Korona Günlerinde En Çok Ne Satın Aldık?

Koronavirüs salgını küresel bir salgın olarak tüm dünyaya hızla yayılmaktadır. Bu hızlı yayılım hayatımızda birçok şeyin yerini değiştirmiştir. Özellikle kısıtlama dönemlerinin yaşanması oldukça sıkıntılı olmaktadır. Bu dönemleri atlatmak için hepimizin sabırlı ve dikkatli olması gerekmektedir. Koronavirüs dönemi oldukça sıkıntılı bir dönem olarak yaşanmaya devam etmektedir. Bu salgın gün geçtikçe daha fazla can almaya devam etmektedir. Koronavirüs döneminde bu hastalığın kolay atlatılması için alınan önlemler insanların bazı önceliklerini değiştirmiştir.

Bu değişimlerin başında, insanların artık alışveriş yaparken öncelik verdiği ürünler göze çarpmaktadır. Koronavirüs insanların alışveriş amaçlarını oldukça etkilemiştir. Bu dönemde göze çarpan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin başında özellikle temizlik ve dezenfektan malzemeleri fazlaca rağbet görmüştür. Bu ürünlerin hastalığı engellemede etkisinin olması bu kadar çok alınmasının temel sebebidir. Korona günlerinde en çok alınan ürünler belli kriterlerde olan ürünlerdir. Özellikle temel gıda malzemeleri olası sokağa çıkma durumları için oldukça fazla alınmıştır.

Korona Günlerinde En Çok Ne Satın Aldık?
Korona Günlerinde En Çok Ne Satın Aldık?

Temizlik Malzemeleri

Koronavirüs döneminde en çok satın alınan malzemelerin başında temizlik ürünleri yer almaktadır. Bu durumun sebebi Koronavirüs hastalığının temizlik ile alakalı bir durum olmasından dolayı kaynaklanır. Temizlik, bu salgın döneminde oldukça büyük öneme sahiptir. Bu yüzden evlerimizin hijyenik olması oldukça önem arz eder.

Koronavirüs döneminde başlıca alınan temizlik malzemeleri şunlardır:

  • Çamaşır suyu
  • Sabun
  • Islak mendil
  • Sıvı Sabun
  • Deterjan
  • Peçete

Bu temizlik malzemeleri Koronavirüs döneminde oldukça fazla satın alınmaya başlanmıştır. Temizlik hastalığın yüzeylerde barınmasına engel olmak için en temel şarttır. Bu yüzden kesinlikle temizlik çok önemlidir. Bu durum karşısında insanların birçoğu ilk olarak temizlik malzemelerine yönelmiştir. Temizlik, salgın açışından oldukça büyük öneme sahip olduğundan dolayı bu ürünler gereğinden fazla tüketilmeye başlanmıştır. Virüsün evimizde olan eşyalarda barınamamasını sağlayan en temel kural temiz olmaktır. Temizlik bu hastalık için en önemli kuraldır. Bu yüzden Koronavirüs döneminde temizlik malzemeleri çok fazla alınmıştır.

Temel Gıda Malzemeleri

Koronavirüs döneminde en az temizlik malzemeleri kadar ilgi gören ürünlerden biri de temel gıda malzemeleridir. Salgın döneminde özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlar için insanlar, evlerine temel gıda malzemelerini stoklamıştır. Bu durum karşısında insanların birçoğu özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek olan gıda malzemelerine yönelmişlerdir. Oldukça fazla alınan bu gıda malzemelerinin başında un ve unlu mahsuller yer almaktadır.

Bunun yanında makarna, bulgur, pirinç gibi ürünlerde oldukça fazla alınmıştır. Bağışıklığı destekleyici sebze ve meyveler yine Koronavirüs döneminde çok fazla alınmıştır. Bu malzemelere ek olarak baklagillerde oldukça fazla alınan ürünler arasında yer almaktadır. Sokağa çıkma yasağı dönemi için hazır paket gıdalarda yine çok fazla tercih edilen malzemeler arasındadır.

Düğün, Nişan Gibi Özel Gün Malzemeleri

Bir süre düğün, nişan vs. özel günlerin iptal edilmesi ardından da bu günlere belirli bir süre tanınması, insanların özel gün alışverişlerini yapmalarına engel olmamıştır. Koronavirüs döneminde oldukça fazla rağbet gören özel gün alışverişleri fazlasıyla yapılmaya devam etmiştir. Bu dönemde her ne kadar kısıtlı bir süre verilmiş olsa da özel günler için her zamanki gibi fazlaca alışveriş yapılmaya devam edilmiştir. Bu özel günlerin Koronavirüs döneminde daha da fazla artması alışverişe olan talebi daha da artırmıştır. İnsanlar Koronavirüse rağmen alışveriş yapmaktan geri kalmamıştır. O yüzden Koronavirüs günlerinde özel gün malzemeleri fazlaca alınmıştır. Her ne kadar salgın dönemi deva etse de insanların birçoğu bu alışverişi oldukça fazlasıyla yapmıştır.

Televizyon, Telefon Gibi Teknolojik Aletler

Koronavirüs önlemleri kapsamında sinema, tiyatro gibi alanların kapatılması üzerine insanlar televizyon, telefon gibi teknolojik araçlara talep artmıştır. Bu dönemde insanların normal zamandan daha çok evde vakit geçirmeleri gerektiği için teknolojik aletlere ilgi artmıştır. Bu teknolojik aletlerin fazlaca alınmasının sebebi insanların karantina dönemlerinde ya da sokağa çıkma yasağı dönemlerinde zaman geçirmelerine yardımcı olmasından dolayıdır. Her ne kadar temel gıda ve

Korona Günlerinde En Çok Ne Satın Aldık?
Korona Günlerinde En Çok Ne Satın Aldık?

temizlik malzemeleri kadar ilgi görmese de bazı insanlar bu ürünlerden oldukça fazla almıştır.

Spor Aletleri

Koronavirüs döneminde evde kalma süresi oldukça fazlalaşmıştır. Bu yüzden insanlar bu kadar boş vakit zamanlarında bol bol yemek yiyerek vakitlerini geçirmişlerdir. Ancak bol bol yemenin yanında evde yediklerini eritebilmek için spor aletlerine ihtiyaç artmıştır. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bireyler stresten dolayı daha fazla yemek yemeye yönelmişlerdir.

Bu yönelme sonucunda alınan sağlıksız kilolar insanları oldukça rahatsız etmektedir. Koronavirüs döneminde spor alanlarının kapatılması ile birlikte bu soruna çözüm olarak eve spor aletleri alımı artmıştır. Bu spor aletlerine duyulan ilgi Koronavirüs salgınından dolayı gittikçe de artmaktadır. Salgın dönemi boyunca insanların birçoğu bu ürünlere rağbet duymaktadır. Spor hem bir zaman geçirme hem de sağlık için gerekli olan bir aktivite olduğunda dolayı bu aletlere ilgi fazlalaşmıştır.

Bilgisayar Oyunları

Koronavirüs döneminde bilgisayar oyunları da oldukça fazla ilgi görmeye başlamıştır. Evde kalma zamanlarımızın Koronavirüsten dolayı daha fazla artması durumunda bu zamanları kolay geçirmek için bilgisayar oyunları fazlaca alınmıştır. Bu sayede Koronavirüs dönemini rahat atlatmak isteyen bireylerin bazıları çareyi bilgisayar oyunlarında bulmuştur. Bu yüzden bilgisayar oyunları da Koronavirüs döneminde alınan ürünler arasında yer almıştır.

Kolonya ve Dezenfektan

Koronavirüs döneminde en fazla alınan ürünlerin başında sayılabilecek malzemelerden biri kolonya ve dezenfektandır. Bu ürünlere olan talep oldukça fazladır. Çünkü hastalığın izole edilmesinde oldukça faydalıdır. Bu faydalı iki ürün hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Kolonya ve dezenfektanın bakterileri temizleme özellikleri bu iki ürüne olan rağbeti artırmıştır. Koronavirüs döneminde bu iki ürün fazlaca alınmıştır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu