitesi ile oynama istiyorsanız ihtiyacınız olan önerilen sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gereklidir.
 • İşletim Sistemi olarak Windows 10 (64-bit) kullanmalısınız.
 • İşlemciniz Intel Core i7-4770K veya AMD Ryzen 5 1500X – 3.5GHz olmalıdır.
 • Bellek olarak 16 GB RAM’e ihtiyacınız var.
 • Ekran Kartınız NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580 olmak zorundadır.
 • 8 GB VRAM yeterli olacaktır.
 • DirectX’in 11. sürümü şarttır.
 • Depolama olarak 70 GB kullanılabilir alana sahip olmalısınız.

Bu sistem özelliklerine veya bu özelliklere eş değer bir sisteme sahipseniz oyunu keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz. Ayrıca depolama olarak zorunlu olmasa da bilgileri hızlı işleme açısından SSD depolama öneriliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu