En Önemli Zoom Klavye Kısayolları

Zoom insanlar tarafından son zamanlarda sıkça kullanılan bir video konferans uygulamasıdır. Bu uygulama ise video görüntülü toplantılar yapılarak sohbet etmek mümkündür. Ancak bu uygulamanın etkin kullanılabilmesi için kullanılan klavye kısayolları vardır.

Bu kısayollar sohbetin hızlıca başlatılmasını, sonlandırılmasını veya ihtiyaç duyulan pek çok işlemin klavye tuşu sayesinde gerçekleşmesini sağlar. Bu nedenle uygulamada kullanılabilecek klavye tuşlarının bilinmesi gerekir. En önemli zoom klavye kısayolları ve işlevleri şunlardır;

Windows İşletim Sistemine Sahip Cihazlar İçin Zoom Klavye Kısayolları

Zoom uygulaması Windows, IOS, MacOs ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen bir uygulamadır. Bu sebeple klavye kısayol tuşları da programın kullanıldığı işletim sistemine bağlı olarak değişir.

Windows işletim sistemine sahip cihazlarda kurulu olan uygulamada kullanılabilecek en önemli klavye kısayolları şunlardır;

 • Alt-V tuşu: video konferansı başlatır ve durdurur.
 • Alt-A tuşu: video konferansın sesini açar ve kapatır.
 • Alt-F tuşu: Sohbet penceresini tam ekranda açar ve kapatır.
 • Alt-I tuşu: Davet penceresinin açılmasını sağlar.
 • Alt-U tuşu: Sohbete katılan kişileri gösterir veya gizler.
 • Ctrl-W tuşu: Sohbet penceresinin kapatılması için kullanılır.
 • Alt-H tuşu: Sohbet penceresinin görünmesini ve gizlenmesi sağlar.
 • Alt-F4 tuşu: Uygulama penceresinin kapatılması için kullanılır.
 • Ctrl-Yukarı tuşu: Önceki sohbete gidilmesini sağlar.
 • Ctrl-Aşağı tuşu: Sonraki sohbete gidilmesini sağlar.

Windows işletim sistemine kurulu olan Zoom için onlarca kısayol tuşu vardır. Bu kısayolların tamamını uygulama üzerinde aktif ederek kullanabilmeniz mümkündür.

En Önemli Zoom Klavye Kısayolları
En Önemli Zoom Klavye Kısayolları

MacOS İşletim Sistemine Sahip Cihazlar İçin Zoom Klavye Kısayolları

MacOS işletim sistemi kullanan kişilerin Zoom uygulamalarını kullanmaları ve uygulama sayesinde toplantı yapmaları mümkündür.

MacOs işletim sistemine sahip cihaz kullanan kişilerin uygulamada kullanabilecekleri en önemli kısayollar şunlardır;

 • Toplantıya katılım için kullanılan klavye tuşu: Cmd-J
 • Sohbet sesinin açılıp kapatılmasını sağlayan klavye tuşu: Cmd-Shift-A
 • Toplantıyı başlatan klavye tuşu: Cmd-Control-V
 • Davet penceresinin açılmasını sağlayan tuş: Cmd-I
 • Toplantıdan ayrılmayı sağlayan tuş: Cmd-W
 • Ekran görüntüsünün alınmasını sağlayan tuş: Cmd-T
 • Sohbetin tam ekran açılmasını ve kapanmasını sağlayan klavye tuşu: Cmd-Shift-F
 • Sohbette ekran paylaşımını başlatan ve durduran klavye tuşu: Cmd-Shift-S
 • Sohbette ekran paylaşımının duraklatılmasını sağlayan tuş Cmd-Shift-T
 • Kameranın değiştirilmesi için kullanılan tuş: Cmd-Shift-N
 • Sohbete katılanların görüntülenmesini sağlayan tuş: Cmd-U

Bu klavye tuşlarının istenen komutları yerine getirebilmesi için kısayolların aktifleştirilmesi gerekir. Aktifleştirme işleminin program üzerinde yapılması gerekir.

IOS İşletim Sistemleri İçin Zoom Klavye Kısayolları

İnsanlar tarafından sevilerek kullanılan Zoom uygulamasının IOS işletim sisteminde de kullanılması mümkündür. IOS üzerinden uygulamayı kullananlar klavye kısayollarını kullanarak video toplantılarının yönetilmesini sağlayabilirler. Bu tuşların en önemlileri ve özellikleri şunlardır;

IOS’ta kullanılan Zoom programında sohbet sesinin açılması için Cmd-Shift-A tuşu kullanılır. Sohbet videosunun açılıp kapatılması için Cmd-Shift-V tuşundan yararlanılır. Uygulamada sohbetin açılıp kapanmasını ise Cmd-Shift-H tuşu sayesinde olur. Sohbete katılan kişilerin kimler olduğu görülmek isteniyorsa bunun için kullanılabilecek kısayol tuşu Cmd-U tuşudur.

Konferans devam ederken başka işlemlerin yapılması gerektiği durumlarda toplantı penceresi simge durumunda küçültülmek istenebilir. Bu isteğin gerçekleşmesi içinse Cmd-Shift-M tuşundan yararlanılabilir. Sohbet penceresi tamamen kapatılmak istendiğinde ise Cmd-W tuşu kullanılabilir.

Linux İşletim Sistemleri İçin Zoom Klavye Kısayolları

Zoom uygulamasında klavye kısayollarından yararlanılabilecek son işletim sistemi ise Linux’tur. Video konferans uygulamasını kullanmak isteyenler uygulamayı Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarına kurduklarında toplantılarını yönetmek için pek çok klavye kısayolundan yararlanabilirler. Böylelikle zaman kaybetmezler.

Linux işletim sistemine kurulmuş olan programda kullanılabilecek kısayol tuşları şunlardır;

 • ALT-I tuşu davet penceresinin açılması için kullanılır.
 • ALT-A tuşu konferansın veya uygulamanın sesini açar veya kapatır.
 • CTRL-W tuşu sohbet penceresini kapatılması amacıyla kullanılır.
 • ALT-S tuşu uygulamada ekran paylaşımının başlamasını sağlar.
 • ALT-U tuşu konferans katılımcılarının görülmesine yardımcı olur.
 • ALT-T tuşu sohbet ekranı paylaşımının duraklatılmasını ve sürdürülmesini sağlar.
 • ESC tuşu video konferans veya toplantının tam ekran modunda gerçekleşmesine yardımcı olur. Aynı tuşa tekrar basıldığında tam ekran modundan çıkılabilir.

Bu klavye tuşlarının çalışabilmesi içinde program ayarlarından düzenleme yapılması gerekir. Böylelikle önemli bir konferans sırasında ortamda çocuk veya hayvan sebebiyle istenmeyen ses ortaya çıktığında klavye kısayollarıyla ses hızla kısılarak sorun yaşanması önlenebilir.

En Önemli Zoom Klavye Kısayolları
En Önemli Zoom Klavye Kısayolları

Windows’ta Zoom Kısayollarını Görüntülemeyi Aktifleştirme

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarına indirilen Zoom uygulaması kullanırken hızlı işlem yapmak ve zamandan kazanmak için uygulamada geçerli olacak klavye kısayolları aktif edilebilir. Bunun için öncelikle bilgisayara indirilen Zoom uygulamasında oturum açılır. Sonrasında profil sayfasına ulaşılarak Ayarlar menüsüne girilir.

Menü içinde yer alan Klavye Kısayolları (Keyboard Shortcuts) sekmesine tıklanır. Bu sekme içinde kullanılabilecek klavye kısayolları bulunur. Uygulama sırasında aktif olması istenen kısayollar seçilerek işaretlenir ve kaydedilir. Bu sayede uygulama açıldığında işlem yapabilmek için bu tuşlardan yararlanılmaya başlanabilir.

MacOS’ta Zoom Kısayollarını Görüntülemeyi Aktifleştirme

Windows işletim sisteminde olduğu gibi MacOS işletim sisteminde de Zoom klavye kısayollarının aktifleştirilmesi mümkündür. Bu işletim sisteminde uygulanacak adımlar ise şöyledir; İlk olarak masaüstünde yer alan uygulama açılır. Uygulamada kullanılan profil hesabına giriş yapılır. Sonraki adımda ise Ayarlar menüsüne ulaşılır. Ayarlar menüsünde klavye kısayolları seçeneği tıklanır ve açılan sayfada kısayol tuşları arasından kullanım için uygun olanların aktif edilmesi için işaretlenir. Bu sayede ihtiyaç duyulduğu zaman bu tuşlardan yararlanılmaya başlanabilir.

Zoom Klavye Kısayollarının Devreden Çıkarılması

Zoom klavye kısayollarının aktifleştirilmesi mümkün olduğu gibi devre dışı bırakılması da mümkündür. Bunun için Zoom uygulamasına girilmesi ve Ayarlar menüsünden aktif hale getirilen klavye kısayollarının devre dışı bırakılması gerekir. Böylelikle yanlışlıkla klavyeden kısayol tuşlarına basılsa bile eski işlemler gerçekleştirilemez. Örneğin Alt +A tuşuna basıldığında konferansın sesi kısılmaz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu