Sinema

Mutlaka İzlenmesi Gereken Film Listesi

Elinize patlamış mısırınızı ve içeceğinizi alıp harika bir film izlemenin tadına doyum olmaz. Boş zamanların vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer alan film izleme, kafanızı dağıtabileceğiniz en güzel yoldur. Oturup izleyebileceğiniz binlerce Türk ve yabancı filmler bulunmaktadır. İşte bunların arasından bizim seçtiğimiz ve mutlaka izlenmesi gereken film listesi.

Ayla

2017 yılında vizyona giren Ayla, izlenmesi gereken muhteşem filmlerden biridir. Gerçek hayat hikayesine göre uyarlanan filmin yönetmeni ise Can Ulkay’dır. Ayla, vizyona girdiği tarihten bu yana Türk sinemasına büyük bir damga vurmuştur.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Oldukça ses getiren bu filmin oyunları ise şunlardır:

  • İsmail Hacıoğlu
  • Çetin Tekindor
  • Kim Seol
  • Ali Atay
  • Damla Sönmez
  • Murat Yıldırım
  • Taner Birsel
  • Büşra Develi

1950 senesinde savaşta bulunan Süleyman Astsubay, bu esnada küçük bir kız çocuğu ile karşılaşır. Koreli olan bu küçük kız, hem yetim hem de çaresizdir. Süleyman Astsubay, küçük kızı himayesi altına alır ve ona ”Ayla” adını verir.

Ayla ile zaman geçiren astsubay, onunla baba-kız ilişkisi kurmaya başlar. Aradan zaman geçince Türkiye’ye dönme kararı çıkar. Ancak Kore kanunlarına göre Ayla, Türkiye’ye gidemez. Ayrılmak durumunda kalan baba-kız çeşitli mücadeleler vermeye başlarlar. Bu mücadeleyi konu edinen film, izleyiciyi sürükleyen bir etki yaratır.

Arif V 216

Cem Yılmaz’ın başrolde oynadığı filmde Seda Bakan, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz bulunmaktadır. 216 filmde robot olarak karşımıza çıkar. Bu robotun en büyük hayali ise insan olabilmektir. 216, dünyada ki arkadaşı olan Arif’in yanına gelerek, insan gibi yaşamaya başlar.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Ancak 216’nın farklı bir görünüme sahip olması, insanların oldukça fazla dikkatini çeker. Robot olduğunu gizlemeye çalışan 216, bunu pek de başaramaz. Bir iş adamı 216’yı kopyalamak için onu kandırır. Bu durumu fark eden Arif, onu kurtarmak için çeşitli yollara başvurur. Bu mücadeleyi konu edinen filmin yönetmeni ise Kıvanç Baruönü’dür. 2018 yılında vizyona giren film, hala etkisini sürdürmektedir.

Dağ II

Aksiyon ve maceranın yer aldığı Dağ II, izleyenleri ekranlara kilitleyici bir etkiye sahiptir. 2016 yılında vizyona giren bu filmin yönetmeni, Alper Çağlar’dır. Çağlar Ertuğrul, Murat Serezli, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe filmin başrol oyuncularıdır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Film Listesi Dağ 2

Filmde yer alan Bekir ve Oğuz, teröristlerden kurtulup Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılırlar. Bu timin görevi ise Kuzey Irak’ta kaçırılan ve gazeteci olan Ceyda Balaban’ı teröristlerin elinden kurtarmaktır. Ancak bu coğrafyada savaşılması gereken birçok düşman bulunmaktadır.

7. Koğuştaki Mucize

İzleyenlere büyük bir duygu derinliği yaşatan filmde baba ve kızın masumiyet uğruna verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Film Listesi

Filmin başrolünde Aras Bulut İynemli ve Nisa Sofiya Aksongor yer almaktadır. Filmin yönetmeni ise Mehmet Ada Öztekin’dir. Sinema tarihinde önemli bir yeri olan film, mutlaka izlenilmesi gereken bir yapıttır.

War For the Planet Of The Apes – Maymunlar Cehennemi: Savaş

Maymunlar Cehennemi: Savaş filminin yönetmen koltuğunda Matt Reeves oturmuştur. 2017 yılında vizyona giren film, gişe rekorları kırmıştır. Dram ve savaş konulu bu filmde izleyiciyi hayran bırakan sahneler yer almaktadır.

A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

2001 yılında izleyici karşısına çıkan filmin türü, dram ve biyografidir. Ron Howard ise filmin yönetmenidir. Filmde John Nash’ın hayat hikayesi anlatılmaktadır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler Akıl Oyunları

Ünlü bir matematikçi olan bu kişi, şizofrenlik belirtileri yaşamaya başlar. Gerçek ile hayali ayırt edebilme yolunda yaşananları konu edinen film, oldukça harikadır.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan

Bilimkurgu, romantik ve dram türünde yer alan bu filmin yönetmeni, Michel Gondry’dir. Jim Carrey, Kirsten Dunst, Kate Winslet, Elijah Wood ve Mark Ruffalo filmin başrol oyuncularıdır.

Clementine ve Joel birbirlerine aşıktırlar. Yaklaşık 2 yıl kadar birlikte olduktan sonra bu ikili ayrılırlar. Clementine, farklı bir yöntem deneyerek hafızasında aşkına dair tüm anıları yok eder. Bunu öğrenen Joel’de kendi anılarını sildirmek ister. Ancak anıların silinmesi hiç de kolay olmayacaktır. Bu süreci işleyen filmde sürükleyici bir olay örgüsü bulunmaktadır.

3 İdiots

Ünlü aktör Aamir Khan filmleri arasında yer alan 3 İdiots, mükemmel bir filmdir. Rajkumar Hirani, filmin yönetmenidir. Aamir Khan, R. Madhavan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi ve Boman Irani filmin başrolünde bulunmaktadır.

Filmde üç yakın arkadaşın eğitim sistemlerini eleştirmeleri konu edilmiştir. Gişe rekorları kırmayı başaran bu film, bollywood filmleri arasında yer alır. Film, vizyona çıktığı tarihten itibaren sadece Hindistan’da değil, aynı zamanda birçok ülkede büyük beğeni toplamayı başarmıştır.

The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

Tim Robbins, , Bob Gunton, Morgan Freeman ve William Sadler filmin başrol oyuncularıdır. Dram türünde izleyici karşısına çıkan filmde, bir bankacının çocuğunu öldürmesi suçundan yargılanması anlatılır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler Esaretin Bedeli

Haksız yere hapse düşen Andy, özgürlüğe kavuşmaya yönelik hayalleri ile yaşamaya devam eder. Özgürlüğün değeri hakkında birçok mesaj veren bu yapıt, izlenmeye değerdir. Kitaptan uyarlanan film, son derece etkileyici bir olayı işler. İzleyenlerin sonunu merak edeceği bir yapıt olan film, izlenme rekorları kırmayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu