Bilgi Kutusu

Hematit Bileklik Ne İşe Yarar?

Hematit taş, takı ve aksesuar ürünlerinde sıkça kullanılan doğal taşlardan birisidir. Son zamanlarda erkek takı ürünlerinin favori doğal taşı olmuştur. Erkeklerin merak ettiği şey hematit bileklik ne işe yarar? Sorusu olmaktadır.

Hematit Bileklik Ne İşe Yarar?
Hematit Bileklik Ne İşe Yarar?

Hematit Taşı Nedir?

Hematit, metalik bir parlaklığa sahiptir, koyu renkli, gri siyahımsı opaklığa sahip olan doğal bir taştır. Hematit taşı, parlatılmaya son derece elverişlidir. Saf siyah, gümüş ve tunç mavisi gibi görünebilecek metalik parlaklığa sahiptir. Hematit ayrıca kırmızı bir oksittir. Hematit taşı, dilim dilim kesildiği zaman içerisinde yer alan kırmızı yapısıyla geçmişten beri kan taşı olarak bilinir. Geçmişte kanamaya karşı olarak giyildi.

Doğumda kadınlara yarar sağlaması için kullanıldı. Kanı sağlıklı tutmak ve kanla ilgili durumlarda bazı bölgelerde hematit taşı kullanılmaktadır. Hematit taşının genel olarak bazı kullanım amaçları vardır. Zenginlik, güç ve canlılık gibi konularda yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir taştır. Eski zamanlarda insanların korkularını yatıştırmak, öfkelerini azaltmak ve barış getirmek için Hematit taşı kullanılmıştır.

Hematit taşı doğada demir yataklarında bulunur. Demirle benzer özellikler gösterdiği için demir ile karıştırılabilir. Çelik üretiminde de kullanılan bir mineral olmasıyla oldukça önemlidir. Hematit taşı işlenip parlatılmasıyla güzel görünüme sahip olabilir. Takı ve aksesuarda kullanılan taşlardan birisidir. Kristalize özelliğinden dolayı kırılgan bir yapıya sahiptir, insan eliyle dahil kolayca kırılabilir. Bu yüzden narince işlenerek ve gerekli sertleştirme işlemlerinden geçirilerek takı ve aksesuar ürünlerinde kullanılır.

Hematit Taşının Anlamı Nedir?

Hematit taşının anlamı genel olarak, var olan negatif enerjiyi kök çakraya indirerek kötü düşüncelerden sizi uzak tutmaya yarayan taştır. Canlılık ve kuvvette veren bir doğal taştır.

Hematit Taşının Faydaları

Hematit taşı demirden daha sert olmasına rağmen daha kırılgandır. Farklı renk tonlarına sahiptir. Kırmızı içeriğine sahip ve parlatıldığında ise siyah veya gri parlaklığına sahip bu taş güneş gibi güçlüdür. Hematit taşı şifa olarak kullanıldığında cilde yoğun ve ince titreşimler vererek sakinleştirir, dengede kalma özelliklerini sunar. Hematit kristal canlılığı ve neşeyi emen toksik duyguları engeller.

Gerilimli ortamları sakinleştirmek için hematit taşı ilk akla gelen doğal taşlardan birisidir. Hematit kristali ortamdaki var olan negatif enerjiyi kök çakraya çeker. Böylelikle yedi çakranın hepsini dengeleyerek negatif enerjinin yok edilmesini sağlar. Hematit eski zamanlarda savaşlarda güç ve güven duygusunu arttırmak amacıyla kullanıldı.

Kendinizi dengesiz hissettiğiniz zamanlarda doğal taşların toprak etkisinden faydalanabilirsiniz. Bunun için hematit taşı ile meditasyon yapabilirsiniz bu sayede istediğiniz huzuru yakalayabilirsiniz. Hematit taşı, bileklik gibi takılar sayesinde insanların gerilimli anlarını daha sakin atlatmalarını sağlar. Hematit taşı yüzükler ile duygu değişiklikleri yönlendirilebilir. Ayrıca stres azaltıcı özelliklerinden faydalanılabilir.

Hematit taşının faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Stresi ve gerginliği azaltır.
  • Cesaret ve güç kazandırır.
  • Duygu değişikliklerini azaltır.
  • Ortamda var olan negatif enerjiyi emer.
  • Sinir sistemini düzenleme de yardımcı olur.
  • Daha net düşünmeyi sağlar.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Eklem rahatsızlıklarında hafifletici etki gösterir.

Bu şekilde faydaları ifade edilebilir.

Hematit Taşı Nasıl Temizlenir?

Hematit taşı takı ve aksesuar ürünleriniz varsa hematit taşı temizliği sizler için çok önemlidir. Hematit taşını temizleyebilmek için ilk baş bir parça sabunlu ılık suya batırılmış bir bez ile takı veya aksesuarınızı temizleyebilirsiniz. Bu işlem bittiğinde temiz ılık su ile ıslak temiz bir bez ile önceki işlemden kalan sabun artıklarını temizleyebilirsiniz. En son olarak suyla durulama yaparak hematit taşınızı ve aksesuarınızı temizlemiş olursunuz.

Hematit Taşının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hematit taşının sahte ve gerçeğini ayırt etmek kolaydır. Bunun için elinize bir çakmak alarak hematit taşınızı biraz ısıttığınız zaman renk değişimi olup olmadığına bakarak çok kolay anlayabilirsiniz. Takı ve aksesuarınızda sahte kaplama gibi bir durum varsa hematit taşı değişim göstererek sahte olduğunu gösterir. Doğal ise hiçbir reaksiyon vermez.

Hematit Bileklik Ne İşe Yarar?
Hematit Bileklik Ne İşe Yarar?

Hematit Taşı Nerede Çıkarılır?

Hematit taşı, demir madenciliğinin en yoğun olduğu alanlarda bulunur. Magmatik kayalarla ilişkili olduğu hidrotermal damarlarda bulunur. En büyük rezervi tortul kökenlidir. Hematit yatakları Superior Gölü çevresinde yer alır. Bu göl Kanada Quebec’te bulunur. Demir gülleri olarak başka ülkelerde de bulunur. Takı ve aksesuar için uygun, elverişli hematit taşı yatakları ise Almanya, İtalya, Venezuela, İngiltere, Amerika ve İspanya da bulunur.

Hematit Taşı Zayıflatır Mı?

Hematit taşının zayıflatmaya herhangi bir etkisi yoktur ve bu konu ile ilgili çalışmalar yer almaz. Fakat stres azaltıcı, neşe ve canlılık vermesiyle iştah kontrolü yapar. Böylelikle vücut ve kilo konusunda dengede kalabilirsiniz. Doğrudan zayıflamaya etkisi yoktur. Bu konuda net konuşulmasa da iştah kontrolünden dolayı bazı insanların dengede kalmasını sağlar.

Hematit Taşı Pahalı Mı?

Hematit taşı doğal taşlar kapsamında değerlendirilir, fiyatları konusunda farklı rakamlar söz konusudur. Bunun farklı durumlarına göre fiyatında değişiklik gösterir. Hematit taşın kristal özellikleri, işlenip işlenmediği gibi bir çok durum vardır. Hematit taşının fiyatını belirleyen en büyük özelliği ise taşın kullanıldığı yer ve aksesuarın şeklidir. Bu durumlarda fiyatlar düşük veya yüksek olabilir.

Hematit Taşı Hangi Burçların Taşıdır?

Hematit taşı, iki burca daha uygundur. Bu burçlar Koç Kova burçlarıdır. Ama bu iki burç ile sınırlamamak gerekir, her burç hematit taşını taşıyabilir. Hematit taşını yaydığı enerjiden dolayı her isteyen kişi takabilir. Sadece o burca sahip kişilerde daha erken ve etkili sonuçlar verebilir. Fakat diğer burçlara sahip kişilerde de çok güzel etkilerini gösterir, inanmak ve gereken zamanlarda temizlemek önemlidir. Hematit taşına sahip kişiler sürekli temizleme işlemi yapmalıdır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu