Seyahat

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Ülkemizde gezi turizmi deyince akla ilk gelen yerlerden biri Karadeniz bölgesidir. Karadeniz bölgesine her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gezi turizmi için akın ediyor. Karadeniz bölgesi yeşilin mavi ile buluştuğu temiz bir atmosfer ve farklı bir kültürü sayesinde her dönemde zirvede olmayı başarmıştır. İnsanların cana yakın olması ve doğal güzelliklerinin yanı sıra değişik dekorasyonu ile herkesin görmesi gereken bir bölgedir.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler
Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Son yıllarda Karadeniz’de gezilecek yerler deyince akla onlarca farklı yer geliyor. Özellikle bölgeyi gezen kişilere bu soruyu yöneltirsek çok farklı cevaplar almak mümkündür. Bölgenin her köşesinde ve her şehrinde farklı bir güzellik bulunuyor.

Bu güzellikler içerisinde Karadeniz bölgesinde gezilmesi ve görülmesi gereken bazı yerler şu şekildedir;

 • Trabzon uzun göl
 • Sümela manastırı
 • Rize zilkale
 • Ayder yaylası
 • Artvin karagöl
 • Fırtına deresi
 • Karaca mağarası
 • Ordu boztepe
 • Trabzon sera gölü
 • Bandırma vapuru müzesi
 • Samsun kuş cenneti
 • Samsun akdağ

Karadeniz bölgesi Karadeniz sahili boyunca uzunlamasına konumlanmış durumdadır. Fakat sahil yolunun güzelliği ve manzarası sayesinde bu merkezlere ulaşımda fazla bir zorluk yaşamazsınız.

Trabzon Uzungöl

Karadeniz bölgesinin en turistlik bölgesinden birisi hiç şüphesiz Uzungöl’dür. Uzungöl Çaykara ilçesine bağlıdır ve Çaykara’ya 19, Trabzon’a 100 km uzaklıktadır. Rakımı 1100 olan Uzungöl dağlardaki karların erimesi ile oluşuyor. Yüzlerce yıl öncesinden toprak kayması sonucu derenin önü kapanmış ve böyle güzel bir tablo oluşmuş. Yemyeşil dağların ortasında yer alan uzungöl etrafında bölgenin dekorasyonuna göre yapılan oteller ile kaplanmış durumdadır. Uzungöl’de doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü Atv ile tur yapabilirsiniz.

Sümela Manastırı

Ülkemiz dini ve gezi turizmi için büyük bir öneme sahip olan Sümela Manastırı Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Maçka ilesi yakınlarında sarp kayalıklar içerisine inşa edilen Sümela Ortodoks Hristiyanları için önemli bir merkezdir. Sümela mimari yapısı ile akılları durduran bir özelliğe sahiptir. Tarihi üç yüzlü yıllara dayanan Sümela Maçka’ya 25 Trabzon’a 48 km uzaklıktadır. İçerisinde onlarca farklı bölüm bulunuyor ve bu bölümlerde tapınak, eğitim bölümleri yer alıyor. Bu bölümlerde farklı simge ve resimler mutlaka ilginizi çekecektir.

Rize Zilkale

Yemyeşil dağların zirvesinde yapılan bu kalenin tarihi 13. yüzyıla kadar dayanır. Birçok medeniyet tarafından güvenlik amacı ile kullanılan Zilkale günümüzde de turizm amaçlı kullanılıyor. Zilkale bölgenin manzarasını seyretmek için de ideal bir mekandır. Çamlıhemşin ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan kalenin rakımı da 750’dir.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler
Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası

Karadeniz bölgesinin özellikle doğu Karadeniz’in en meşhur özelliklerinden birisi de yaylalarıdır. Karadeniz bölgesinde aktif kullanılan onlarca farklı yayla bulunuyor. Bu yaylalar içerisinde en güzeli ve popüleri de Ayder yaylasıdır. Ayder yaylası Rize il sınırları içerisinde olup yayla turizmi için de önemli bir merkezdir. 1200 rakıma sahip olan yayla yılın her mevsiminde yağmur yağmaya elverişli bir yerdir. Ayder yaylası ilçe merkezine 19 km uzaklığa sahiptir ve yaylada otel imkanı ile birlikte kamp yapma imkanı da bulunuyor. Ayrıca kaplıcaları ile sağlık turizmi de yapılabiliyor.

Artvin Karagöl

Uzungöl gibi toprak kayması ile oluşan Karagöl muazzam bir manzaraya sahiptir. Gölün etrafı yemyeşil ormanlarla kaplı ve ahşap birkaç tesis bulunuyor. Doğal yapısı korunan Karagöl’de tekne ile göle açılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Özellikle son yıllarda turizme kazandırılan göl yerli ve yabancı yüz binlerce turisti ağırlıyor.

Fırtına Deresi

Rize sınırları içerisinde bulunan fırtına deresi Ayder yaylası yolu üzerinde yer alıyor. Dere boyunca onlarca farklı tesise de ev sahipliği yapıyor. Fırtına deresi üzerinde farklı tarihlerde inşa edilen birçok tarihi köprü de bulunuyor. Fırtına deresinde birçok farklı aktivite de yapabilirsiniz. Rafting, zipline ve yüzme bu aktivitelerden bazılarıdır. Yine dere kenarlarında hizmet veren kafe ve restoranlarda keyifli zaman da geçirebilirsiniz.

Karaca Mağarası

Gümüşhane sınırları içerisinde bulunan Karaca mağarası bölgenin en turistlik mağarasıdır. Dikik ve sarkıtların oluşturduğu mağara 12 milyon yılda oluştuğu tahmin ediliyor. 250 metre uzunluğa sahip olan karaca mağarası Karadeniz gezilerinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Turizm bakanlığının son yıllarda yaptığı yatırımlar sayesinde girişi ve içerisinde gezilmesi oldukça rahattır.

Ordu Boztepe

Boztepe Ordu’yu kuş uçuşu bir şekilde görmenizi sağlayan tepelerden birine inşa edilmiştir. Buradan Ordu’yu ve Karadeniz’in manzarasını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Boztepe’ye çıkmak için özel aracınız ve servisler kullanabilirsiniz. Fakat en güzel yöntem teleferiktir. Teleferik ile çıkarken manzaranın tadı daha farklıdır. Boztepe’de bulunan farklı tesislerde farklı aktivitelerde de bulunabilirsiniz.

Trabzon Sera Gölü

Trabzon’un farklı bir turistlik mekanı ve doğal güzelliği sera gölüdür. Akçaabat ilçesinde bulunan sera gölü son yıllarda yapılan ıslah çalışmaları ile turizme kazandırılmıştır. Sera gölünde farklı aktiviteler ile güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Özellikle doğal alabalık restoranları bulunan sera gölü yamaç paraşütü için de ideal bir mekandır.

Bandırma Vapuru Müzesi

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının en büyük sembollerinden biri olan Bandırma vapuru Samsun sahilinde müze olarak kullanılıyor. Bu müzede o yıllara ait birçok eser de sergileniyor. Müze vapurda Atatürk ve arkadaşlarının o dönemde yaşadıklarına bizzat tanıklık edebilir ve o ruhu yeniden yaşayabilirsiniz. Samsun gezisinde her Türk evladının mutlaka görmesi gereken bir müzedir.

Samsun Akdağ

Karadeniz bölgesinin en büyük kayak merkezi olan Akdağ yılın belli dönemlerinde karla kaplı oluyor. Akdağ’da birçok tesis bulunuyor ve kış turizmine büyük katkı sağlıyor. Yılın her mevsiminde görülmesi gereken bir mekan olan Akdağ kış sporlarının da rahatlıkla yapıldığı bir bölgedir. Akdağ kayak merkezinin pist uzunluğu 1400 metredir ve rakımı 2000 metrenin üzerindedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu