Kuş Gribi Geri Döndü Milyonlarca Tavuk İtlaf Edildi

Vaktiyle bir dönem tüm dünyayı etkisi altına kuş gribi salgını, tekrardan ortaya çıkarak “kuş gribi geri döndü: milyonlarca tavuk itlaf edildi” şeklinde haberlere neden oldu. Yıllar önce dünyada büyük bir salgın olarak ortaya çıkan kuş gribi, birçok tavuk ve insanın ölümüne sebep olmuştu.

Korona virüs salgını hız kaybetmeden ilerlemeye devam ederken, yıllar önce görülen ve önlenen kuş gribi de tekrardan görülmeye başlandı. Kuş gribi, Polonya’da bir tavuk çiftliğinde görüldü ve çiftlikteki tavuk ve çiftlik sahibinin ölümüne neden oldu. Bilim adamları, yeniden ortaya çıkan kuş gribi virüsünün tüm dünyayı etkisi altına alıp alamayacağını araştırmaya başladı.

Kuş Gribi Geri Döndü Milyonlarca Tavuk İtlaf Edildi
Kuş Gribi Geri Döndü Milyonlarca Tavuk İtlaf Edildi

Tekrardan Kuş Gribi

Kuş gribi, 2007 yıllarında ortaya çıkarak, birçok insan ve kanatlı hayvanın ölümüne neden olmuştu. Kuş gribi virüsüne yakalanarak hayatını kaybeden kişiler, kireçler ile toprağa gömülmekteydi. Tekrardan ortaya çıkan ve birkaç insanın ölümüne neden olan kuş gribi virüsü, tüm dünyayı birden bire etkisi altına alabilir.

Polonya’da Wroniawy köyünde bir tavuk çiftliğinde görülen kuş gribi, birçok tavuğun ölümüne neden oldu. Tavuk ölümlerinin artmasının hemen ardından tavuk çiftliğinin sahibi de hayatını kaybetti. Bu beklenmedik ölümlerin ardından ise valilik ve sağlık bakanlığı çiftlik üzerinde detaylı incelemeler yaptılar. Bu incelemenin hemen ardından ise çiftlikte kuş gribi virüsünün olduğu tespit edildi.

1 Milyona Yakın Tavuk İtlaf Edildi

Çiftlik sahibinin ölümünün hemen ardından yapılan incelemelerde çiftlikte kuş gribine rastlandı ve çiftlik hemen boşaltıldı. Çiftlik sahibi öldükten sonra çiftlik çalışanlarına yapılan test ile de tüm çalışanların kuş gribine yakalandığı tespit edildi. Tavuklarda yapılan araştırmalar ile de virüsün çiftlikte olduğu kesinleştirildi ve çiftlik valilik kararı ile boşaltıldı.

Valilik tarafından Polonya ordusunda yer alan askerler görevlendirildi ve çiftlik dezenfekte edildi. Valilik ilk etapta çiftlik çalışanlarını tedaviye aldırdı ve çiftlik içerisinde bulunan bir milyona yakın tavuğu itlaf ettirdi. Çiftlik tam anlamıyla boşaltıldıktan hemen sonra da dezenfektan çalışmalarına başlandı ve çiftlik karantina altına alındı. Çiftliğin diğer ortağına ait zarar ise valilik tarafından karşılanacak.

Kuş Gribi Geri Döndü Milyonlarca Tavuk İtlaf Edildi
Kuş Gribi Geri Döndü Milyonlarca Tavuk İtlaf Edildi

Ordu Görevlendirildi

Çiftliğin karantinada olması ve girişlerin engellenmesi için valilik, Polonya ordusunun askerlerini görevlendirdi ve askerleri çiftlikte nöbet tutmaları ile görevlendirdi. Ordu, çiftlikteki tüm tavukların itlaf edilmesini ve çiftliğin güvenli bir yer haline gelmesini sağladı. Çiftlik çalışanları ise hemen tedavi altına alınarak, virüs için gereken tüm önlemler alındı.

“Çiftlik ortağının uğradığı zarar ise valilik tarafından karşılanacaktır.” şeklinde açıklamalara değinen vali, çiftliğin kısa süre içerisinde düzene gireceğini ve eskisi gibi işleyeceğini de belirtmiştir. Çiftlikte görevli olan ordu ise oldukça güvenli bir bölge oluşturduklarını ve virüsün kesinlikle yayılamayacağını da belirtmiştir. Gereken tüm önlemler, ordu ve valilik tarafından alınarak, virüsün yayılması önlenmiştir.

33.Kuş Gribi Vakası

Yıllar önce ortadan kaldırılan kuş gribi virüsü, 2020 yılında toplamda 33 defa görülmüştür. Polonya’da yer alan 33 çiftlikte kuş gribine rastlandı ve gereken tüm önlemler hükümet tarafından itina ile alındı. Tüm dünyaya yayılmasını engelleyebilmek için çalışmalar yapan Polonya hükümet, “Kısa sürede tüm tedbirleri aldık ve virüs hiçbir şekilde yayılmayacaktır.” şeklinde açıklamalarda yaptı.

Geçmiş zamanların kabusu olan kuş gribi virüsü, Polonya’da yer alan tavuk çiftliklerinde tekrardan görülmeye başlandı ve ilgili birimler, virüse karşı çalışmalarına başladı. Virüs, dünyaya yayılmadan ve daha fazla zarar vermeden gereken tüm önlemlerin alınacağını ve kısa sürede ortadan kaldırılacağını ilgili birimler sürekli olarak söylemektedir.

Yayılması Önleniyor

Çok hızlı bir şekilde yayılan kuş gribi, Polonya’da 33 defa görüldü. 2020 yılına damgasını vuran korona virüsü gitmeden kuş gribi virüsünün çıkmasını engellemeye çalışan Polonya hükümeti, gerekli tüm tedbirleri aldı. Tüm çiftliklerin dezenfekte edilmesi ve çiftliklerde yer alan bütün tavukların teste sokulması sağlanıyor. Hükümet, bu konuda son derece ciddi davranarak, kuş gribi virüsünün dünyaya yayılmasını engellemeye çalışıyor.

Korona virüsü, hızını azaltmadan ve etkisini kaybetmeden tüm dünyaya yayılmaya neden oluyor. Bunun yanı sıra ortaya çıkan kuş gribi virüsü de tüm insanları korkutmaya başladı. Polonya tarafından gerekli tüm çalışmalara başlanmış olup en kısa sürede virüsün ortadan kaldırılacağı belirtilmiştir. Gerekli tüm çalışmalar, hükümet yetkilileri tarafından sürdürülüyor.

Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Kuş gribi, adından da anlaşılacağı üzere en çok kanatlı hayvanlarda görülmektedir. İnsanlara bulaşması oldukça güç olan virüsün, bulaştığı insanı kısa sürede ölüme götüreceği belirtilmiştir. Ayrıca insandan insana kısa süre içerisinde bulaşabilmektedir. Kısacası hayvandan bir insana geçen kuş gribi virüsü, kısa sürede çevresindeki tüm insanlara yayılabilmektedir.

İnsanlarda görülen kuş gribi belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ani başlayan yüksek ateş.
  • Burun tıkanıklığı ve akıntı.
  • Eklem ve kas ağrıları.
  • Nefes darlığı.
  • Aşırı derecede yorgunluk ve uzun süreli uyku.

İnsanlarda görülmekte olan kuş gribinin belirtileri bu şekilde sıralanmaktadır ve bu belirtileri yaşayan insanların hemen acil tıbbi desteğe başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kuş Gribi Tedavisi Nedir?

Polonya’da 33 defa kendisini gösteren kuş gribi, tüm insanlığı korku içerisine düşürmeyi başardı. Kişiler, kuş gribine ait tedaviyi merak ediyor ve hakkında çeşitli araştırmalarda bulunuyor. Kuş gribine yakalanan insanların tedavisi genellikle ilaçlar ile olmaktadır. Doktor tarafından verilen ilaçları, 48 saat içerisinde kullanmaya başlamaları gerekmektedir.

Ağır sonuçların önüne geçmek adına, doktor tarafından verilmekte olan ilaçlar, 48 saat içerisinde temin edilmeli ve acilen kullanılmaya başlanmalıdır. Son derece yaygın ve etkili sonuçlara neden olan kuş gribi virüsü, ilaçlar kullanılmadığı taktirde, kişilerin hayatlarını sonlandırabiliyor. Kuş gribi tedavisine erken başlamayan kişilerde de ciddi hasarlar meydana gelebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
ph
Instagram Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın!
Instagram Hesabımızı
Takip Etmeyi Unutmayın!
TAKİP ET