HES Kodu Nasıl Alınır?

Pandemi süreci bütün insanların hayatını etkiliyor. Bu salgının yayılmasını engellemek amacıyla yetkililer birçok önlem alınmaya başlamıştır. Alınan önlemler arasında en çok bilinen ise HES kodu uygulamasıdır. Peki, HES Kodu nasıl alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?
HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat’a geçiş sürecinde, ulaşım ya da seyahat gibi işlemlerde kullanılır. Bu kod, kurumlar ve kişilerin Covid-19 virüsünü taşıyıp taşımadığını belirtir. Ayrıca bu kod güvenli bir şekilde paylaşılıp hastalık durumu hakkında da bilgi verir. Paylaşılan kodlar uygulama üzerinden sorgulanabilir. Yalnız bilinmesi gerekiyor ki, HES Kodları seyahat izin belgesi yerine geçmez.

Kişiler bu kodu toplu kullanımı olan yerlere ve ortak yerlere girerken kullanır. Örneğin toplu taşıma araçlarına binerken veya alışveriş merkezlerine girerken bu kodun kullanılması zorunludur. Yapılan bu uygulamanın amacı toplu yerlerde geçirilen zaman boyunca bulaşma riskini en aza indirmektir.

Covid-19 hastası veya temaslı olan kişiler toplu yerlere HES Kodları olsa dahi giremezler. Aynı zamanda birlikte seyahat eden kişilerden birinin pozitif çıkmasından sonra diğer kişilerin uyarılmasına yardımcı olur. Oluşturulan HES Kodlarının kontrolü tamamen oluşturan kişilerdedir. HES Kodlarını oluşturan kişiler istedikleri süre boyunca kodlarını paylaşma ve silme hakkına sahiptir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Üç farklı yöntem ile HES Kodu alınır.

HES Kodu;

 • Hayat Eve Sığar Uygulaması kullanılarak alınır.
 • 2023 numarasına gönderilen kısa mesaj ile alınır.
 • HES yazıp boşluk bırakılmalıdır.
 • Bırakılan boşluktan sonra önce T.C Kimlik Numarası sonra Seri Numarasının son dört hanesi ve daha sonra paylaşım süresi yazılmalıdır.
 • En sonda da 2023’e gönderilmelidir.
 • E-Devlet sistemi ile alınır.
 • E-Devlet sistemine girilir.

Kişiler e-devlet sistemi üzerinden HES Koduna ait işlemler; ilk olarak üretme, sonrasında silme ve sorgulama ve en son ise detaylarını görüntüleme işlemleri ile yaparlar. 18 yaş altı çocuklar ise HES Kodlarını e-devlet üzerinden alır.

HES Kodu Kullanımı

Kişiler oluşturdukları HES Kodlarını teslim aldıktan sonra hasta veya temaslı olup olmadıklarını kontrol edebilirler. HES Kodu sahipleri kodlarını kurum ya da diğer kişiler ile paylaşabilirler. Kodu gören kişiler uygulama sayesinde hasta veya temaslı durumu anlayabilir. Yani HES kodunu paylaşan herkesin Covid-19 durumu belli olur. Böylece toplu kullanım yerleri için daha güvenli ortamlar oluşmuş olur.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

HES Kodlarını firmalar veya kurumlar ile paylaşan kişiler, eğer risk durumunda ise seyahat edemezler. Örnek toplu taşıma araçları ile seyahat edeceksiniz. Bu durum için HES Kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan bu HES Kodları ile firmalar hastalık durumunuzu görebilecek. Eğer riskli bir durumunuz var ise seyahatiniz engellenecek.

Seyahat etme haricindeki durumlarda söz konusu olabilir. Alışveriş merkezine gidip alışveriş yapmayı düşünüyorsunuz. Alışveriş merkezine girmeden önce güvenlikler sizlerden HES Kodunuzu talep edecekler. Yine riskli bir durum varsa Alış veriş merkezine girmenize izin verilmeyecektir.

Milli eğitimin yaptığı kapsamlı sınavlarda da HES Kodu uygulaması geçerlidir. Eğer sınava girecek kişiler Covid-19 virüsü taşıyorsa sınava alınmazlar.

Güvenli mi?

Oluşturulan HES Kodlarının tüm yönetimi oluşturan kişiye aittir. HES Kodları istenen zamanda silinir veya istenen süre kadar paylaşılır. HES Kodları kişilere göre üretilmiş tekil kodlardır. Kişiler TC kimlik numarası gibi değişmeyen numaralar yerine kimse tarafından bilinmeyen numara ve harflerden oluşur. Her paylaşımınıza özel farkı kodlar üretebilirsiniz ve istediğiniz zaman silebilirsiniz. Ayrıca TC kimlik numarası gibi önemli ve kişisel bilgilerinizi başka kişilerle paylaşmak zorunda kalmazsınız.

HES Kodunun Geçerli Olduğu Yerler

Alınan tedbirler ile birlikte HES Kodları toplu kullanım yerlerinin tümünde kullanılması zorunludur. Bunun nedeni vaka sayılarını en aza indirmek ve bulaşma riskini azaltmaya çalışmaktır.

HES Kodu uygulamasının geçerli olduğu yerler şu şekildedir;

 • Kişilerin kişisel bakımlarını karşılamak için gittikleri berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri gibi işletmeler
 • Belli başlı kişilerin gidip toplantı yaptığı dernek lokalleri
 • Evlilik veya nişan gibi törenlerin yapıldığı nikah salonu, düğün salonu
 • Kişisel temizlik ve etkinliklerin yapıldığı hamam, sauna, kaplıca
 • Toplu bir şekilde vakit geçirilen yemek yenen kafe restoran kahvehane, kıraathane gibi mekanlar
 • Teknolojik açıdan vakit geçirilen internet kafe, internet salonu gibi elektronik oyun yerleri
 • Bilardo salonu, lunapark, termatik parklar
 • İnsanların yan yana oturup aktivite veya şovlar izleyebilecekleri tiyatro merkezleri, sinema salonları
 • İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için gittikleri marketler, alışveriş merkezleri
 • Toplu taşıma araçları
  HES Kodu Nasıl Alınır?
  HES Kodu Nasıl Alınır?

Süresiz HES Kodu Alınır mı?

Evet süresiz olarak HES Kodu almak mümkündür. Süresiz HES Kodu sadece Hayat Eve Sığar uygulamasından alınmaktadır. Sms yoluyla en fazla 45 gün geçerli bir HES Kodu alabilirsiniz. 45 günün sonunda yeni bir HES Kodu oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca toplu taşıma araçlarında kullandığınız kartlara tanımlanan HES Kodunu da değiştirmeniz gerekmektedir.

Başkası Yerine HES Kodu Alınabilir mi?

Başkası yerine HES Kodu almak mümkündür. SMS yoluyla veya yukarıda belirtilen diğer yollar ile HES Kodunuzu alabilirsiniz.

Telefon Olmadan Nasıl HES Kodu Alınır?

Eğer telefonunuz yoksa bilgisayar ile e-devlet sistemine girerek HES Kodu alabilirsiniz. Ya da başkasının telefonunu kullanarak SMS yolu veya mobil uygulamayı kullanarak HES Kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Kullanılan HES Kodu Tekrardan Kullanılır mı?

Aldığınız HES Kodunu yalnızca belirtilen süre zarfı boyunca istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Sonrasında yeni bir HES Kodu almanız gerekir.

Unutulan HES Kodu İçin Ne Yapılır?

Eğer HES Kodunuzu unuttuysanız veya not almadıysanız tekrardan HES Kodu almak zorundasınız. Bu yüzden HES Kodunuzu unutmanız veya kaybetmeniz gibi durumları önlemek amacıyla Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmanız önerilir.

Aşı Olan Kişiler HES Kodu Kullanmak Zorunda mıdır?

Aşı olmuş veya aşı olmamış herkes HES Kodu kullanmak zorundadır. Ayrıca aşı olmuş kişilerin oldukları doz sayılarına kadar her bilgi uygulama sayesinde görülmektedir ve toplu kullanım yerlerinin çoğu artık aşıyı şart görmektedir. Bu yüzden HES Kodu ve Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmak önemlidir.

HES Kodu Kullanımı Ne Zaman Bitecek?

Pandeminin devam etmesinden dolayı ve vakaların yüksek seyretmesi yüzünden şuanda böyle bir durum söz konusu değildir. Kullanımın ne zaman son bulacağı hakkında da resmi olarak bir bilgi mevcut değildir.

Başa dön tuşu