Sinema

Evde Oynanan 2 Kişilik Oyunlar Hangileridir?

İnsanlar özellikle son dönemlerde evlerde kalmaları gereken bir dönemdeler. Ancak eve kapanma günlerinde vakit geçirebileceğiniz, bir sürü alternatif seçenek bulunuyor. Bunlardan biri evde; arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle veya kardeşleriniz ile oynayabileceğiniz oyunlar iyi birer alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Bunu yanında evde oynanan 2 kişilik oyunlar hangileridir? Diyecek olursanız, aslında birçok seçenek bulunuyor. Bu yüzden biz sizler için evlerinizde oynayabileceğiniz en güzel 2 kişilik oyunları araştırdık. Özellikle ailecek vakit geçirebileceğiniz oyunlar ile hem eğlenecek hem de güzel vakit geçireceksiniz.

Evde Oynanan 2 Kişilik Oyunlar Hangileridir?
Evde Oynanan 2 Kişilik Oyunlar Hangileridir?

2 Kişilik Oynayabileceğiniz Oyunlar

Oyun oynamak belki de vakit geçirmek için en iyi aktivitelerden biridir. İnsanlar genellikle evlerinde olduğu zaman ne yapacaklarını bilemezler ve telefonlarına sarılırlar. Ancak ailecek oynanabilen oyunlar ile hem ailenizle vakit geçirebileceksiniz hem de eğleneceksiniz. 2 kişilik oynayabileceğiniz oyunlar şunlardır;

 • İsim ve şehir oyunu
 • Bom oyunu
 • Sıcak ve soğuk oyunu
 • Evet ve hayır oyunu
 • Kelime avcısı oyunu
 • Kelime üretme oyunu
 • Papaz kaçtı oyunu
 • Kızma birader
 • Pişti oyunu

İsim ve Şehir Oyunu

İsim, şehir oyunu genellikle çoklu veya 2 kişilik oynanabilen en popüler oyunlardan biridir. Bu oyun için gerekli olanlar ise defter ve kalemden oluşuyor. Oyundaki amaç defterde bölümlere ayırdığımız; isim, şehir, hayvan, meyve, artist gibi bölümlere belirlenen harfe göre rakipten daha önce doldurmamız gerekir.

İstenilen bütün alanları belirlenen harf ile dolduran ilk kişi geri kalanlar için geriye doğru sayar. Herkes bitirdikten sonra aynı kelimeyi yazmış olanlar beşer puan farklı kelime yazmış olanlar onar puan alır. Daha sonra puanlar toplanır ve en yüksek puanı alan kazanmış olacaktır.

Bom Oyunu

Bu oyunda evde oynayabileceğiniz en eğlenceli oyunlardan birisidir. Ancak 2 kişilik oynandığı taktirde daha çok eğlendiğinizi göreceksiniz. Öncelikle bom oyununda oldukça dikkatli olmanız gerekir. Oyunun oynanması şu şekildedir; oyuna başlanılmadan önce oyuncular belli bir rakam belirlerler (mesela 4), daha sonra birden başlanarak saymaya başlanılır ancak burada önemli olan 4 ve 4’ün katları olan sayıları söylememektir. 4’ün katlarını söyleyen oyuncunun bom demesi gerekir. Eğer oyuncu bom demez ve ya şaşırır ise oyun biter ve başka bir rakam belirlenerek oyuna devam edilir.

Sıcak ve Soğuk Oyunu

Sıcak ve soğuk oyunu 2 kişilik oynanan eğlenceli bir oyundur. Oyunda oyunculardan biri evin herhangi bir yerine bir eşya saklar (oyuncak ayı, yastık, bardak vb.) Eşyayı saklayan kişi, diğer kişiye sıcak ve soğuk yönlendirmeleri ile sakladığı nesneyi bulmasını sağlar. Sıcak denildiğinde saklanan eşyaya yaklaştığını, soğuk denildiğinde saklanan eşyadan uzaklaştığını belirtmiş olur. Saklayan kişinin direktifleri ile diğer oyuncu saklanan eşyayı bulmaya çalışır. Bulduğunda oyun tekrardan başlar. Yani bu oyuna aslında bir dedektiflik oyunu desek yanlış olmaz sanırım.

Evet ve Hayır Oyunu

Evet ve hayır oyunu oldukça basit ve eğlenceli 2 kişilik oynanabilen bir oyundur. Oyundaki amaç bellidir; oyuncuya ya hayır ya da evet dedirtebilmek. Bu oyunda oyuncular birbirlerine hızlı hızlı sorular sorar (soruların cevaplarının evet veya hayır olması gerektiğini bilin). Sorduğunuz sorulara oyuncularda evet veya hayır cevabı gelirse o oyuncu yanar ve böylece oyun tekrardan başlar. Bu oyunda dikkatli olmanızı öneririm. Aksi halde sürekli kaybedersiniz, benden söylemesi.

Kelime Avcısı Oyunu

Kelime avcısı oyununda oyuncular birbirlerine bir hece belirlerler ve hecede birer kelime bulmalarını isterler. Örneğin hecemiz “Ba” hecesi olsun üretebileceğiniz kelimeler ise; baba, bamya, bakkal, balon, vb. gibi kelimeler üretmeniz gerekir. Bu oyunda kelime haznenizin geniş olmasında fayda var. Bu oyun sözel olarak oynanabilen, 2 kişilik oyunlar arasında bulunan eğlenceli bir oyundur.. Ancak bu oyunu oynarken biraz zorlanabilirsiniz. Ancak oynarken büyük keyif alacağınızı da eklemek isterim.

Kelime Üretme Oyunu

Belki de oynarken en eğleneceğiniz oyunlardan bir tanesi de kelime üretme oyunudur. Her insan mutlaka bu oyunu oynamıştır. Oyunda ilerleyiş şu şekildedir; öncelikle oyunculardan biri örneğin elma der, diğer oyuncu ise kelime hangi har ile bitiyorsa o harf ile kelime söyler armut gibi. Oyunu daha eğlenceli ve biraz daha zor hale getirmek istiyorsanız belli bir konu üzerinden kelime üretebilirsiniz. (meyveler, hayvanlar, şehirler, ağaçlar gibi konular)

Evde Oynanan 2 Kişilik Oyunlar Hangileridir?
Evde Oynanan 2 Kişilik Oyunlar Hangileridir?

Papaz Kaçtı Oyunu

Papaz kaçtı oyunu, diğer oyunlara nazaran kartla oynanan bir oyundur. İskambil kartları ile oynanan bu oyunda 52 adet iskambil kartı oyuncu sayısına bölünerek oyunculara dağıtılır. (2 kişilik, 3 kişilik, 10 kişilik vb.) Oyuncular dağıtılan kartlar içerisinde aynı olan kartları yere bırakır ve ellerindeki kartları azaltmaya çalışırlar. Daha sonra oynayan kişiler sıra ile birbirlerinden kart çekerler. Tabi yine ellerinde ikili olan kartları yere bırakırlar. Oyunun sonuna doğru papaz kartı kimdeyse, oyunu o kaybeder.

Kızma Birader

Kızma birader oyunu eğlenceli ve şansa ihtiyacımızın olduğu ister çoklu ister 2 kişilik oynanabilen bir oyundur. Kızma birader oyunu zar ile oynanan bir oyundur. Oyun kuralları oldukça zordur. Ancak kısaca bahsedecek olursak, oyunda size verilen 4 tane piyonu belirlenen alana rakiplerinizden önce koymaktır. Bu oyunda zor olan ise piyonlarınızı kolay bir şekilde belirlenen alana koyamayacak oluşunuzdur. Çünkü rakipleriniz tarafından alanınıza tekrardan gönderilebilir ve turu tekrar tekrar tamamlamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu oyunu oynarken hem eğlenecek hem de evinizde keyifli anlar yaşayacaksınız.

Pişti Oyunu

Bu oyun iskambil kağıtları ile oynanan bir oyundur ve bu oyunu aranızda oynamayan yoktur. 2 kişi ile oynayabileceğiniz bu oyunda amaç elimizde bulunan kartları yerde bulunan kartlar ile pişti eşleştirmesi yapmaktır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Yav Hristiyan oyunu niye koyuyor
  Evde bir eşya olmadan oynanabilecekler

 2. EN GÜZEL ŞİŞEYLE OYNANABİLECEK İKİ KİŞİLİK VEYA BİRÇOK KİŞİ OLUR SINIFÇA OKULA GİDİYORSANIZ SINIFÇA OLUR İŞTE O OYUN d-c doğruluk cesaret oyunu internete yazarsanız çıkar zaten bilmeyen yooktur bu oyunu .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu