Google’ın Tahtı Sallanıyor: Duckduckgo Günlük Arama Sayısı Dudak Uçuklattı

Teknolojinin hayatlarımıza dahil olmasıyla beraber pek çok şey de teknolojiye ayak uydurarak değişmeye başlıyor. Teknolojinin değişiminin en çok görüldüğü şeylerin başında araştırmalar geliyor. Pek çok farklı konuda yapılan araştırmaların teknolojik gelişmelerin hayatlarımıza olan etkilerini gözler önüne koyuyor. Araştırma yapan pek çok kişi geçmişte daha çok kitaplardan ya da ansiklopedilerinden faydalanarak araştırma yapılıyordu.

Ancak günümüzde konu ne olursa olsun araştırma yapıp bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihi haklı olarak arama motorları oluyor. Arama motorları denilince her ne kadar ilk olarak akla gelen Google olsa da günümüzde bu alanda da faaliyet gösteren pek çok yeni ama etkili arama motoru bulunuyor. Bu konuda Google yıllarca olan liderliğini son zamanlarda farklı bir arama motoruna kaptırdığı söyleniyor.

En çok tercih edilen arama motoru olarak bilinen ve ilk akla gelen Google artık rakipleriyle yarışıyor. Bu konuda yapılan araştırmalarla ilgili paylaşılan istatiksel verilerde En bilinen arama motoru olan Google’ın tahtını sarsıyor. Google’ın tahtını sallayan arama motoru pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu arama motorunun adının Duckduckgo olduğu biliniyor. Her ne kadar yeni bir arama motoru olduğu ifade edilse de bu alanda uzun yıllar adından söz ettireceği ifade ediliyor. Arama motorları arasında yaşanan bu gelişmelerin uzun yıllar devam edeceği biliniyor.

Google’ın Tahtı Sallanıyor: Duckduckgo Günlük Arama Sayısı Dudak Uçuklattı
Google’ın Tahtı Sallanıyor: Duckduckgo Günlük Arama Sayısı Dudak Uçuklattı

Google Nedir?

Teknolojinin getirdiği en büyük yeniliklerin başında hiç şüphe yok ki bilgisayar ve internet teknolojileri yer alıyor. İnternet kullanımında oldukça önemli çalışmaların yapıldığı biliniyor. İnternet kullanımının günümüzde oldukça yaygın olduğu biliniyor. İnternet kullanımının temelinde arama motorları yer alıyor. Bir konu ya da durum hakkında araştırma yapmak için arama motorlarına mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Arama motoru denilince de ilk akla gelen mutlaka Google oluyor.

Google bu konuda her zaman lider ve tek olarak görülüyor. Ancak son zamanlarda bu konudaki rakipleri gitgide artış gösteriyor. Google’ın ne olduğu konusunda aslında herkes birtakım bilgilere sahiptir. Ancak bu durumu biraz açmak gerekirse Google’ın birçok alanda hizmet verdiğini biliyorlar. Google bir arama motorundan ziyade daha farklı hizmetleri de bulunuyor.

Google Nasıl Kullanılır?

İnternet kullanımı denilince ilk akla gelen Google oluyor. Google bu konuda pek çok kişinin aklına gelen ilk uygulama oluyor. Aslında Google’ın kullanımı konusunda bazı farklı fikirler olsa da son derece kolay bir kullanımı bulunuyor. Herhangi bir konuda araştırma yapmak istiyorsanız ve bunun için tercihiniz Google arama motoru oluyorsa yapmanız gereken şey son derece basittir.

Google kullanımının basit olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor. Google kullanmanız için tek yapmanız gereken merak ettiğiniz ya da bilgi sahibi olmanız gereken konuyu Google’ın arama kısmına yazıp aratmanızdır. Daha sonrasında size aradığınız konuyla ilgili çeşitli bilgiler ve görseller siteler aracılığıyla sunuluyor. Sizde buradan istediğiniz sitelere tıklayarak konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Google’ın kullanımı son derece basittir.

Google’ın Sunduğu Diğer İmkanlar

Arama motorları arasında lider olan Google’ın sağladığı pek çok hizmet bulunuyor.

Bu hizmetlerden bazıları ise şunlardır:

  • Görsel arama
  • Google kitaplar
  • Google çeviri
  • Hesaplamalar
  • Haritalar
  • Bloglar
  • Akademik metinler

Bu imkanları her ne kadar bilinmiyor olsa da iyi bir internet kullanıcısı Google da yer alan bu hizmetlerin bir çoğunu biliyor ve aktif olarak kullanıyor. Aslında bu alanda hizmet veren diğer arama motorları da aynı şekilde hizmet vermeye çalışarak Google ile aralarında bulunan açığı kapatmaya çalışıyor.

Google’ın Tahtı Sallanıyor: Duckduckgo Günlük Arama Sayısı Dudak Uçuklattı
Google’ın Tahtı Sallanıyor: Duckduckgo Günlük Arama Sayısı Dudak Uçuklattı

Arama Motorları Arasındaki Rekabet

Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi sayesinde dijitalleşme her an daha da artıyor. Dijital ortamda olan rekabet daha fazla olduğu için her an farklı bir gelişme görülüyor. Bu alanda yaşanan en yeni değişiklik ise dijital dünyanın devi olan Google’ın tahtının sallanması oluyor. Google gibi hizmet veren bir uygulama olan Duckduckgo dijital ortamda Google geçerek bu alanda lider olmaya hazırlanıyor. Her ne kadar dijital ortamda yaşanan gelişmeler oldukça hızlı değişiklik gösterse de ne yazık ki bu durum kalıcı olmuyor. Bu nedenle dijital ortamın ve arama motorlarının yeni devi olarak başka bir siteyi ya da uygulamayı belirtmek pek de doğru olmuyor. Oldukça hızlı gelişen bir ortam olduğu için her an yapılan yeniliklere açık olmanız gerekiyor.

Dijital Ortamda Yaşanan Değişiklikler

Dijital ortamda yaşanan değişikliklere adapte olmak oldukça zor oluyor. Dijitalde yaşanan gelişmeler ve yenilikler her ne kadar zorlayıcı olarak görülse de adapte olunması son derece kolaydır. Dijital ortamda her ne kadar bazı uygulamalar ön planda olsa da yeni yapılan uygulamalarında oldukça hızlı bir şekilde kendilerine dijital ortamda yer bulduğu ifade ediliyor.

Bu değişikliklerden biri olarak karşımıza çıkan Google’ın tahtını sallanması ve yerine henüz adını yeni yeni duyduğumuz bir uygulama olan Duckduckgo’nun geçirmeye başlaması oluyor. Her ne kadar bazı uygulamalar internet kullanımı ile bütünleşmiş olsa da zaman içerisinde yaşanan yenilik ve gelişmeler bu durumu da değiştirmeye çalışıyor. Dijital ortamda yer edinmek her ne kadar zor gibi görünse de edilen yeri ileriye taşımak daha bir zor oluyor. Bu nedenle pek çok uygulama ne yazık ki kısa sürede markalaşamadan yok oluyor.

Günlük Arama Sayılarının Belirlenmesi

Gün içerisinde dünyanın her yerinden pek çok insan başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarını kullanarak araştırmalar yapıyor. Bu aramalar yapılırken en çok tercih edilen arama motorlarının hangisi olduğuyla ilgili olarak çeşitli veriler toplanıyor. Bu veriler ışığında en çok tercih edilen arama motoru belirleniyor. Bu konuda yaşanan en büyük değişiklik ise yılların liderliğini Google’ın Duckduckgo adlı arama motoruna kaptırıyor olmasıdır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu