Google Play Store Trend Uygulamaları Göstermeye Başladı

Google Play Store’a yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Play Store, özellikle kullanıcıların tecrübelerini üst seviyeye çıkarmak ve daha çeşitli bir platform haline getirmek için çok çaba sarf ediyor. Android kullanıcılarının beğenisine sunulan özellikler arasında uygulamaların indirilme sayısı ve puanlamaları da var.

Genel olarak indirilme sayısına göre bir uygulamanın popülerliği belirlenir. İndirilme sayısı ne kadar fazla ise o uygulamanın popülerliği de o kadar fazla olur. Ancak kullanıcılar sadece indirilme sayısına değil uygulamaya verilen puanlamaya göre de indirecekleri uygulamayı seçerler. Düşük puanlı uygulamalar pek tercih edilmez iken yüksek puanlı uygulamalar daha güvenilir hale gelir.

Google Play Store’un son olarak eklediği yeni özellik kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılandı. Google Play Store trend olan uygulamaları göstermeye başladı. Bu yeni özelliğiyle uygulamaların son zamanlardaki popüler hareketlenmelerini kullanıcılar takip edebilecekler. Uygulamalar son zamanlardaki indirme sıklıklarına göre trend listesine girebilecekler. Trend uygulamaların bulunduğu listede, uygulamaların popülerliklerine göre yükseliş ve düşüşleri gösterilecek.

Google Play Store Trend Uygulamaları Göstermeye Başladı
Google Play Store Trend Uygulamaları Göstermeye Başladı

Play Store’a Eklenen Yeni Özellik

Google Play Store’a yeni eklenen “Üst Sıralar” sekmesinde trend uygulamaların gösterildiği liste karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar için hangi uygulamaların düşüşte, hangi uygulamaların yükselişte olduğunu gösteren bu özellik şimdiden büyük beğeni toplamış durumda. Bu özellikle beraber kullanıcılar en çok indirilen uygulamaları ve bu uygulamaların trend listesinde olup olmadığını görebilecekler.

Trend Uygulamalar Neyi Amaçlıyor?

Uygulamaların popülerliği konusunda herkesin kendi fikri vardır. Kimileri indirme sayılarına göre kimileri kullanım alanlarına göre popülerliklerini belirliyor. Bir uygulamanın 100 milyon üstünde indirmeye sahip olması onu çok popüler yapabilir ancak kullanım alanı kısıtlı ve süreklilik sağlamıyorsa popülerliğini yitirebilir. 1 milyon indirmeye sahip bir uygulamanın kullanım alanı geniş ve sürekli kullanılabilir, sosyal hayatta bilinebilir olması popülerliğini süreklilik haline getirebilir. Bu da çok daha popüler olmasını sağlar. Trend uygulamaların amacı uygulamaların son zamanlardaki hareketlerine, etkileşimlerine ve indirmelerine göre popülerliğini kullanıcılara göstermeleridir.

Twitter, Youtube gibi uygulamalarda bu tür listelerin olduğunu biliyoruz. Twitter’da trend listeleri kullanıcıların kullandığı kelime veya kelime gruplarının sayısına göre bir liste belirliyor. Atılan her tweette kullanılan kelime son birkaç günde ne kadar sayıda kullanıldıysa popülerliği artar ve listeye girer. Youtube’da bir videonun izlenmesi, beğenmesi ve yorumları yani etkileşimi arttıkça trend listesine girme şansı da artıyor. Böylelikle popüler bir videoyu trend listesinde görebiliyoruz.

Google Play Store tarafından eklenen trend uygulamalar özelliği yokken uygulamaların sadece indirilme sayılarını ve puanlarını görebiliyorduk. Şimdi ise bu uygulamaların son zamanlarda indirilme sıklığını da görebileceğiz. Bu sayede yakın zamanda sıklıkla indirilen uygulamalar listedeki yerlerini alacak. İnsanların hangi uygulamalara yoğunlaştığını görebilecek, hangi uygulamaların indirilme sayısının eskisine oranla azaldığını veya yükseldiğini anlayabileceğiz.

Trend Uygulamaların Yükselip Azaldığını Nasıl Anlayacağız?

Özellikte bulunan trend bir uygulamanın popülerliğinin azalıp çoğaldığını nasıl anlarız? Getirilen özellikle beraber sunulan trend uygulamalar listesinde, bir uygulamanın solunda aşağı veya yukarı yönde oklar görünür. Eğer bir uygulamanın solunda yukarı doğru bakan bir ok işareti varsa, o uygulamanın popülerliğinin yükselişte olduğunu gösterir. Eğer uygulamanın solunda aşağı doğru bakan bir ok varsa, bu o uygulamanın popülerliğinin düşüşte olduğu anlamına gelir. Hiçbir ok bulunmuyorsa uygulamanın popülerliğinde bir değişim olmadığı anlamına gelir.

Trend Uygulamalar Listesine Nasıl Gireriz?

Google Play Store tarafından eklenen trend uygulamalar listesine erişebilmek için yapmamız gerekenler şunlardır:

 • Telefonunuzdan Google Play Store uygulamasını açın.
 • Üst tarafta yer alan “Üst Sıralar” sekmesine tıklayın.
 • Ardından açılan sayfada trend uygulamaları ve hangi uygulamanın düşüşte veya yükselişte olduğunu görebilirsiniz.

“Üst Sıralar” sekmesinin altında filtreleme seçenekleri bulunuyor. Ücretsiz olan uygulamaları trend listesinde görmek istiyorsanız “Ücretsiz en popüler” seçeneğine dokunabilirsiniz. “En çok kazananlar” ve “Ücretli en popüler” seçeneklerini de görebiliriz. Kategori sekmesiyle görmek istediğiniz uygulamanın hitap ettiği seçeneği seçebilirsiniz.

Kategori sekmesinde gösterilenlerden bazıları şunlardır:

 • Alışveriş
 • Araçlar
 • Eğlence
 • Eğitim
 • Haberleşme
 • Müzik ve Ses
 • Spor
 • Sanat ve Tasarım

Kategoriler kısmının yanında “Yeni” seçeneğini görüyoruz. Bu kısımda da yeni eklenmiş uygulamaları görebiliriz.

Google Play Store Trend Uygulamaları Göstermeye Başladı
Google Play Store Trend Uygulamaları Göstermeye Başladı

Geliştiriciler De Bu Özellikten Yararlanabilir

Trend uygulamalar özelliği her ne kadar bir uygulamanın yükselişte olup olmadığını gösterse de bazı eksikleri bulunuyor. Bir uygulamanın ne zaman yükselişe veya düşüşe geçtiğini, yükselişe geçiş veya düşüşe geçiş zamanlarını bilemiyoruz. Aynı zamanda ne zamandır yükselişte veya düşüşte olduklarını da göremiyoruz. Burada da iş uygulama geliştiricilerine düşüyor. Bu eksiklikleri giderecek yazılımları üretip bu özellikleri de ekleyebilirler.

Bir Uygulamanın Trend Olması İçin Gerekenler

Bir uygulamanın trend listesine girebilmesi için belli oranda sıklıkla indirilmesi gerekmektedir. Trend listesine girdikten sonra son zamanlarda kullanıcıların o uygulamayı indirme sıklığı artarsa, popülerliği de artar ve yükselişe geçer. Yükselişe geçtikten sonra indirme sıklığı azalır ise uygulama düşüşe geçmeye başlar. İndirme sıklığında bir değişim yok ise uygulama sabit kalır.

Play Store’a eklenen bu özelliğin Youtube’da olduğu gibi bir trend listesi olduğunu düşünebiliriz. Oradaki videolar izlenme sayılarına ve etkileşimlerine göre trendlerde yer alabiliyorlar. Trend uygulamalarda da uygulamaların etkileşimleri devreye giriyor. Bu etkileşimlere göre sıralama belirleniyor.

Play Store Trend Uygulamalar Listesi

Whatsapp gizlilik sözleşmesini açıkladığından beri bazı kullanıcıların Whatsapp’tan ayrılıp Telegram ve Bip gibi mesajlaşma uygulamalarına geçtiklerini biliyoruz. Bu nedenden dolayı Telegram ve Bip’in kullanılma ve indirilme sayıları arttığı için trend uygulamalar listesinde 2. Ve 3. sıralarda görebiliyoruz. Şu sıralar uzaktan eğitim döneminde karne heyecanı yaşanıyor. Bu nedenle MEB’in E-OKUL VBS uygulaması sürekli kullanıldığı için trend uygulamalar listesinde 1. Sıraya yükselmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.