Sinema

En İyi Marvel Filmleri

Sinema dünyasına kurguladığı filmlerle başka bir boyut kazandıran Marvel, süper kahraman evreninin en güzel örneklerini seyirciler ile buluşturmuştur. Marvel Sinematik Evreni olarak da bilinen bu evrende bir çok süper kahramanın hikayesi yer alır. Çizgi romanlardan uyarlanarak beyaz perdeye akratılan filmler, bu zamana kadar kendi rekorlarını kırarak gişe elde etmeyi başarmıştır. Marvel filmleri süper kahraman hikayelerinin yanı sıra, bu kahramanların normal yaşamlarına da değinir. Bu güne kadar pek çok filmi çizgi romanlardan beyaz perdeye uyarlayan firma, her sene yeni içerikler oluşturur. En iyi Marvel filmleri izleyicisi için IMDb gibi bağımsız kuruluşlardan tam not alan filmlerden oluşur

En İyi Marvel Filmleri
En İyi Marvel Filmleri

Iron Man

Üç farklı seri halinde beyaz perdeye uyarlanan Demir Adam filminin başrolünde Robert Downey Jr. yer alır. Süper kahramanların doğaüstü güçlerine nazaran Tony Stark teknoloji ile kendisine bir kostüm yaratır. Oldukça dahi olması kendisini bir süper kahramandan farksız kılar. Babasından kalan Stark Endüstrisi’nin sahibi olan Tony, ticari amaçla gittiği Doğu ülkesinde esir alınır. Silah üretmesi istenen Tony esir alındığı yerde kendi zırhını üretmeye başlar. Kaçırılma esnasında kalbine saplanan bir şarapnel parçasını çıkaran ve kalbine bir akü yerleştiren Tony, zırhını tamamladıktan sonra esir alındığı yerden kaçar ve evine döner. Bundan sonra Tony’nin hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez

Steve Rogers’ın hikayesine odaklanan Kaptan Amerika filmi, oldukça zayıf ve çelimsiz bir çocuğun süper asker yetiştirme kamplarına alınması ile başlar. Bu kamplarda çocuklar devletin ordusu için yetiştirilmek ve tehlikelere karşı savaşmak için eğitilir. Bu eğitim esnasında süper asker serumu denen bir serum denenmektedir ancak çoğu kişide başarısız olur. Steve Rogers bu serum için gönüllü olmak ister ve serumun yer aldığı tanka girer. Tanktan çıktıktan sonra oldukça güçlü bir asker olarak görenleri kendisine hayran bırakır. Steve bir süper asker olarak yetiştirilir ve kendisinin tanınmasına neden olan Amerika figürlü koruyucusu ile birçok kişinin hayatını kurtarır.

Thor

Başka bir dünyada tanrı olarak hüküm sürmekte olan Thor’un dünyadaki yaşamını anlatan film, Asgardlı bir tanrıyı konu edinir. Kral olan babasının ölümü ardından tahta geçecek kişi olarak görülen Thor, üvey kardeşi Loki’nin oyununa gelir. Baba öldükten sonra tahta geçen Loki, Asgard’ı herkes için yaşanılmaz bir hale getirir. Loki’nin oynadığı oyun yüzünden cezalandırılmak üzere dünyaya gönderilen Thor, burada çok başka bir atmosfer ile karşılaşır. Thor’un çekici onunla beraber dünyaya düşmüştür. Birçok kişi onu yerinden oynatmaya çalışsa da başaramaz. Çekiç hakeden kişiye kendisini alması için izin verir. Thor bir yolunu bulup çekici sakladıkları yere girer ve tekrar kendi dünyasına dönmek için elinden geleni yapar.

Avengers

Marvel’ın tüm karakterlerini bir araya getirdiği Yenilmezler filmi, seri içerisindeki en iyi filmlerden biridir. Iron Man, Kaptan Amerika, Thor, Hulk, Black Widow gibi karakterlerin bir araya geldiği filmde kahramanlar dünyayı kurtarmak için kendi ekiplerini kurar. Görsel efektleri ve oyuncu kadrosu ile döneminin en yüksek gişesini elde eden Yemilmezler filmi, daha sonrasında yeni serileri ile devam etmiştir. Yeni seri filmlerinde Örümcek Adam ve Black Panther gibi karakterler filme dahil olmuştur. Yenilmezler serisi Marvel Sinematik Evreni’nin en çok gişe sağlayan filmleri olmayı başarmıştır.

Galaksinin Koruyucuları

Marvel’ın dünya dışı yaşamı konu edinen ilk filmlerinden birisi olarak Galaksinin Koruyucuları oldukça rağbet görmüştür. Serinin en komik ve en eğlenceli karakterlerinin yer aldığı filmde, ana karakter Star Lord’un çaldığı bir küre ile başlayan maceraları anlatılır. Star Lord dünyadan ayrılmış ve kendisini galaksinin tüm düzenini sağlamak için görevlendirmiş biridir. Ekibinde bulunan ağaç, kirpi, yeşil tenli insanlar ve bir devle galaksiyi korumak için ellerinden geleni yapmaları gerekir. Ama bunun öncesinde Star Lord’un gezegenlerdem bir şeyler çalmayı bırakması gerekecektir. Gamora, Groot, Rocket ve Drax gibi karakterler daha sonrasında Yenilmezler serisinin son filminde ortaya çıkarlar. Galaksinin Koruyucuları da seri filmlerden biridir.

Ant-Man

Marvel evreninin en az konuşulan filmlerinden biri olsa da IMDb puanı ile en iyi filmler arasında girmeyi başaran Ant-Man, karınca boyutuna gelebilen bir adamın hikayesine odaklanır. Son teknoloji ile donatılmış olan giysisi hem küçülme hem de büyüme gibi özelliklere sahiptir. Dünyanın bir tehdit altına girmesi ile beraber Ant-Man gerekeni yapmaya hazırlanır. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için kıyafetinden yardım alan kahraman, büyük bir başarı örneği sergiler.

En İyi Marvel Filmleri
En İyi Marvel Filmleri

Doctor Strange

Marvel evreninin büyü ve sihir konulu filmlerinden biri olarak büyük bir ilgi gören Doctoe Strange filminin başrolünde Benedict Cumberbatch yer alır. Evrenin en zeki ve en soğukkanlı doktorlarından biri olan Strange, zamanda oynama yapabilme yeteneğine sahiptir. Geçirdiği büyük bir trafik kazası sonrası ellerini kullanamayan Strange, doktorluk görevini bırakmak zorunda kalır. Mücadeleci ruhu ile felçli olmaya ramak kalan bir hastanın sonradan yürümeye başladığını öğrenir ve bunun peşine düşer. O saatten sonra Strange’in hayatında hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Spiderman

Marvel Sinematik Evreni’nin en ünlü süper kahramanlarından biri olan Spiderman, diğer çekilmiş filmlerin aksine liseli bir öğrencinin hayatını konu edinir. Başrolünde Tom Holland’ın yer aldığı filmde, örümcek adam olma hikayesi işlenir. Evrenin diğer süper kahramanı olan Tony Stark, örümcek adamın kendi yolunu bulabilmesi için ona destek verecektir. Eve Dönüş filminde örümcek adam en azılı düşmanlarından biri olan Ahtapot ile savaşmak zorunda kalır. Marvel evreninin bir çok filmi çeşitli hikayeler üzerine kurulmuş ve iyilerin her daim kazanacağını gösteren mesajlarla doludur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu