Bilgi Kutusu

Dünya’da Bulunan En Büyük Yanardağlar

Coğrafi şekillerin en detaylı ve en enteresan oluşumlarından biri olan yanardağlar, dağ şeklinde bulunan bir tür volkanik patlama meydana getiren bir katmandır. Patlama sonrası en tepe noktasından lavların çıkışı meydana gelmektedir. Bu lavlar oldukça kızgın ve alevi olabilmektedir. Son zamanlar da Dünya’da bulunan en büyük yanardağlar için büyük bir araştırma yapılmıştır.

En büyük yanardağları arasında bulunan oldukça popüler olan Tamu Masif oldukça muhteşem bir büyüklüğe sahiptir. Diğer yanardağlar kat kat büyüklüktedir. Muazzam görüntüleri ile her zaman ilgi çekmeyi başaran en büyük yanardağlar bazen de felaketlere sebep olmuşlardır. Bu felaketler sonucu ortaya çıkan gaz ile birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Dünya’nın En Büyük Yanardağı Yellowtsone

Muazzam ve essiz görünüme sahip olan bu yanardağ, her ne kadar muhteşem görünse de bir o kadar tehlikeli. Eski aktifliği kalmayan ve ne zamandır uyku halinde olan Yellowstone en büyük yanardağ olarak bilinmektedir. Uyanması halinde çok büyük felaketlere yol açabilir. Bu durum insanlık için oldukça kötü bir duruma dönüşebilir.

Yellowtsone yanardağ

En görkemli yanardağ olan Yellowstone oldukça büyüktür. Tam olarak 60 Km bir uzunluğa ve 40 Km civarında genişlikte ayrıca 10 Km derinliğe sahip olan bir magma seviyesi bulunmaktadır. Bu yanardağ Yellowstone Ulusal Parkı(ABD) üzerinde bulunmaktadır. Bu park risk alanında olduğundan dolayı kapatılmıştır. Dünya’nın en büyük süper yanardağ olarak bilinmektedir.

Büyük Ve İhtişamlı Etna Yanardağı

Yüksekliği ile herkesin dikkatini çeken Etna oldukça aktif bir yanardağ olmuştur. Bu yanardağ İtalya’da yer almaktadır. Herkes tarafından bilinen oldukça popüler bir yanardağ olmuştur. Bu dağın yüksekliği net olarak 3.326 olarak bilinmektedir. Ancak yanardağın aktif olması sonucunda, meydana gelen kızgın lavların yükselmesi durumuna bağlı olarak her zaman bu yükseklik de farklı olacaktır.

Etna Yanardağ

Yanardağın bulunduğu yer Katanya olarak bilinir. Genel olarak Stratovolkan dağ türü arasında yer almaktadır. Etna yanardağ sürekli olarak aktif olduğundan geceleri özellikle ihtişamlı ve muhteşem görüntüler ortaya çıkmaktadır. Avrupa da yer alan en aktif yanardağlar arasında bulunan Etna her zaman ilgi çekmektedir.

Büyük Popocatepetl Yanardağı

Meksika’nın büyük ikizleri olarak bilinir. Yüksekliği 5.5 bin metreyi bulmaktadır. İkizlerden küçük olanı 5.300 metre civarındadır. En son 2000li yıllarda patlama yaşanmış olan, yanardağlar öncesinde de bir çok kez patlayarak korku ve endişeye sebep olmuştur. 1994 de 50 yıllık sakinlikten sonra büyük bir patlama gerçekleşmiştir.

Popocatepetl Yanardağı

Meksika eyaletine 16 bin Km uzaklıkta bulunan bu yanardağlar Meksika için patlamalarda oldukça tehlike arz etmektedir. Amerika’da bulunan ikinci büyük yanardağdır. Halk dilinde birçok hikayesi dolaşmaktadır. Bu hikayelerden dolayı diğer adı tüten tepe olarak bilinmektedir. 2009 da az miktarda kül ve lav püskürtmüştür. Az olmasına rağmen yaklaşık 2 km olarak gaz bulutu yükselmiştir.

Büyük Yanardağ Tamu Masif

Dünya’da aktif yanardağları ile bilinen Havai yanardağlarından en az 60 kat daha büyük olduğu keşfedilen Japonya açıklarında bulunan Tamu Masif yanardağ en az birkaç milyon yaşındadır. Japonlar tarafından keşfedilen 310 bin Kilometre kareye yayılmış olan bu yanardağ Tamu Masif olarak adlandırılmıştır. Bu yanardağ okyanus altında oluşmuştur. Bu nedenle keşfedilmesi gecikmiştir.

Tamu Masif

Bu yanardağ Dünyada bulunan en büyük yanardağlar arasında bulunur.1990ların sonunda keşfedilmiş olan bu yanardağ güneş sistemindeki ikinci büyük yanardağ olmuştur. Yanardağların oluşumu hakkında yeni bilgiler edinmeye yardımcı olacaktır. Denizaltı yanardağlarından farklı bir oluşuma sahip olan yanardağ yaklaşım 3 milyon yıl önce sönmüş olabileceği düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu