Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması, genellikle yemek yedikten sonra meydana gelen bir rahatsızlıktır. Her yaş grubunda meydana gelebilen bir sorundur. Ancak genellikle orta yaşlılarda görülmektedir. Midede, besinlerin sindirimi için bir asit salgılanmaktadır. Bu asit miktarında bir dengesizlik meydana gelirse mide yanması oluşur. Mide asidinin fazla olması, yanmanın en temel nedenidir.

Mide yanması, midede bulunan besinlerin tamamen sindirilmesi ile son bulur. Ancak bu sindirilme süresi boyunca yanma hissi devam eder. Mide yanmasında ağrı hissedilmez. Sadece mide bölgesinde bir yanma oluşur. Bu yanma hissi ise fazla değildir. Ancak bireyi rahatsız edecek seviyededir. Başınıza bela olan mide yanmasından kurtulmanızın farklı yolları vardır. Peki mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Süt

Mide yanmasına iyi gelen besinlerin başında süt gelmektedir. Mideniz yanmaya başladığında 1-2 yudumluk süt içmeniz, yanma hissini dindirecektir. Eğer süt ve süt ürünlerine karşı bir alerjiniz yok ise bu besini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sütü daha etkili olarak kullanmak istiyorsanız, 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Böylece mide yanmasını daha hızlı bir şekilde dindirmiş olursunuz. Sütün oda sıcaklığında beklemesi önemlidir. Sütü iki yudumluk içmeniz yeterlidir. Ancak yanma devam ederse yine iki yudumluk süt içebilirsiniz.

Bitki Çayları

Bitki çayları, hemen her rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle mide yanması için de tüketilebilir. Bitki çayları, mide yanmasını dindirebilir hatta engelleyebilirler. Özellikle zencefil ve kekik çayları mide yanmasına birebirdir. Bu çaylardan tüketerek mide yanmasının önüne geçebilirsiniz. Bitki çayları, mide asidinin düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bu salgılanma doğru şekilde olursa yanma hissi ortadan kalkar. Kekik ve zencefil dışında papatya çayı da mide yanmasına iyi gelmektedir.

Bal

Mide yanmasına iyi besinlerden bir diğeri de baldır. Bal sayesinde mide asidi dengeli bir hale gelir. Salgılanma doğru şekilde olunca mide yanması sorunu da ortadan kalkmış olur. Balın neredeyse her derde deva bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Mide yanması dışında ülser hastalığına da iyi gelmektedir. Midenizde ağrı olduğunda yine bal tüketerek bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz balı, sıcak suyu ve limonu karıştırarak içebilirsiniz. Bu karışımı yapıp içtiğinizde mide yanması en kısa zamanda geçecektir. Bu karışım sayesinde midedeki asit dengesi sağlanmış olur.

Maydanoz

Maydanozu genellikle süs amacıyla yemeklerde kullanıyoruz. Ancak maydanozun bir süs olmaktan daha fazla görevleri vardır. Birçoğumuz bu bitkinin aslında mide yanmasına iyi geldiğini bilmiyoruz. Uzmanlar, mide yanmasına iyi gelen besinleri tespit ederken maydanozun da aynı etkilere sahip olduğunu gözlemlemişlerdir. Maydanoz, geçmiş dönemlerden beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Mide problemlerine iyi geldiği bilinen maydanoz, mide yanması için de çaredir. Mide asidini dengeleme konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca reflü hastalığına da iyi gelmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sebzelerin her biri sağlığımız için değerlidir. Hastalandığımız zaman ilk yapacağımız şey, güzel bir sebze çorbasıdır. Sebzelerin ne kadar faydalı oldukları tartışılmazdır. Mide yanması yaşayanlar, özellikle yeşil yapraklı sebzelere yönelebilirler. Mide yanmasına iyi gelen yeşil yapraklı sebzeler şunlardır:

  • Yeşil fasulye
  • Kuşkonmaz
  • Karnabahar
  • Kereviz
  • Ispanak

Gibi sebzelerin mide yanmasına iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebzeleri özellikle taze taze tükettiğiniz zaman mide yanmasından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu sebzelerin sıklıkla tüketilmesi, mide yanmasını önleyecektir. Ancak bu sebzeleri, mümkün olduğu kadar sağlıklı şekilde tüketmeye gayret etmelisiniz.

Meyveler

Bazı meyveler mide yanmasına iyi gelirken bazıları ise bu yanma hissini daha da artırmaktadır. Mide yanmasına hangi meyvelerin iyi geldiğini, hangi meyvelerin iyi gelmediğini bilmenizde fayda vardır. Lif bakımında çok zengin olan meyveler, mide yanmasına birebirdir. Ancak asitli olan meyveler, mide yanması yaşandığında yenilmemelidir. Çilek, greyfurt, portakal, mandalina, ananas ve kivi gibi meyveler, mide yanmasına iyi gelmezler. Bunların yerine muz, kavun, armut ve şeftali gibi meyveleri tüketmelisiniz. Bu meyvelerin sindirimleri daha kolay bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı midenizi rahatsız etmez. Ayrıca mide yanmanızı da dindirirler.

Yürüyüş Yapın

Mide yanması halinde bir şey yiyip içmek istemeyebilirsiniz. Herhangi bir besin tüketimi yapmadan da mide yanmasından kurtulabilirsiniz. Yürüyüş yapmak, mide yanması için yapabileceğiniz en doğru şeydir. Yürüyüş yaparak, mide sindiriminizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylece mideniz daha rahat bir şekilde besinleri sindirecektir. Yapılan yürüyüş sayesinde mide asidi düzgün bir şekilde salgılanmaya başlar. Bu düzelme sayesinde midede meydana gelen yanma, yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar. Bundan dolayı yemeklerden sonra yürüyüş yapmak, bütün uzmanların tavsiye ettiği bir durumdur.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Sirke

Sirke, içeriğinde bulundurduğu maddeler sebebiyle oldukça yararlı bir besindir. Özellikle de turşularımızın vazgeçilmez parçalarıdır. Mide yanması için üzüm sirkesi değil, elma sirkesi tüketmeniz gerekir. Elma sirkesi, mide rahatsızlıklarının neredeyse tamamına iyi gelmektedir. Doğal bir ilaç olarak kabul edilen elma sirkesi, su ile karıştırılarak içilmelidir.

Elma sirkesinin doğal bir ilaç olduğu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmış bir gerçektir. Her gün suyla karıştırılmış bir elma sirkesi içmek, mide yanmasını tamamen engelleyecektir. Ayrıca hazımsızlık, reflü gibi hastalıklara da iyi gelir. Sirke sadece mide hastalıklarına iyi gelmez. Aynı zamanda genel vücut sağlığına da faydası olan bir üründür.

Su

Mide yanmasına iyi gelenler arasında su da yer alır. Su zaten sağlığımı için gereklidir. Mide yanması anında su içilmesi, yanmanın dinmesine yardım edecektir. Ayrıca mideniz yanmasa bile su tüketmeyi bırakmamalısınız. Mide yanması için soğuk su içmeniz gerekir. Bir bardak soğuk su, yanmaya iyi gelecektir. Ancak aşırı derecede soğuk olan suyu içmemelisiniz. Mideniz yanar yanmaz su içmeniz, mide asidinizin yanma yapmasına engel olacaktır. Su içtikten sonra özellikle yürüyüş yapmanız daha etkili olacaktır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu