Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden meydana gelen hastalıklardır. Tedavi sürecini en olumlu etkileyecek durumların başında erken teşhis gelmektedir. Erken tespit edilen kanser hücrelerinin tedavisi daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bundan dolayı özellikle kadınların meme kısmında ağrı hissetmesi durumunda mutlaka uzman bir doktora danışması ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Peki, meme kanserinden nasıl korunulur?

Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?
Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?

Meme Kanseri Nedir?

Memede bulunan süt bezelerinin veya kanalların yapılarında bozulma meydana gelmesi veya bu hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ile meme kanseri meydana gelir. Yapılan birçok araştırma sonucunda süt bezelerinde veya kanallarında bozulmaların asıl nedeni tam olarak tespit edilememiştir. Meme kanseri erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken önemli kanser hastalığı türlerinden birisidir. Diğer kanser hastalıkları gibi meme kanserinin de evreleri vardır. Bu evreler hastalığın boyutunu gösterdiği için her evrede tedavi şartları da değişiklik gösterebilir.

Meme Kanserinden Nasıl Korunabiliriz?

Meme kanseri birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Meme kanserinin teşhis edilmesinden sonra günlük yaşamda bazı değişiklikler yapmak ve önlemler almak gerekir. Ancak meme kanserinden korunmak için de bazı detaylara dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Meme kanserinden korunmak için;

  • Fazla kilo alınmamalı ve kişiler kilo kontrolü sağlamalı,
  • Sigara kullanmayarak,
  • Hayvansal yağların tüketimini azaltarak,
  • Alkollü içecek miktarını azaltarak,
  • Konserve ve hazır gıdalar tüketmeyerek,
  • A ve C vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketerek meme kanserinden büyük oranda korunmak mümkündür.

Aynı zamanda sadece kanser hastalıklarının değil bir çok hastalığında nedenleri arasında olan fazla stres, sinir ve üzüntü gibi duygu durumlarından da kaçınmak oldukça doğru bir yönelim olacaktır.

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinin birçok belirtisi olabilir. Genellikle göğüs veya koltuk altı kısmında meydana gelen ağrılar en belirgin belirtiler olarak kabul edilse de meme ucunda meydana gelen akıntılar, kaşıntı ve şekil bozuklukları en net belirtilerden bazılarıdır. Memem kanseri sadece bu şekillerde meydana çıkmayabilir. Belirtilerden hiç birinin olmaması durumunda da meme kanseri olmak mümkündür. Bundan dolayı sadece belirtiler söz konusunda olduğunda değil belirli aralıklarla da rutin kontrolleri yaptırmak gerekir.

Meme Kanserinin Meydana Gelmesine Neden Olan Risk Faktörleri

Kanser hastalıklarının meydana gelmesinde birçok neden söz konusu olabilir. Özellikle yaş, genetik nedenler, ilk hamilelik ve doğum dönemleri, süt verme dönemi, kadınlarda menopoza girme yaşı, sigara ve alkol kullanımı, radyasyon gibi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bu aşamada önemli olan kanser teşhisinin erken yapılması ve tedaviye mümkün olan en kısa zamanda başlanılmasıdır.

Meme Kanserinde Yaş Faktörünün Etkisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de yaş faktörünün etkisi söz konusudur. Meme kanseri çok erken yaşlarda meydana gelebildiği gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Özellikle menopoz dönemine yaklaşılan yaşlarda ve sonrasında bu ihtimal daha fazla artış gösterir. Kadınlarda menopoz dönemine yaklaşırken her 10 yılda bir risk oranının daha fazla arttığı gözlemlenmektedir. 65 yaş üstü kadınlarda meme kanseri olma riski diğer yaş oranlarına göre 6 kat daha fazladır.

İlk Doğum ve Hamilelik Döneminin Meme Kanseri Üzerindeki Etkisi

İlk doğum ve hamilelik döneminin de meme kanseri üzerindeki etkisi büyük oranda gözlemlenmektedir. Tıbbi açıdan erken yaşlarda hamile kalmak ve doğum yapmak meme kanseri riskini düşürürken, 35 yaşından sonra doğum yapmak meme kanser riskini arttırmaktadır. Özellikle 35 yaşından önce ikinci doğumu yapmakta meme kanseri riskini ek olarak azaltan durumlar arasında yer almaktadır. Bu duruma ek olarak 35 yaşına kadar ve sonrasında hiç doğum yapmamış olan kadınlarda da meme kanseri riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Meme Kanserini Tetikleyen Genetik Nedenler

Genetik faktörler, aile genlerinden kişilere geçen özellikleri veya hastalıkları kapsamaktadır. Genetik faktöre bağlı olarak ilerleyen soylara aktarılan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklardan biriside meme kanseridir. Aile üyelerinde veya daha yaşlı aile fertlerinde hiç meme kanseri olmasa da kişilerde meme kanseri meydana gelebilir. Ancak diğer aile büyüklerinde meme kanseri görülmüşse ve bu durum bir kişiden fazla kişiye orantılı olarak artmışsa meme kanseri genetik olarak oluşuyor anlamına gelmektedir.

Meme kanserine yatkınlık genleri BRCA1, BRCA2, 13. ve 17. kromozom olarak karşımıza çıkar. Bu genlerin meme kanserini aktarma riski %60 ve %85 arasında değişiklik gösterir. Aynı zamanda bu genlere sahip kişilerin sadece meme kanseri değil over adı verilen yumurtalık kanseri olma riski de oldukça yüksek oranda seyretmektedir.

Özellikle BRCA2 adı verilen genetik kromozomda meme kanseri olma riski yaklaşık olarak %87 civarındadır. Bu genlere sahip olan kişilerin düzenli aralıklarla kontrollere gitmesi ve devamlı tetikte olması gerekmektedir.

Sigara ve Alkol Kullanımının Etkisi

Sigara ve alkol kullanımı sağlıklı hücrelerin körelmesi ve zamanla yok olmasına neden olabilir. Özellikle fazla tüketim söz konusu olduğu zaman sağlıklı hücrelerin zarar görmesi daha fazla hızlanır ve genç yaşlarda birçok hastalığın ortaya çıkma ihtimali de aynı oranda artar. Sigara ve alkol kullanımının meme kanseri üzerindeki etkisi de oldukça fazladır. Sadece meme kanserine değil bi çok hastalığa yakalanmamak için sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Kişilerde meme kanseri genleri görülüyorsa veya meme kanseri riski söz konusuysa kesinlikle sigara ve alkol kullanımından uzak durulması gerekir. Özellikle meme kanseri tedavisi gören kişilerin sigara ve alkol tüketmesi bir yana sigara ve alkol tüketilen ortamlardan bile uzak durması gerekir.

Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?
Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?

Menopoz Yaşının Meme Kanseri Üzerindeki Etkisi

Meme kanseri menopoz dönemine bağlı olarak da görülebilir. Kadın vücudu menopoz döneminde birçok hormonal değişime maruz kalır. Menopoz döneminin erken yaşlarda olması veya daha ilerleyen yaşlarda olması bu maruz kalma sürecinde değişiklikler gösterecektir. Menopoz dönemine 50-55 yaşlarından sonra girilmesi meme kanseri riskini iki kat daha fazla arttırmaktadır.

Erkeklerde Meme Kanseri

Meme kanser sadece kadınlarda meydana gelen kanser hastalıklarından değildir, erkeklerde de düşük ihtimal olsa da meydana gelebilir. Ancak erkeklerde meydana gelmesi ihtimali oldukça düşüktür. Meme kanseri 5 yaşından küçük erkek çocuklarında nadir de olsa ortaya çıkmaktadır.

 

 

Başa dön tuşu