Dünyada En Çok Hasılat Yapan Filmler

Sinema, 1800’lerden beri hayatımızın içinde yer almaktadır. 1800’lü yıllardan itibaren geçen bu kadar zaman içerisinde, farklı türlerde binlerce film izleyicisinin karşısına çıktı. Bazı filmler, çok yüksek izlenme rekorları kırarken; bazıları çok az izlenme ile sevilen filmlerin yolundan çekildi. Bu anlamda; çekilen yapımların ilk filmlerinin çok sevilmesi, devam filmlerinin çekilmesine olanak tanıdı. Özellikle bilim kurgu ve fantastik filmlerin çok sevildiği, listede büyük yer kaplayarak kendini göstermektedir. Aşağıda sizler için, dünyanın en çok hasılat yapan filmlerini bir araya getirdik. Sıralanan yapımlar, dünyada en çok izlenen filmler arasında yer alarak, gişe rekorları kıran filmler arasındadır. Gelin hep birlikte, dünyaca en çok hangi filmleri izlemişiz, bakalım.

Dünyada En Çok Hasılat Yapan Filmler
Dünyada En Çok Hasılat Yapan Filmler

Harry Potter and The Deathly Hallows, Part: 2

Harry Potter, yayınlandığı ilk tarihten beri izleyicileri tarafından oldukça rağbet gören ve sevilen ve fantastik filmler türünde karşımıza çıkan bir yapımdı. Seri boyunca heyecan, sihir ve fantastik ile gerçeğin iç içe olmasına doyduğumuz film serisi, en az kitapları kadar rağbet görmüştür. En son bölümü 2011’de yayınlanan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları – Bölüm 2 serinin en çok hâsılat yapan filmi olarak kayıtlara geçti. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları – Bölüm 2, 2011 yılında tam 1,341 milyar dolar olarak hesaplanan hâsılat yapmayı başardı.

‘Avengers: Age of Ultron’

Marvel evrenine bizi tekrar hapseden Yenilmezler: Ultron Çağı filmi, serinin ilk filminin yakaladığı başarı ile kendine yol açmış ve böylece 2015 yılında yayınlanmıştı. Yenilmezler: Ultron Çağı filminin 2015 yılında yaptığı hâsılat ise 1.405 milyar dolar olarak belirlenerek, dünyada en çok hâsılat yapan filmler arasında yerini almıştır.

‘Furious 7’ – ‘Hızlı ve Öfkeli 7’

İlk filmi 2001 yılında vizyona giren Hızlı ve Öfkeli, en sevilen aksiyon yapımlarından olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda, Hızlı ve Öfkeli – 7 filmi 2015’te filmler arasındaki yarıştan iyi sonuçlar elde etmeyi başaran yapımlardan olarak serinin en çok hâsılat yapan filmi olmuştur. Bir aksiyon filmi olan Hızlı ve Öfkeli – 7, vizyona girdiği 2015 yılında tam 1.516 milyar dolarlık bir gişeye ulaşmıştı.

‘The Avengers’ / ‘Yenilmezler’

Yenilmezler, 2012 yılında yayınlandığı sırada büyük yankı uyandırmıştı. Hem film konusu, hem oyunculuklar, hem de genel hikâye; bilim kurgu severler için büyük bir nimet ve görsel şölen haline gelmişti. Yayınlandığı yılda da yaptığı 1.518 milyar dolar tutarında yaptığı hâsılat ile de uzun zaman adından bahsettirmişti.

‘Jurassic World’

Jurassic World, aslında Jurassic Park’ın devam filmi olarak çekilmiştir. Bu anlamda 2015 yılında vizyona girmiş ve yine o yıl vizyona giren filmler arasında büyük bir başarı elde ederek 1.671 milyar dolarlık gişe fiyatına ulaşmıştır. En iyi macera filmlerinden biri olarak gösterilen Jurassic World, Jurassic Park’ın diğer filmlerine göre en çok hâsılat yapan film olarak da adından bir hayli söz ettirmiştir.

‘Avengers: Infinity War’ / ‘Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı’

Yenilmezler’in devam filmlerinden olan; ‘Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı’, 2018 yılında çekimleri tamamlanarak vizyonda yerini almıştır. Aynı zamanda serinin diğer filmlerine kıyasla da 360 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen film, serinin en pahalı filmi olarak adından söz ettirmiştir. Diğer filmleri gibi bilim kurgu severler tarafından oldukça rağbet gören film, yayınlandığı yılda 2,048 milyar dolarlık bir hâsılata ulaşarak, dünyanın en çok hâsılat yapan filmleri listesine girmeyi başarmıştır.

‘Star Wars – The Force Awakens’

Star Wars serisinin en sevilen ve rağbet gösterilen filmlerinden biri olan ‘The Force Awakens’, 2015 yılında yayınlanan filmler furyasına bilim kurgu kategorisinden katılmıştır. Filmin ana teması bir uzay operasyonudur. Film için ayrılan bütçe ise 200 milyon dolar olarak açıklanmış ve aynı şekilde hâsılatı da 2.068 milyar dolar olarak belirtilen film, insanların Star Wars sevgisini de gözler önüne sermiştir.

‘Titanic’ / ‘Titanik’

11 farklı dalda Oscar Ödülü’ne aday olarak gösterilen Titanic, 1997’nin en çok konuşulan filmleri arasındadır. Duygusal ve unutulmaz bir aşk hikâyesine mekân olarak eşlik eden Titanik gemisi ve batması ile birlikte birçok hayatı da beraberinde götürerek, mükemmel bir duygu yoğunluğu yaratan film; 1997 yılında vizyona girmiştir. Gerçek bir olaydan, bir gemi faciasından esinlenilerek çekimlerine başlanan film büyük ses getirmiş ve gerçekliği ile de herkesi etkilemiştir. Vizyona girdiği yıldan bu yana, en çok hâsılat yapan filmler arasında, üst sıralardaki yerini hep korumuştur. Titanik’in 1997 yılında yayınlanarak, o yılın gişe rekortmeni olduğu tutar ise 2.187 milyar dolar olarak belirtilmişti. Bu anlamda bir aşk filminin bu listeye girmesi de elbette büyük bir olay olarak görülmektedir.

Dünyada En Çok Hasılat Yapan Filmler
Dünyada En Çok Hasılat Yapan Filmler

‘Avatar’

Avatar, canlı mavi renkleri ve tuhaf dünyaları ile içine girdiğimiz üç boyutlu bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. 2009 yılında yayınlandığında, büyük bir etki yaratmış ve dünyada adından hala söz ettiren bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Bu filmin gişe hâsılatı ise 2,789 milyar dolar olarak dünyanın en çok hâsılat yapan filmleri listesinde 2. sırada bulunmaktadır.

‘Avengers: Endgame’ / ‘Yenilmezler: Son Oyun’

Avengers’ın son filmi olarak karşımıza çıkan Endgame, son yılların en çok ses getiren bilim kurgu filmlerinden biri olmayı başardı. 2019 yılında vizyona giren film, son yılların gişe rekortmeni olarak da yerini korumayı başardı. 2019 yılında tam 2.797 milyar dolarlık bir hâsılata ulaşarak gişe rekortmeni olmuş ve dünyanın en çok hâsılat yapan filmleri arasında zirveyi kaparak yerini almıştır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu