Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni doğum yapmış olan kadınlar, doğum tamamlanır tamamlanmaz vücut olarak bir temizlenme dönemine giriş yapar. Bu dönem içerisinde gerçekleşecek olan kanama, kadınlarda lohusa dönemi olarak isimlendirilir. Lohusalık dönemi; kadının psikolojik yapısını etkileyen, bebeğin ilk gelişiminin yaşanacağı döneme denk gelen ve doğum sonrası yıpranan anne vücudunun toparlanması aşamasında gerçekleşen süredir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?
Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öneminin bu kadar fazla olması, lohusalık döneminde yenilmesi gerekenler nelerdir? sorusunu gündeme getirmiştir. Beslenmenin; psikolojiye, beden sağlığına ve bebeğe yansıyacak olması nedeniyle, özellikle yeni anne olan kadınların bu konuya ağırlık vermeleri gerekir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Yemekler Nelerdir?

Lohusalık döneminde tüketilmesi gerekenler; sebzeler, meyveler ve yemekler olarak ayrı başlıklar altında incelenmelidir.

Bu bağlamda, lohusa olan bir kadının yemesi gereken yemekler şu şekildedir:

 • Taze fasulye
 • Mercimek, yayla veya tarhana çorbası (Özellikle gaz yapıcı etkileri olmadığı için bu çorbaların tercih edilmesi gerekir.)
 • Kırmızı et içeren ancak soğan olarak yetersiz seviyede olan ana yemekler
 • Bulgur pilavı (Bu pilavın yağ seviyesinin yüksek olmaması gerekir.)

Gibi ana yemekler, lohusa olan bir kadının yemesi gereken yemeklerdir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gereken Sebzeler Nelerdir?

Lohusa olan bir kadının yemesi gereken bazı sebzeler vardır. Bu sebzelerin en öne çıkan özellikleri, tüketen insanlarda kan değerlerini iyi konuma getirmesidir.

Bu sebzeler şu şekildedir:

 • Pırasa
 • Lahana
 • Marul, maydanoz, kuzu kulağı ve yeşil yapraklı olan tüm sebzeler
 • Domates (Domatesin kan oluşumuna hız kazandırması ve oluşan kanın nitelik olarak daha iyi hale gelmesi sebebiyle tüketimi fazla olmalıdır.)
 • Salatalık
 • Tatlı, yeşil veya kırmızı biber

Gibi sebzeler, lohusa döneminde tüketilmelidir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gereken Meyveler Nelerdir?

 

Lohusa olan bir kadın, bu süreç içerisinde; eksik olan vitamin ve minerallerini tamamlamalı, kan değerlerini iyi bir seviyeye taşımalı ve süt oluşumu için kan oluşumuna dikkat etmelidir. Bunu sağlamak için de yapılması gereken ana husus beslenme olduğundan, lohusa döneminde tüketilecek olan meyvelere önem vermek gerekir.

Bu dönemde tüketilmesi gereken meyveler şöyledir:

 • Yeşil elma
 • Eğer mevsim meyvesi olarak yer alıyorsa; portakal, mandalina ve greyfurt
 • Yeşil ve taze erik
 • Kayısı
 • Mango

Gibi meyveler, lohusa olan bir kadının tüketmesi gereken meyvelerin başında yer alır.

Lohusalık Döneminde Tüketilmesi Gereken İçecekler Nelerdir?

Lohusa olan bir kadının tüketmesi gereken ana sıvı sudur. Su tüketimi sağlayan yeni olmuş bir anne; tükettiği su miktarınca sütünün artıyor olduğunu, ağrılarını daha az hissediyor olduğunu, ödem ve şişkinliği atıyor olduğunu fark edecektir. Sonuç olarak, lohusalık döneminde vücut içerisine alınması gereken en önemli besin ve sıvının su olduğu değiştirilemez bir gerçektir.

Su tüketiminin yanı sıra, maden suyu tüketimi yapılmalıdır. Maden suyunun; sindirime destek olucu özelliği, içerdiği mineral ve vitamin miktarı ve faydaları nedeniyle lohusa olan anneler için vazgeçilmez olduğu unutulmamalıdır. Ancak, maden suyunun tüketilmeden hemen önce; kapağı açık olacak şekilde, içerisine zararlı maddeler düşmeyecek, temiz bir ortamda bir süre bekletilmesi gerekir. Bu işlem sayesinde gazı alınan maden suyu, anne karnında şişkinlik hissi oluşmaması açısından büyük önem arz eder.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Neden Önemlidir?

Lohusalık döneminin büyük bir önemi olması, o dönem içerisinde yapılan her türlü işlemin de önem kazanmasına neden olmuştur. Ayrıca, özellikle fiziksel olarak gerçekleştirilmesi gereken bir toparlanma süreci söz konusu olduğu için; yenilecek olan her türlü sebze, meyve, sıvı ve içeriğe dikkat etmek de gerekir.

Bu dönemde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi gaz sancısı olduğu için de, gaz yapıcı olmayan besinlerin tüketilmesi gerekir. Bilinç olarak hangi besinlerin gaz yapıcı olduğu bilinmiyorsa; belirtilen besinlerin türevleri kullanılarak yemeklerin hazırlanması ve diğer içeriklerin tüketilmesi daha fazla özen kazanacaktır. Tüm bunlara ek olarak, kabızlık ve idrara çıkma durumunda bazı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Bu tür sorunu yaşayan kadınlar, lohusa olan kadınların yaklaşık yüzde doksanı olduğu için; tüm kadınların sindirime yardımcı besin tüketmesi gerektiği söylenmelidir. Annenin sağlık durumuna yönelik bu beslenme durumları doğrudan bebeği de etkileyeceği için, lohusalık döneminde beslenme oldukça önemlidir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nereden Alınmalıdır?

Lohusa olan bir kadının yemesi gereken tüm beslenme ürünleri, doğrudan ait oldukları yerlerden alınmalıdır. Örnek olarak; meyve ve sebzelerin paketli olarak marketlerden alınması yerine, doğrudan seçilerek manavdan veya üreticiden alınması gerekir.

Bu şekilde sağlanan alımlar, hormon miktarının daha az olduğu veya hiç olmadığı ürünlerin seçilmesine daha çok yardımcı olacaktır. Ayrıca, kadın doğum uzmanı tarafından, kadının tüketmesi gereken bazı özel gıdalar belirlenebilir. Bu tür özel gıdalar, tavsiye edilen yerlerden alınmalıdır.

Lohusalık Döneminde Beslenme Düzeni Ne Kadar Devam Etmelidir?

Lohusalık dönemi içerisinde kazanılan yeni bir beslenme düzeni, tam olarak lohusa olan kadının onarılmasıyla sonlandırılmalıdır. Burada onarılma kavramı fiziki bir anlamı ifade ediyor olmakla birlikte; kan değerlerinin normal seviyelere gelmesi veya yaklaşması, halsizlik hissinin ortadan kalkıyor olması, lohusa kanamasının son bulması gibi kriterler vardır.

Yapılacak olan sağlık kontrolleri tamamlanmalı ve kadın doğum uzmanı tarafından ‘günlük hayatına dönebilir’ uyarısı verilene kadar beslenmeye devam edilmelidir.

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?
Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lohusalık Döneminde Yenilmesi Gerekenlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lohusa olan annenin vücudu, bu süreç dışında vücudunun hassaslık durumundan çok daha farklıdır. Normal zamanlara kıyasla; daha çabuk hastalık alınması, vücudun daha aç hissetmesi ve daha halsiz olunması söz konusudur.

Tüm bunlar, beslenme düzeniyle yoluna koyulurken; beslenilen malzemelerin temiz olduğuna mutlaka emin olmak gerekir. Sağlık açısından zararlı madde içeren gıdalar, hassas yapıda olan anne vücuduna büyük ölçüde zarar verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.