Sinema

Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?

Özellikle yaz mevsiminde çok fazla yapılan bu aktivite, doğayla kendi başınıza kalmanızı sağlayan en güzel uğraşlardan biridir. Kamp yapmak, belli eşyalar sayesinde olur. Bazı insanlar kampa özel araçları ile giderler. Bazıları ise yürüyerek giderler. Kampa nasıl gideceğiniz, kamp malzemelerinizin miktarını etkiler.

Çünkü araba ile taşıma daha kolaydır. Bu nedenle de daha fazla eşya alabilirsiniz. Ancak yürüyerek gidecekseniz, işinize yarayacak olan eşyaları almanız gerekir. Ama bu eşyaların da fazla ağır olmaması gerekir. Peki, kamp için gerekli eşyalar nelerdir? Bu eşyaların neler olduğu aşağıda teker teker anlatılmıştır.

Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?
Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?

Çadır

Kamp denildiği zaman akla ilk gelen malzeme çadırdır. Çünkü kampın olmazsa olmaz eşyası çadırlardır. Çadır olmadan kamp yapmanız mümkün değildir. Kamp eşyaları arasında en fazla üretim sayısına sahip olan üründür. Birçok çadır çeşidi bulunmaktadır. Eskiden kazıklarla tutturulan çadırlar, şimdilerde iskeletle kurulmaktadırlar. Günümüzde oldukça fazla modern çadır çeşitleri bulunmaktadır.

Eğer kalabalık bir kamp yapmayı planlıyorsanız, büyük çadırlardan almanız gerekir. Taşıyabileceğiniz ağırlıkta olan çadırları tercih ederseniz, taşıma konusunda sorun yaşamazsınız. Yeni bir kamp çadırı almayı planlıyorsanız, eski modellerden uzak durmanız gerekir. Çünkü saatlerce çadır kurmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Çadırınızın sağlamlığını da kontrol etmeyi unutmayın. Aksi halde dağda çadırsız kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Uyku Tulumu

Çadırınız olsa bile uyku tulumunuzu yanınızdan eksik etmeyin. Çünkü gece yatarken sizi böceklerden koruyacak olan bir tulumun olması oldukça fazla işinize yarar. Tulum, sizi hem böceklerden korur hem de sıcak tutar. Bundan dolayı uyku tulumunu almadan da kampa gitmemelisiniz.

Uyku tulumu, yastık yorgan taşımakla uğraşmamanızı sağlar. Hem uyku tulumlarının taşınma zorluğu da yoktur. Basit şekilde açıp kullanabilirsiniz. Bu nedenle uyku tulumları da en az çadır kadar önemlidir. Uyku tulumu gibi pratik eşyalar daha fazla işinize yarayacaktır. Bu nedenle pratikliği daha fazla ön planda tutmalısınız.

Lamba

Çadırınızın içini aydınlık hale getirmek için lambaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle kampa giderken çantanıza lamba atmayı da unutmamalısınız. Lambanın yanı sıra el feneri de almalısınız. Çünkü olası durumlarda el fenerini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca yanınızda yedek bir aydınlatmanın olması daha faydalıdır. Lambanız arızalanabilir ya da kırılabilir. Bundan dolayı yedek bir aydınlatma her zaman yarayışlıdır. El fenerinizin aydınlatma mesafesi geniş ve uzun olmalıdır. Böylece kaybolduğunuzda ya da gece yürüyüşüne çıktığınızda size kolaylık sağlar.

Katlanan Masa Ve Sandalye

Kampa gittiğiniz zaman ihtiyacınız olan eşyalardan biri de masa ve sandalyedir. Ancak normal bir masa ve sandalyeyi kamp alanına götürmek bir hayli zordur. Bunun yerine katlanan masa ve sandalyelerden almanız gerekir. Bu tarz eşyalar taşınma konusunda çok büyük bir avantaj sunar. Masa ve sandalye katlandığı zaman dilediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Kamp eşyaları arasında yer alan bu ürünler, aynı zamanda rahat bir şekilde yemek yemenizi de sağlamaktadır.

Çakmak

Kampa gittiğiniz zaman ateş yakmadan bir şey yapamazsanız. Ancak ateşi yakabilmek için çakmağa ihtiyacınız vardır. Çakmak da en az kamp çadırı kadar önemli bir eşyadır. Çünkü ateş olmadan yemek yapamazsınız ve ısınamazsınız. Bu nedenle çakmağı ya da kibriti kesinlikle unutmamanız gerekir. Hatta bu eşyalardan fazladan almanız da fayda vardır. Çünkü çakmağınız kaybolursa ya da bozulursa yanınızda yedek bir çakmağınız bulunmalıdır.

Kamp Çantası

Kamp eşyaları arasında yer alan kamp çantası, yine olmazsa olmazlardan biridir. Kamp çantası olmadan eşyalarınızı taşımanız mümkün değildir. Bu tür çantalar, içine sandığınızdan daha fazla ürünü alır. Kamp çantası alınmadan kampa gidilmez. Ancak alacağınız çantanın dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Kamp koşullarına uyum sağlayan bir çanta almaya dikkat edin.

Bıçak

Kendinizi tehlikelerden korumak için ya da besinleri doğramak için bıçağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle bıçak kamp malzemeleri arasında yer almaktadır. Küçük ve katlanabilir bıçaklardan alırsanız, taşıması daha kolay olacaktır. Ancak kampa giden her insan yanına bıçak almak zorunda değildir. Bıçak sadece birtakım işlerinizi halledebilmenizi sağlar.

İlk Yardım Çantası

Kampa gidiyorsanız, yanınızda mutlaka ilk yardım çantası olmalıdır. Çünkü başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. En ufak bir kaza durumunda hastaneye yetişmeniz imkansızdır. Bu durumlarda ilk müdahale için ilk yardım çantalarını kullanırsınız. İlk yardım çantasında yer alması gereken her şeyi eksiksiz bir şekilde yanınıza almalısınız. Eksik bir eşya olmamalıdır. Bu konuda çok dikkatli davranılmalıdır. Çünkü söz konusu olan durum sağlıktır. Sağlığınıza bir şey olmaması açısından ilk yardım çantası her zaman yanınızda bulunmalıdır.

Çöp Poşeti

Kamp alanları, insanların sağlıklı bir şekilde hava almalarını sağlar. Ancak bazı kampçılar, yedikleri içtikleri her şeyi doğaya bırakıp giderler. Bunun sonucunda da ormanlarımız kirlenir. Bunu yapmamak için kampa giderken yanınıza çöp poşeti de almanız gerekir. Çöplerinizi bu poşetlere doldurarak en yakın çöp kovasına atmalısınız. Doğayı kirletmemeye gayret etmelisiniz.

Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?
Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?

Yağmurluk

Ormanlık bir alana gittiğinizde yağmur yağmaması çok imkansız bir durum değildir. Bundan dolayı yanınıza yağmurluk almanız gerekir. Böylece yoğun yağmurlarda bile kupkuru kalabilirsiniz. Yağmurluğu sadece kendiniz için değil aynı zamanda eşyalarınız için de almalısınız. Böylece eşyalarınızın üzerlerini kapatarak ıslanmalarına engel olabilirsiniz.

Diğer Kamp Eşyaları

Kampa giderken yanınıza almanız gereken eşyalardan bazıları yukarıda verilmiştir.

Bu eşyalar dışında yanınıza almanız gereken diğer eşyalar ise şunlardır:

 • Tuvalet kağıdı
 • Yedek pil
 • Balta
 • Yedek kıyafetler
 • Sabun
 • Yedek mont
 • Tencere
 • Yiyecek
 • Su
 • Pusula
 • Mum
 • Şapka
 • Termos

Gibi eşyaları da yanınıza almanız gerekir. Bu eşyalar arasında özellikle de su gibi temel ihtiyaç malzemelerine daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü her kamp alanında su bulunmayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu