Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Günümüz sosyal medya ağları içeriden yenir meslek olarak doğan influencer’lık, medya önünde etkiledikleri insanlarla para kazanmaktadır. Pazarlama kategorisinde yer alan bu mesleğin birçok açından farklı özellikleri bulunabilmektedir. Etki eden manasına gelen influecer’lık mesleği marketing işlemleri dahilinde kendi alanını üretebilmektedir. Bu yazımızda sizlere influencer ne demek? Nasıl influencer olunur? Konusu hakkında daha fazla detaylı bilgi vereceğiz, gelin yazımızı birlikte inceleyelim.

Nasıl influencer olunur?

Influencer Ne Demek?

İngilizce bir terim olarak kullandığımız bu iş alanı, sahip oldukları sosyal medya hesapları ile para kazanan kişileri temsil etmektedir. Sosyal medya ve diğer dijital kanallar aracılığıyla takipçileri ile iletişim kuran influencer’lar, deneyimlerini paylaşırlar. Pazarlama aktiviteleri yapan influencer’lar, ürettikleri içerikler ve tanıtımları dahilinde takipçilerine etki ederler. Etkileme ve yönlendirme gücüne sahip bu kişilere influencer denmektedir. Ayrıca bu kelime kökeninde etkileyen kişi anlamına gelmektedir.

İnfluencer marketing pazarlama işlemleri ile ilgilenen bu grup sosyal medya aracılığıyla para kazanmanın ve satış yapmanın kolaylığını sağlarlar. Günümüzde internetin üzerinden sıklıkla yapılan alışverişler bu pazarlama stratejilerinin yoğun bir şekilde kullanıldığını gösterir niteliktedir.

Influencer Ne İş Yapar?

Influencer’lar markaların reklam yüzü konumundadır. Marka satışlarını arttırarak hızlı bir şekilde kazanmalarını sağlarlar. Bu açıdan yükledikleri videolarda oynatılan reklamlar, sosyal medya ağlarında paylaşılan paylaşımlar ve çekilişlerin etkisi büyüktür. Ayrıca bu iş sahipleri influencer marketing bünyesinde reklam yaparlar. Birbirinden farklı markaların ürünlerinin tanıtımını yaparak para kazanırlar.

Takipçi Sayısına Göre Influencer Türleri

İnfluencer’lar gerek takipçi sayılarına gerekse sundukları içerikler ekseninde ayrılırlar.

Takipçi sayıları üzerinden para kazanan influencer’lar ise,

  • Mega-Influencer’lar
  • Makro-Influencer’lar
  • Mikro-Influencer’lar

Olarak üç gruba ayrılmaktadır.

Bunların içerisinde takipçi sayıları en yüksek olan kesim Mega-Influencer olarak nitelenen grup olmaktadır. Ayrıca bu influencer’ların bir hesaplarında en az bir milyonluk takipçileri mevcuttur. Çok fazla takipçiye ulaşabildikleri için bu kategori kapsamında ele alınırlar. Birçok mega influencer ise genellikle sporcular, oyuncular, müzisyenler, televizyon programları ile ilgilenmiş kişiler arasındadır.

Influencer Ne İş Yapar?

Makro-Influencer’lar ise derecelendirmede orta seviye olarak gösterilebilir. Ayrıca bu grup mega influencer’lara göre marketing işlemlerini daha sıklıkla gerçekleştirebiliyor. Ortalama olarak en az 50.000 takipçiye sahip olanlardandır. Sosyal medya içerisinde büyüme aşamasındadırlar. Bu kesim genellikle influencer marketing adına en uygun olan kesim olarak kabul edilir. Ayrıca markaların bu kişilerle iletişime geçme imkânı daha fazla olmaktadır. Doğal takipçileri yüksek olan bu grubun takipçi arttırma ve farkındalık oluşturma durumu yüksektir.

Mikro influencerlar ise belirli bir alanda kendini geliştirmiş, düşük sayıda takipçisi olan gruptur. Bu grup ise etkileşim türleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle yakın takipçileri fazla olmakla birlikte herhangi bir sosyal medya platformu içerisinde 1.000-50.000 arasında takipçileri vardır.

İçerik Tarzına Göre Influencer Tipleri

İçerik üretiminin önem kazandığı günümüzde içerik tarzları da çok çeşitlenmektedir içerik tarzları içerisinde yer alan influencer tipleri için ise,

  • Bloggerlar
  • YouTuberlar
  • Sosyal medya paylaşımcıları

Şeklinde kategoriye ayırabiliriz.

Bloggerlar, takipçileriyle yazılar üzerinden bağlantı kurarlar. Markaların yatırım yaptığı kesimlerden biri olarak görülen bloggerlar, yazılarında reklamlarına yer verirler. Yazı içeriklerinde tanıtımını yaparak kullanıcıların tercih etmesine sebep olabilirler. Birçok blogger finans, müzik, kişisel gelişim gibi alanlarda yazılar yayınlarlar.

Ürettikleri video içerikler ile özellikle youtuberların bu pazarlama sektöründe ön planda olduğunu söyleyebiliriz. İçerik üreticileri youtube üzerinden yüksek seviyede takipçi kazanmaktadır. Bu durumda yotuberlara reklam yatırımı yapılmasına sebeptir. Etkileşim sayısı yüksek olan youtube videoları markalar adına önemlidir.

Sosyal medya paylaşımcıları ise özellikle instagram ya da twitter hesapları üzeride reklam yapmaktadırlar. Bu şekilde takipçileriyle her gün aktif bir şekilde iletişime geçebilirler.

Influencer Olmaya Nasıl Başlanır?

İnfluecer’lık ile ilgilenmek isteyenlerin birçok açıdan dikkatli olması, düzenli ve sabırlı olması gerekebilir. Öncelikli olarak kendinizi tanımanız ve gerçekten etki edebilecek bir insan olup olmadığınız akara vermeniz gerekir. Kullanıcıların dikkat ettiği noktalardan en önemlisi karşılarında kişinin samimiyeti ve gerçekçiliği olmaktadır.

Pazarlama stratejileri açısından da bu önemlidir. Sonrasında ilgi alanınızı bulmanız ve bu alanla ilgili çeşitli içerikler planlamanız gerekecektir. Yüksek kaliteli içerikleri üretmeye çalışın. Kendinize ait bir planınızın olması önemlidir. Ayrıca oluşturduğunuz içerik planını saatlere ve günlere bölmeniz yani takvim oluşturmanız doğru olacaktır.

İçerik üretiminde önemli olacak bir başka nokta ise kendinize uzun soluklu edineceğiniz bir yer bulmanızdır. Bu farklı sosyal medya platformları olabilir. Ancak birinden başlamanız öncelikli olarak yeterlidir.

Influencer Meslek Mi?

Influencerlık günümüzde önemi gittikçe artan iş alanlarından biridir. Dijital dünyanın ön plana çıkması ile şirketler aracılığıyla yüz yüze, mağazalardan sağlanan hizmetler internet ortamına alınmaya başlamıştır. Bu şekle reklam verenler daha fazla kişiye ulaşabilmekte ve daha ucuza ürün mal edebilmektedir.

İnfluencer Meslek mi?

İnfluencerlık uzun soluklu olması ya da olmaması kişiye göre değişkenlik gösteren bir iş alanıdır. Tıpkı freelancer çalışanlar gibi belirli bir maaş ya da tarih belirmesi yapılmamaktadır.

Influencer Ne Kadar Kazanıyor?

İnfluencer’lık hizmet alan kişilerin sağladığı ücretlendirmeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sosyal medya içerisinde içerik üreticisi olarak bildiğimiz bu iş içerisinde günlük ya da haftalık paylaşımlar yapılarak para kazanılıyor. Ayrıca reklam gelirleri de değişkenlik gösterebiliyor.

Belirli bir ücretlendirmenin olmadığı bu iş sektöründe gelir elde etme fiyatı yüksek derecede değişkenlik göstermektedir. Aylık 200.000 TL gibi bir fiyatta kazanmak mümkün olabildiği gibi bu fiyat 2.000 TL de olabilir.

Influencer Marketing Nedir Nasıl Yapılır?

Özgün adıyla etkileyici pazarlama olarak bilinen bu iş sosyal etkiye sahip olan ünlülerle gerçekleştiriyor. Ürün yerleşimlerini içeren bir platformdur. Etki eden bireylerin çeşitli markaların reklamını yapmasına denir.

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu