Teknoloji

En İyi Web Tasarım Uygulamaları

Tasarım fikirlerinin teknoloji ile buluştuğu noktada web tasarım çalışmaları görülmektedir. Web tasarımının estetik bir çizgide belli ilkeler tarafından belirlendiği, düzenleme ve dönüşüm işlemlerinin gerçekleştirildiği alan uygulamalar sunar.

En İyi Web Tasarım Uygulamaları

Web tasarım uygulamaları, grafik tasarımı ve bu alana yakın konularda tasarım imkânları sunar. İçeriğinde geliştirilen farklı yönlerle tasarımın yazılıma dönüşmesi işlemlerini gerçekleştirir. Aktif web siteleri olarak bilinen web tasarım uygulamalarında en iyi web tasarım uygulamaları birçok dala hitap eden tasarımlar oluşturulabilir. Bu yazımızda sizlerle sıklıkla kullanılan ünlü ve tasarım uygulamalarından bahsedeceğiz.

Adobe Photoshop

Web tasarımı yapılırken tercih edilen pek çok özellik bulunmaktadır. Ortaya çıkışının ilk yıllarında yalnız fotoğraf editleme ve tasarım işlemleri için kullanılan Adobe Photoshop artık yazılım için önemli yere sahiptir. Tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bu uygulama, web tasarım işlemleri ile dışında,

  • Özgün logoların tasarlanması
  • Maskot tasarımları
  • Fotoğraf içlerinde oynama ve manipülasyon
  • Özel çizimlerin hazırlanması
  • Fotomontaj özellikleri

Gibi alanlarda da kullanıcılarına kolalıklar sunmaktadır. Ayrıca uygulamayı ücretsiz deneme imkânı da mevcuttur. Bu uygulama bünyesinde müşteriler için sunum yapabilecek taslakları hazırlayabilir, kodlama aşamalarında istenilen çizgiye ulaşabilirsiniz.

Adobe Fireworks

Web uygulayıcılarının sıklıkla kullandığı uygulamalardan biri olarak bilinmektedir. Bu uygulama bünyesinde Photoshop programına benzerlik gösteren özellikler taşımaktadır. Ancak bu uygulamayı Photoshop uygulamasının tasarım çeşitliliğine karşın web sitesi tasarımına indirgenmiş şekli olarak ifade edebiliriz. Bu uygulama dâhilinde web tasarım ve mobil uygulama tasarım hizmetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenimi basit ola bu uygulamanın CS6 ile vektörel nesnelerin CSS kodlarına entegrasyonu bulunmaktadır. Ayrıca bu program için özellikle web tasarımcıları için hazırlanmış bir program denebilir. Photoshop kadar ünlü olmasa da web tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği uygulamalardan biridir.

Adobe Dreamweaver

Web tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği bir başka uygulama ise Adobe Dreamweawer olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizayn aşaması ve görselin kodlamaya çevrilmesin konularında özellikle dikkat çekicidir. HTML, CSS, PHP, ASP.Net, javascript gibi pek çok dosya sistemini görüntüleme ve düzenleme özelliklerine sahiptir. Ayrıca bu belgeleri hızlı bir şekilde kod sistemine çevirebilir.

Dreamweaver Nasıl Kullanılır

Bir başka önemli nokta ise gerek kodlamayı gerekse tasarımı birlikte sürdürebilme ve uygulama özelliklerine sahip olmasıdır. Kod yazmak için uyarlanan bu sistem içerisinde ayrıca Bootstrap ve Jquery eklentileri ile mobil tasarım hizmetleri de sunuluyor. Bu durumu da göz önünde bulundurduğumuzda alanında en önde yer alan uygulamalardan biridir. Özel bir altyapıya sahip bu uygulama tasarım sektöründe popülerliğini korumaktadır.

Uygulamanın diğer uygulamalardan farklı özelliklerinden biri de kullanıcı profillerine göre hizmet sunabilme kapasitesine sahip olmasıdır. İlk başladığınızda sizlere sunduğu “orta, kolay, gelişmiş” butonları ile size gösterilecek olan seçeneklerin türlerini belirlemektedir. Ayrıca koddan bir site oluşturma imkânını da sunar. Dreamweaver, WordPress ve Drupal benzeri şablonlar içinde uygundur. Canlı görüntüleme seçenekleri ile birlikte birçok açıdan ihtiyacı karşılayabilmektedir.

Bluefish

Son dönemlerin en küçük web astarım uygulamalarından biri olarak gösterilen Bluefish uygulaması, kendi alanı içerisinde kısa sürede kurulabilen uygulamalardandır. Boyutu 53 MB’ın altında olan bu uygulama HTML odaklı çalışma sergilemektedir.

Ayrıca PHP, Java, JavaScript, SQL, XML ve CSS gibi pek çok farklı programlama dili için hizmet sunar.  Sıklıkla duyulmayan ancak son zamanların dikkat çekici uygulamalardan biri olarak Bluefish uygulamasını indirebilir, özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Notepad

Kullanışlı ara yüzü ile ücretsiz uygulamalardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bu uygulama dâhilinde kod yazma ve düzenleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Ayrıca Windows programı olarak uygulamanın açık kaynak kodlu verileri okuyabilmesi mümkündür. Txt uzantılı dosyaların görüntülenmesi, CSS, HTML gibi kodların yazılabilmesi için verimlidir. Bir başka önemli nokta ise birçok dil ara yüzüne sahip olup, birçok programcının kullanımını kolaylaştırabilmesidir.

Google Web Designer

Bu uygulama HTML 5, JavaScript ve CSS ile etkileşim içerisinde kullanılır. Bu yazılımın ana işlevi ise reklam oluşturmaktadır. Farklı ayarları ve tasarım seçenekleri ile GUI kullanımı sağlanabilir. Ayrıca projelerinizin tarayıcınızda açılabilmesi için web ön izleme özelliğini bulundurur. Ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz bazı resmi kaynaklarda bulunmaktadır.

Bu uygulama entegre bir şekilde görsel ve kod ara yüzü olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca reklamların ve başka web siteleri için içeriklerin tasarlanmasında gelişmiş bir web uygulaması olarak görev alır. Google Web Designer, kod görünüme sahip bir uygulamadı. Bur uygulama içerisinde çizim araçları, metin ve 3D nesneler kullanılarak içerik oluşumu sağlanabilir.

Sözdizimi vurgulama ve otomatik kodlama gibi özellikleri ile de dikkat çekicidir. Ayrıca duyarlı düzen araçlarına sahip olan uygulama web siteleri için galeriler, videolar, resimler, belgeler, haritalar gibi eklentilerinizi bileşen kitaplığına ekler.

Webflow

Kullanışlı ve kolay ara yüzü ile hiçbir kodlama bilgisine sahip olmayan bireylerin bile kullanabileceği uygulamalardan biridir. Bu web tasarım aracı içerisinde bulundurduğu sistem ile bulut tabanlıdır. Ayrıca bu yazılım içerisinde kod odaklı bir sisteme sahip değildir. Sürükleme mantığı gelişmiş olan bu uygulamada üretken bir arayüz bulabilirsiniz.

Webflow Nedir?

Profesyonel uygulamalar gibi gelişmiş bir tasarıma sahiptir. Webflow, HTML ve CSS kodlarını oluşturma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. İlk iki projenin hazırlanmasında ücretsiz bir kullanım sağlar. Kullanıma devam etmek isteyen kullanıcılar için ise aylık olarak 24 dolarlık bir fiyata denk gelmektedir. Ayrıca e ticaret ve pazarlama araçları içinde kullanıma uygun bir sisteme sahiptir.

Sublime Text

Gelişmiş editör programlarından biri olarak görülen Sublime Text, bünyesinde sağladığı sistem ile bir kod editörüdür. Web tasarım uygulaması esnasında kodlama amacıyla kullanım sağlar. Yeni koda yazma, kodlar arasından doğru kodu seçebilme gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca birçok eklenti detayları ile birlikte kodlamanın doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan kullanışlı programlardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu