Sağlık

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Cildimiz çeşitli sebeplere bağlı olarak olumsuz etkilenebilir. Soğuk, sıcak veya hava kirliliği gibi durumlardan hemen etkilenebilen cildimiz bakıma ihtiyaç duyar. Bu sebepten ötürü düzenli olarak medikal cilt bakımı yaptırmanızı öneriyoruz. Medikal cilt bakımının amacı gözeneklere biriken pislikleri temizlemek, ölü tabakayı uzaklaştırmak ve cilde tazelik getirmektir.

Medikal cilt bakımı profesyonel merkezlerde uzmanlar tarafından uygulanabilir. 2 saate yakın bu bakım sırasında birçok faydalı uygulama yapılır. Cildinizin temizlenmesi ve tazelenmesi için gerekli olan medikal cilt bakımı cildinizin sağlığı için en faydalı uygulamalardan biridir. Bu sayede dış faktörlerden etkilenen cildiniz daha dirençli hale gelir.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?
Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal cilt bakımını tercih eden kişiler belli aralıklarla profesyonel merkezlere gidiyorlar. Medikal cilt bakımı dermatolojik ürünlerle yapılır. Cilde faydalı olacak birden fazla uygulamalardan oluşur. Cildin tekrar canlanması ve ölü hücrelerden arınması için medikal cilt bakımı önemli bir yere sahiptir. Genel prensibi cildi temizlemek ve canlılık getirmektir. Ayda bir kez uygulanması cilt bakım uzmanları tarafından önerilir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımının temel hedefi cilt ihtiyaçlarını tespit etmek ve kişiselleştirilmiş bir cilt bakımı planı oluşturmaktır.

Medikal cilt bakımında genellikle şu işlemler yapılır;

 • İlk olarak ciltte birikmiş olan yağ, kir ve kozmetik kalıntıları giderilir.
 • Ardından peeling işlemine geçilir. Peeling, ölü hücreleri yok eden bitkisel cilt güzellik ürünlerinden biridir.
 • Bir sonraki aşamada cilt gözeneklerini açan faydalı bir buhar banyosuna yer verilir.
 • Tüm siyah noktaları ve yağları çıkardıktan sonra cilt artık canlanmaya başlar.
 • Medikal cilt bakımı uygulamasında son adım nemlendirici ve besleyici bir maske uygulamaktır.

Cildin ihtiyacına ve yapısına göre ek uygulamalar yapılabilir. Bu esnada cildiniz ile ilgili sorunları uzmana anlatmalısınız. Medikal cilt bakımında önemli olan bir husus, cilt bakımının kişiye özel şekilde şekillendirilmesidir.

Medikal Cilt Bakımında Buna Dikkat Edin

Tedavinin ardından genişlemiş ve temiz gözeneklere sahip olacaksınız. Burada yapmanız gereken cildinizin bu hijyenini korumaktır. Gözenekler genişlediği için tekrar kirlenmeye müsait olacaktır. Cilt bakım ürünleriyle destekleyerek cildinizi sıkılaştırabilir ve bu tip durumların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca medikal cilt bakımının ardından makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçının.

Makyaj malzemelerinin kalıntıları cildinize kolayca yerleşir ve medikal cilt bakımından almış olduğunuz verimi kaybedersiniz. Uzman doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir. İşleme maruz kalan cilt birkaç gün boyunca hassas olacağından cildi zorlayacak aktivitelerde bulunmak yanlıştır. Nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı kapsamlı bilgi için doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Medikal Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Medikal cilt bakımı sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bazı insanların cilt bariyeri zayıf olduğundan daha sık bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bu kişiler genellikle ayda iki kez bakıma gidebilirler. Bu sıklık uzman doktor tarafından da belirlenebilir.

Normal bir insan için medikal cilt bakımı sıklığı ayda bir defadır. Bu cildinizi daima hijyen içinde tutmak ve dışarıdan korumak için yeterlidir. Fakat ekstra bir uygulama gerekirse doktorunuz size bilgilendirme yapacaktır. Cildinizin sağlığı ve parlaklığı için nemli olan medikal cilt bakımınızı ihmal etmeyin.

Medikal Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Yağlı cildin sebum dengesini sağlamak, kuru cildi döküntülerden kurtarmak için medikal cilt bakımının önemi büyüktür. Bu uygulamada yapılan sayısız faydalı işlem cildinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri vererek cilt problemlerini ortadan kaldırabilir. Birçok kişi medikal cilt bakımının ardından sivilce, siyah nokta ve gözenek problemlerinin azaldığını dile getiriyor.

Medikal Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Aksatmadan belli bir zaman diliminde yapılan medikal cilt bakımları büyük faydalar getirir. Uzmanların dediğine göre medikal cilt bakımı evde yapılan bakımlardan çok daha fazla etkili. Tedavi sırasında kullanılan her ürün farklı bir amaca hizmet ediyor.

Medikal cilt bakımının faydalarından bahsetmek gerekirse;

 • Cildi tazeler ve kırışıklıkları giderir.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Gözenekleri temizler ve cilde aydınlık verir.
 • Cilt dış faktörlere dirençli hale gelir.
 • Ciltte kan akışı hızlanır.
 • Erken yaşlanmayı önler.

Medikal cilt bakımının bu etkilerinin devamı için ayda bir kez yaptırılmalıdır. Cilt bakımın en verimli hali medikal uygulamalardan geçiyor. Cilt tipinize ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilen medikal cilt bakımı, bunun gibi birçok faydayı berberinde getiriyor.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?
Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal Cilt Bakımı Cilde Zararlı Mı?

Medikal cilt bakımının kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmuyor. Sadece kuru ciltler bazı yan etkiler görebilirler. Kuru ciltler hassastır ve çok işleme maruz kaldıklarında kızarma gibi belirtiler görülebilir. Fakat bu cilt için zararlı değildir. Hatta cildin daha dirençli olmasını sağlar. Medikal cilt bakımı sonrasında bu tarz belirtilerle karşılaşan kişilerin endişelenmesine gerek yok.

Profesyonel Cilt Bakımı Yöntemleri > https://www.pusholder.com/profesyonel-cilt-bakimi-yontemleri/

Meydana gelen kızarıklık geçicidir ve cilt birkaç gün içinde kendini toparlamaya başlayacaktır. Cildinizle alakalı bir alerjiniz varsa medikal bakım öncesi doktorunuza bildirin. Bu her ihtimale karşı bir önlemdir. İlk defa medikal cilt bakımı yaptıracak kişiler bu belirtileri daha çok görürler. Fakat bir süre sonra cildiniz bu bakımlara alışacak ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkmayacaktır.

Medikal Cilt Bakımı Sonrası Ne Yapılmalı?

Medikal bakımın ardından cildinizdeki tazeliği hissedeceksiniz. Temizlenmiş cildinizi bu aşamadan sonra korumanız gerekiyor. Özellikle ilk birkaç gün kozmetik ürünlerin kullanılmaması gerekir. Cildinizin gözenekleri genişlediği için kirlenmeye daha müsait olacaktır.

Bakım sonrasında cildiniz için yapacağınız en iyi şey uygun bir nemlendirici ile sürekli nemlendirmek olacaktır. Bakım sonrasında cildiniz her ne kadar temizlenmiş olsa da üst üste gelen uygulamaların yan etkisi birkaç gün sürecektir. Medikal cilt bakımı sonrasında kızarıklıktan rahatsız oluyorsanız soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu ciltteki ödemi alır ve rahatlatır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu