Spor

Futbol Tarihinin En Pahalı 20 Transferi

Avrupa’nın önde gelen dev kulüpleri Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmak için çeşitli transferler yapar. Bunun için dev bütçeler ayıran kulüpler çoğu zaman bazı futbolcuları kapmak için kıyasıya mücadeleye de girerler. Ve ortaya çok pahalı transferler ortaya çıkar.

En Pahalı Transfer Listesi

Çok büyük bütçelerle yapılan futbol tarihinin en pahalı 20 transferi aşağıdaki gibidir;

 • Neymar, Barcelona’dan PSG’ye 222 milyon Euro’ya transfer olarak dünyanın en pahalı futbolcusu oldu.
 • Mbappe Monako’dan PSG’ye 180 milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Phılıppe Coutınho Liverpool’dan Barcelona’ya 145 milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Joao Felıx Benfıca’dan Atletıco Madrıd’e 126 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Crıstıano Ronaldo Real Madrıd’den Juventus’a 117 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Ousmane Dembele Dortmund’dan Barcelona’ya 115 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Paul Pogba Juventus’tan Manchester Unıted’a 105 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Gareth Bale Tottenham’dan Real Madrıd’e 101 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Crıstıano Ronaldo Manchester Unıted’dan Real Madrıd’e 94 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Gonzalo Hıguaın Napolı’den Juventus’a 90 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Neymar Santos’tan Barcelona’ya 86.2 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Romelu Lukaku Everton’dan Manchester Unıted’a 84.8 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Luıs Suarez Lıverpool’dan Barcelona’ya 82.3 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • James Rodrıguez Monaco’dan Real Madrıd’e 80 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Vırgıl Van Dıjk Southampton’dan Lıverpool’a 78.8 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Zınedıne Zıdane Juventus’tan Real Madrıd’e 77.5 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Kevın De Bruyne Wolfsburg’tan Man Cıty’e 76 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Angel Dı Marıa Real Madrıd’den Man Unıted’a 75 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Thomas Lemar Monaco’dan Atletıco Madrıd’e 70 Milyon Euro’ya transfer oldu.
 • Zlatan Ibrahımovıc Inter’den Barcelona’ya 69.5 Milyon Euro’ya transfer oldu.

Yukarıda çoğunluğu son 10 yıla ait transferler içerisinde Cristiano Ronaldo gibi bir kaç futbolcu listede birden fazla yer almaktadır. Buda o futbolcuların kalitesini gösteriyor.

Büyük Transferleri Yapan Kulüpler

Futbol Tarihinin En Pahalı Transferleri

Bu transferler genel olarak İngiliz, İspanyol ve Fransız kulüpleri tarafından yapılır. Bunlar arasında Real Madrid, PSG, Monaco ve Barcelona dikkat çeken kulüplerdir. Dev bütçeleri ile adeta gövde gösterisi yapan kulüpler bu yolla taraftarlarını ve yatırımcılarını da mutlu etmeyi başarıyorlar. Yapılan büyük transferler kulüp değerini de etkiliyor. Özellikle borsada işlem gören kulüp hisseleri yapılan her transfer için değerini arttırıyor. Transfer büyüklüğüne göre artış gösteren hisseler şampiyonlukta da büyük artış gösteriyor.

Transfer Harcamalarının Karşılanması

Böylesine büyük ve pahalı transferler yapmanın kulüp bütçelerine oldukça zararı oluyor. Bu transferleri yapmak için kulüplerin gelirleri de iyi olması gerekir. Büyük stadyumlardan gelen bilet geliri, forma satış geliri ve en önemlisi sponsorluk geliri bu transferlerin önünü açıyor. Kulüplere reklam amaçlı sponsor olan firmalar büyük transferlerde yaptığı destekle sektörde daha çok ön plana çıkmayı amaçlıyorlar.

Transferlerin Amacı

Transferlerin genel amacı sportif başarıdır. Bu başarılar kendi liglerinde şampiyonluk ve özellikle Avrupa kupalarında başarıdır. Avrupa kupaları kulüpler bazında prestij için büyük öneme sahiptir. Fakat amaç zirve olunca daha büyük ve daha çok mevkiye transfer yapılması kaçınılmaz olur.

Transferin bir diğer amacı da taraftar memnuniyeti ve kulübün reklam anlayışıdır. Saha içinde ve saha dışında rakiplerine üstünlüklerini ispat ettirmek isteyen kulüpler yaptıkları büyük transferler ile büyük baskı oluştururlar. Bu amaçlarla büyük kulüpler büyük transferler yapar.

Büyük Transferlere Taraftarların Bakış Açısı

Futbol Tarihinin En Pahalı Transferleri

Büyük ve gösterişli yapılan transferler her zaman taraftarları mutlu etmiştir. Transferler daha resmiyete kavuşmadan kulüp satış mağazalarının önünde kuyruk oluşturan taraftarlar transfer edilen futbolcunun formasını almak için adeta yarışa girerler. Sosyal medya hesaplarına büyük ilgi gösterirler.

Büyük transferlerle alınan futbolcu için karşılama törenleri yaparlar. İmza töreninde statlar tamamen dolar. O anı canlı yaşayarak büyük sevinç yaşarlar. Bu sevinç ve onur daha büyük bir transfer yapılana kadar sürer. Bunun için Avrupa’nın önde gelen dev kulüpleri bu transferleri sık sık yaparlar.

Futbol Tarihindeki İlk Milli Maç Hangisidir?

Futbolun beşiği olarak adlandırılan İngiltere futbolun doğuşu ve dünyaya yayılışı konusunda öncü olmuştur. Özellikle ilk milli maçı İskoçya ile oynamış ve bununla birlikte ülkeler arası milli maç müsabakalarını başlatmıştır.

Futbol Tarihindeki İlk Milli Maç Ne Zaman Yapılmıştır?

Dünya kupası ve kıtalar içi milli turnuvaların başlangıcı olarak kabul edilen ilk mill maç İskoçya ile İngiltere arasında 30 kasım 1872 yılında yapılmıştır. Arkasından diğer ülkeler de milli maçlar düzenleyerek FİFA’nın kuruluşunun önünü açmıştır.

Futbol Tarihindeki İlk Milli Maç Nerede Yapılmıştır?

Futbolda milli maç tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen İskoçya – İspanya maçı glasgow’da yapılmıştır. Maç başladığı gibi 0-0 beraberlikle sonuçlanan maçı binlerce kişi izlemiştir.

İlk Milli Maç Hangi Takımlar Arasında Yapılmıştır?

İskoçya ile İngiltere arasında oynanan ilk milli maçta İskoçya kadrosunda smith, thompson, smith, leckie, wotherspoon, mackinnon, james, robert, gardner, taylor, taylor, rhind, ker ve weir bulunuyordu. İngiltere kadrosu ise greenhalgh, chappell, brockbank, ottaway, morice, maynard, welch, smith, clegg, chenery ve barker’den oluşuyordu. Bu futbolcular farkında olmadan ilk milli futbolcu olarak tarihe geçtiler.

Türkiye İlk Milli Maçını Kiminle Yapmıştır?

Milli takımımız ilk milli maçını İstanbul taksim stadında Romanya’ya karşı oynamıştır. Maç 2-2 beraberlikle sonuçlandı. 26 Ekim 1923 yılında oynanan müsabaka Cumhuriyetin ilanına 2 gün kala yapıldı.

Karşılaşmada 1-0 geriye düşen milli takım Zeki Rıza Sporel’in attığı 2 golle öne geçse de skoru koruyamadı ve maç 2-2 berabere bitti. Zeki Rıza Sporel o maçta 2 gol atma başarısının yanı sıra hem ilk milli futbolcular arasına girdi hem de ilk milli golü atan futbolcu olarak tadını altın harflerle tarihe yazdırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu