Sağlık

Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Ferritin; kristal yapıda bir kan protein olup, vücudun ihtiyacı olan demirin depolanmasını ve salınımını gerçekleştirme görevini üstlenir. İnsan yaşamının sürekliliği için enzimler sayesinde bazı elementlerin alınması, kan ve salgılar sayesinde hücrelere taşınması gerekir.

Bu işlemler sırasında hücreler vücudun ihtiyacı olan kadarını depolar ve gerekli durumlarda salınım gerçekleştirerek vücuda yararlı hale getirir. Demirde vücudun ihtiyaç duyduğu elementler arasında yer alır. Azlığı veya çokluğu durumunda bazı sağlık sorunları baş gösterir. Bu durum yapılan testler sonucunda Ferritinin düşüklüğü veya yüksekliği ile belirtilir.

Ferritin nedir? Konusu incelendiğinde, vücut yapısı içerisinde kanda bulunan demir miktarını dengelediği sonucu ortaya çıkar. Ferritinin sayesinde vücut demirin potansiyel yan etkilerinden korunabileceği gibi, ihtiyaç duyulan demirde korunur. Bu sayede vücut DNA’a yapısı da korunur.

Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü ve Yüksekliği
Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Ferritin Değerleri Kaç Olmalıdır?

İnsanın yaşam hücrelerinde bulunması gereken elementler, belirli oranlarda olması gerekir. Bu durum demir elementi için de geçerlidir. Bunun ölçülebilmesi içinde Ferritinin kan testleri uygulanır. Testler sırasında kanın 1 mililitresi için nanogram cinsinden değerlendirmeler ortaya konulur. Ferritin kaç olmalı? Konusuna cevap vermek için, cinsiyet, yaş gibi farklılıkların ortaya konulması gerekir.

Bu farklılıklar ortaya konulduğunda;

  • Yetişkin erkeklerde 20-500 ml/ng,
  • Yetişkin kadınlarda 20-200 ml/ng,
  • Yeni doğan bebeklerde 20-200 ng/ml,
  • Bir aylık bebeklerde 200-600 ng/ml,
  • 2-5 yaş aralığı çocuklarda 50-200 ng/ml,
  • 6 ay ile 15 yaş aralığında çocuklar için 7-124 ng/ml,

Türünden sonuçlar normal değerleri gösterir. Ferritin ile kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, oksijen dağılımı gerçekleştirir. Bu görevleri sayesinde hayati bir önem taşır. Ayrıca sağlıklı hücreler üretmek ve vücudun bağışıklık sisteminin devamlılığını sağlamak için de, bu sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir.

Ferritin Düşüklüğü Nedir?

Demir eksikliği anemisi, huzursuz bacak sendromu, otoinflamatuar hastalığı, hemokromatoz durumu, erişkin still hastalıklarının teşhisinde genellikle ferritin test sonuçlarından faydalanılır. Ferritin düşüklüğü test sonuçlarının 20 mg/nl altında kaldığı durumlar için kullanılır.

Bu durum vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olduğunu, bazı sorunların olduğunu gösterir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa, vücudun bağışıklık sistemi çöker. Bu da başka sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

 

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur?

Ferritinin düşüklüğünün nedenleri çok farklı nedenlere dayanabilir. Vücutta oluşan herhangi bir sorundan kaynaklı olabileceği gibi, kişinin beslenme alışkanlıklarıyla da ilgili olabilir. Kalp, karaciğer, böbrek sorunları, şeker sorunları, bu türden sorunlara neden olabilir. Ayrıca Ferritinin eksikliğine bağlı olarak ta bu türden organlarda sorunlar ortaya çıkabilir.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Her ne kadar test sonuçları ile gerçek değerler ortaya konulsa da, ferritin düşüklüğü belirtileri ile bazı soruna karşı kişisel önlemler geliştirilebilir. Aşırı yorgunluk, cildin soluk görünmesi, geçmeyen baş ağrısı, nefes darlığı ve buna bağlı olarak kalp atışlarının hızlanması, dilde yaraların oluşması, tırnakların kırılmaya eğilim göstermesi, Ferritin düşüklüğünün belirtileri arasında sayılabilir.

Çocuklarda ve bebeklerde bu durum kendini iştahsızlıkla gösterir. Ayrıca çocuklar refleks olarak toprak ve kireç yemeye eğilimlidirler. Demir eksikliğini devamlılığı durumlarında ise, unutkanlık, konsantrasyon ve odaklanma sorunları, üşüme hissi, kas ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma, saç dökülmeleri görülür.

Ferritin Düşüklüğü Nelere Sebep Olur?

Her yaş aralığında ferritin düşüklüğünün görülmesi olasıdır. Yaş gruplarına, cinsiyete göre eksiklik belirtileri farklılık gösterebileceği gibi, kişinin biyolojik yapısına göre de değişiklik gösterir.

Ferritinin düşüklüğünün sebep olabileceği sorunlar, demir eksikliğine bağlı olarak aneminin gelişmesine neden olur. İleri aşamada kırmızı kan hücrelerinin üretimi durur ve bu da ilik kanseri hastalığına kadar götürebilir.

Ferritin Nasıl Yükseltilir?

Sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşamın en temel gereksinimlerindendir. Ferritin seviyesinin düşük olduğu durumlarda, öncelikle altında yatan sebeplerin ortaya onulması, gerekli durumlarda doktor kontrolünde takviye vitaminlerin alınması gerekir. Bazen vücutta oluşan bazı kaçaklar, ferritinin düşmesine neden olabilir.

Bu gibi durumlarda hekim mutlaka gerekli tedbirleri alacak, kaçakların önlenmesine yönelik tedavi yöntemlerini benimseyecektir. Ferritin seviyesinin beslenmeden kaynaklı düşmüş olması durumlarında, mercimek, kırmızı yağsız et, fasulye, yumurta, kuru üzüm, lahana, brokoli, kahvaltılık tahılların alınması gerekir.

Bu besinlere takviye olarak C vitamini alınımının da sağlanması, besinlerin emilimini kolaylaştırır. Alkol, tütün mamulleri, çay, kahve alımları mümkün olduğu kısıtlanmalıdır. Alınacaksa da, yemekte sonra mutlaka ara verildikten sonra alım gerçekleştirilmelidir.

Ferritin Yüksekliği Nedir?

Beslenme alışkanlıklarına veya kişilerin biyolojik yapısına göre, Ferritin yüksekliği durumları da ortaya çıkabilir. Nasıl ki Ferritin düşük olması vücutta bazı sorunlara neden oluyorsa, yüksek olması durumu bazı sorunlara neden olur. Bu durum vücutta olması gereken demir miktarının istenen arzu edilen seviyeden yüksek olması durumunu işaret eder. Bu durum genellikle vücutta enfeksiyon, karaciğer sorunları, hipertiroidi, veya romatoid artrit varlığını işaret eder.

Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü ve Yüksekliği
Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Ferritin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk, aşırı kilo kaybı, eklem ağrıları, Ferritin yüksekliğinin en belirgin özelliklerindendir. Bunun yanında kap sorunları, karın ve göğüs bölgesinde ağrılar, cinsel isteksizlik, vücut kıllarında dökülmelerde görülebilir. Ferritinin arzulanan seviyeden yüksek olması durumlarında, mutlaka altında yatan nedenlerin testlerle ortaya konulması, hekim önerilerine harfiyen uyulması gerekir.

Yapılan klinik incelemelerde Ferritinin seviyesine yükselten herhangi bir bulguya rastlanmadığı durumlarda, genellikle yeşil çay, kahve, kalsiyum yönünden zengin içerikli besinlerin tüketilmesi önerilir. Uzun süreli egzersizler, magnezyum, çinko minerallerinin alınması, Ferritin seviyesini dengeleyebilir.

Sonuç

İnsanın mükemmel vücut yapısı, herhangi bir müdahaleye gereksinim olmadan yaşamını devam ettirecek şekilde donatılmıştır. Herhangi bir sorun oluştuğunda ise, bunu bazı belirtilerle gösterir. Baş ağrısı, kas ağrıları, cilt yapısında ki bazı değişiklikler, halsizlik, iştahsızlık gibi durumlar bunlardan bazılarıdır.

Bu gibi uyarılara karşılık zamanında önlem alınmazsa, ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Ferritin düşüklünde veya yüksekliğinde de, vücut bu türden uyarılar verir. Demir emiliminin gereğinden düşük veya yüksek olması karaciğer sirozu, kanser, ciddi enfeksiyon sorunları, kolon kanseri, ülser gibi bir çok sağlık sorunu da beraberinde getirir.

İnsanın doğal yaşamında bazı hastalıklara maruz kalması olasıdır. Ancak bu tür sorunlara karşı bilinçli davranışlar geliştirilerek erken önlem alınabilir. Bu yönde kendini bilinçlendirmek isteyen kişiler, pusholder.com web sayfasını ziyaret ederek ferritin ne demek? Konusundan zengin bilgi kaynağına erişebilirler.

Kadınlarda 200 ng/ml, erkeklerde 300 ng/ml seviyesi aşıldığı durumlarda, mutlaka önlem alınmalı ve Ferritin seviyesini düşürücü önlemler oluşturulması gerekir. Her iki cins içinde 1000 ng/ml üzerine çıkıldığında ise, kanser vakalarının görülme olasılığı yüksektir.

Ferritinin proteinleri karaciğer, kemik iliği ve bağışıklık sistemi hücrelerinde yoğun şekilde bulunur. Eksikliği durumlarında da öncelikle bu konumda bulunan hücreler, akabinde bağlantılı tüm vücut yapısı sorunla karşılaşır. Bu gibi sorunlara karşı direnç göstermek için, mutlaka dengeli beslenme yöntemlerinin benimsenmesi gereklidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu