Lotus Çiçeği Bakım Önerileri

Lotus çiçeği genel olarak yağmur ormanlarında yetişen bir bitki türü olarak bilinmektedir. Lotus çiçeğini pek çok insan sevmekte ve farklı alanlarda bu çiçeğe yer vermektedir. Günümüzde pek çok dövmecide insanlar bu çiçeğin dövmesini yaptırmak için adeta sıraya giriyorlar. Bu da tamamen çiçeğin taşıdığı anlamdan kaynaklanan bir durum olarak biliniyor.

Lotus çiçeğine evde bakmak oldukça zahmetli bir iş olsa da elbette yetiştirilmesi mümkündür. Fakat pek çok insan evde lotus çiçeği yetiştirmek yerine ona birebir benzeyen nilüfer çiçeğini tercih ediyor. Bu durumun sebebi ise nilüfer çiçeğinin bakımının lotus çiçeğinden çok daha kolay olmasından kaynaklanıyor.

Lotus çiçeğinin bakımına da değinilmek gerekirse öncelikle tohumun filizlendirilmesi ardından da çeşitli malzemeler yardımıyla yetiştirilmesi gereken bir çiçek olduğundan dolayı fazlasıyla zahmetlidir. Bu çiçeği yetiştirmek isteyen kişiler düzenli olarak suyunu kontrol edip çeşitli malzemeleri de içine eklemelidir. Genel olarak lotus çiçeği bakım önerileri pek çok kişi tarafından merak edilen bir şey olsa da bu konuda fazla yorum yapmak mümkün değildir.

Lotus Çiçeği Bakım Önerileri
Lotus Çiçeği Bakım Önerileri

Lotus Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği eski çağlardan bu yana hem güzelliğiyle hem de bünyesinde barındırdığı özelliklerle dikkat çeken bir çiçektir. Bu sebepten dolayı eski çağlardan bu yana insanlar bu çiçeği oldukça sık olarak kullanmışlardır. Pek çok dinin simgesi haline gelen lotus çiçeğinin renklerine göre farklı farklı anlamları bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde kişinin iç dünyasına yönelmesi ve ruhunu temizlemesi simgeleyen lotus çiçeği, ilerleyen zamanlarda da pek çok insanın hayatına farklı bakış açıları kazandırmıştır. Ayrıca yine bazı dinlere göre kutsal sayılan bu çiçeğin sonsuz yaşamı ve güzelliği simgelediği de söylenmektedir. Lotus çiçeğinin beyaz olanları saflığı ve duruluğu, pembe olanları aydınlanmayı, mavi olanları ise bilgeliği simgelemektedir.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Lotus çiçeğinin geçmişten günümüze bu kadar sevilip değer görmesinin tek sebebi elbette sadece anlamı değildir. Bu çiçeğin pek çok özelliği bulunmaktadır. Sabah güneşin doğumuyla yapraklarını açan bu çiçek, gece olduğunda kendini adeta bir kutu gibi kapatır. Bu özelliği ile hem kendini dış etkenlere karşı korurken hem de diğer bitlilerden farklı olduğunu ortaya koyar.

Lotus çiçeğinin her daim parlak ve temiz görünmesindeki temel sebep ise bu çiçeğin sürekli olarak kendini temizlemesidir. Bu sayede her zaman parlak ve canlı bir görünüm elde etmiş olur. Geçmiş tarihlerden bu yana değişik coğrafi bölgelerde sık sık kullanılan lotus çiçeğine bulunduğu coğrafyaya göre farklı anlamlar da verilmiştir.

Lotus Çiçeği Nerede Yetişir?

Lotus çiçeği çok zor yetiştirilen bitkiler arasında yer alır. Bunun sebebi ise bu bitkinin yetiştiği yerlerin göl, bataklık ve benzeri yerler olmasından kaynaklanmaktadır. Ev ortamında bu olanağın sağlanması zor olduğundan dolayı insanlar genel olarak bu çiçeği yetiştirmeye pek de sıcak bakmazlar.

Lotus çiçeği ilk olarak Mısır’da görülse de şuan çeşitli yağmur ormanlarında da sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bataklık ve göl içinde bulunan maddelerden e genel olarak sudan beslenen bu bitkinin uzun uzun kökleri yoktur. Yere veya toprağa bağlı olmadan yetişmesiyle de dikkat çeken lotus çiçeği, su üzerinde durarak altında bulunan minik kök sayesinde beslenir.

Lotus Çiçeği Ne Zaman Açar?

Güzelliği ve özellikleriyle insanları adeta büyüleyen lotus çiçeğini maalesef her zaman görmek mümkün değildir. Bataklık ve göllerde yetişen bu bitki genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarında görülür. Fakat bazı senelerde bu aylarda da görülmez. Bunun sebebi ise lotus çiçeğinin suyun üzerinde yetişmesidir.

Eğer bitki sudan yeterli verimi alamazsa maalesef yetişmez. Suyun içerisinde bulunan minerallerden beslenen lotus çiçeği, suyun üzerinde olduğundan dolayı şiddetli yağmur veya rüzgarlarla da zarara uğrayabilir. Bu gibi durumlar da bu çiçeğin yetişmesine engel olmaktadır.

Lotus Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Oldukça nadide bir tür olarak göze çarpan lotus çiçeğinin bir sürü faydasından bahsetmek mümkündür. Bu çiçeğin faydaları arasında pek çok mükemmel şey yer alır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre lotus çiçeğinin kalp sağlığına son derece iyi yönde etkileri bulunmaktadır. Kalbi güçlendiren ve sağlığına sağlık katan bu çiçek, günümüzde doktorlar ve uzmanlar tarafından da kullanılmaktadır.

Lotus çiçeğinin bir diğer güzel özelliği ise kokusudur. Bu çiçeğin kokusunun insanlar üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri vardır. Çiçeğin özünden elde edilen yağı kişi bileklerine sürer veya koklarsa kısa sürede uykusu gelecektir. Bu da uyku problemi yaşayan insanların pek çoğunun kullandığı bir şeydir. Kilo vermeye, ishal gibi sorunları önlemeye, vücutta bulunan bakterileri temizlemeye ve daha pek çok şeye yarayan bu bitki, uzmanlar tarafından adeta bir mucize olarak görülüyor.

Boş Duvarlar İçin Dekorasyon Fikirleri > pusholder.com/bos-duvarlar-icin-dekorasyon-fikirler/

Lotus Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Lotus çiçeği elbette evde yetişebilir. Fakat bu çiçeğin evde yetiştirilmesi fazlasıyla zahmetli bir olaydır. Bu çiçek suyun üzerinde yetiştiğinden dolayı herhangi bir toprağa dikmek mümkün değildir. Su üzerinde çürütmeden tohumunu filizlendirmek ve bakımlarını düzenli olarak yapmak gerekir.

Aksi takdirde bu bitkiden herhangi bir verim alınamaz. Bazı insanlar bu bitkiyi yetiştirmeye karar verdiklerinde bitkiyi yetiştirecekleri akvaryumun içerisinde balık yumurtası kumu eklemektedir. Bunu sebebi ise bu bitkinin besininin pek çoğunu balıkların salgıladığı bir maddeden almasıdır. Elbette bu madde olmadan da bu çiçek yetişebilir. Fakat diğer türlü bitkinin yeşerip büyümesi daha hızlı olacaktır.

Lotus Çiçeği Bakım Önerileri
Lotus Çiçeği Bakım Önerileri

Lotus Çiçeği Nerede Satılır?

Lotus çiçeği Türkiye’ye özgü bir çiçek olmadığından dolayı ülkemizde bulmak biraz zor olabilir. Elbette satan yerler vardır fakat her yerde bulunmaz. Genelde bu bitkiyi yetiştirmek isteyen insanlar yurt dışından sipariş verip alırlar. Fakat elbette bu bitkiye erişmek için yurt dışından sipariş etmeye veya gitmeye gerek yoktur.

Lotus çiçeğinin satın alınabileceği alanlardan şu şekilde söz edilebilir:

  • İnternet
  • Çiçek Dükkanları
  • Tohum ve Zirai İlaç Satan Yerler

Bu tip yerlerden bu çiçeğe ulaşmak mümkündür.

Lotus Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Lotus çiçeğini kurutup dekor, süs eşyası, kolye, bileklik, yüzük gibi alanlarda kullanan bir sürü insan vardır. Bu çiçeğin kurutulması diğer çiçekler gibi kolaydır. En basit yöntem olarak kalın ve ağır bir kitabın arasına koyulduğunda bir kaç ay içerisinde istenen duruma gelecektir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu