Nasa Açıkladı Astronotların Ay’a Gideceği Tarih Belli Oldu

İnsanları Ay’a gönderdikten 50 yıl sonra NASA, bu başarıyı tekrarlamakla ve bunu ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibi tarafından belirlenen iddialı son tarih olan 2024’e kadar yapmakla görevlendirildi. Ancak uzay ajansının sadece dört buçuk yıl içinde Ay’a iniş yapmak için bazı zorlu teknik, politik ve finansal zorlukları nasıl aşacağı belli olmamaktadır.

Nasa Açıkladı Astronotların Ay'a Gideceği Tarih Belli Oldu
Nasa Açıkladı Astronotların Ay’a Gideceği Tarih Belli Oldu

Nasa Lider Açıklamaları

NASA’nın liderleri, Apollo’nun ikiz kardeşinden sonra Artemis olarak adlandırılan Ay çabasının nasıl ilerleyeceği konusunda henüz önemli kararlar vermiş değil. Ajans, insanları derin uzaya uçurmaya hazır bir rokete sahip değil ve Apollo programı 1972’de sona erdiğinden beri bir ay iniş aracı geliştirmedi. Sonra, NASA’nın bütçesini kontrol eden ve Ay görevi için ödeme yapmakla gittikçe ilgisiz görünen Kongre var.

Diğer Ülke Görüşleri

NASA iddialı hedefine ulaşmak için çabalarken bile Çin, 2030’ların ortalarına kadar astronotları Ay’a indirmeye doğru istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Ülke, son on yılda bir dizi mürettebatsız Ay görevi başlattı ve Ocak ayında Chang’e-4 sondası, herhangi bir ulustan Ay’ın uzak tarafına inen ilk uzay aracı oldu. Çinli yetkililer, Aralık ayı başlarında başlayıp Ay taşını ve toprağını geri getirebilecek olan Chang’e-5 ile başlayarak dört robotik görevin daha takip edileceğini söylüyor. Ay araştırmacıları, bu görevlerin bilimsel deneyler yapmasını ve gelecekteki bir Ay üssü için zemin hazırlamasını bekliyor.

Hazır Yardım

NASA, Apollo döneminde üstlendiği bazı önemli görevleri üstlenerek ticari ortakların Ay’a tekrar ulaşmasına yardımcı olabileceğine dair kumar oynuyor. Bunlar, mürettebatlı nihai bir görevin temelini oluşturmak için bilimsel ve teknik deneyleri ay yüzeyine uçurmayı içerir. Mayıs ayında uzay ajansı, her biri küçük robotik iniş gemilerinde Ay’a 14 deney taşıyacak üç şirketle sözleşme imzaladığını duyurdu.

Firmalardan biri olan Orbit Beyond of Edison, New Jersey, 2020’nin üçüncü çeyreği gibi erken bir tarihte Ay’daki Mare Imbrium lav düzlüğüne bir iniş gemisi göndermeyi planlıyor. Sonda, seviyeyi izlemek için biri de dahil olmak üzere NASA cihazlarını taşıyacak. Orbit Beyond’un baş bilim sorumlusu Jon Morse, Haziran ayında Golden, Colorado’daki bir uzay kaynakları konferansında astronotların maruz kalacağı kozmik radyasyon olduğunu söyledi. Chang’e-4 tarafından yapılan biri de dahil olmak üzere radyasyon izleme deneyleri daha önce Ay’a gitti.

İnişi Yaptırmak

NASA’nın Ay’a dönüş girişimindeki en büyük zorluğu, Orion ile ağır kaldırma roketinde fırlatıldıktan sonra astronotları ay yüzeyine kadar taşıyabilecek büyük bir iniş takımı elde etmek olabilir. Ticari şirketler bu tür arazi araçlarını kağıt üzerinde tasarladı; Bunlar arasında, milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin roket şirketi ve 2008’de Mars’a inen Phoenix iniş aracına dayalı olan, Colorado, Denver’dan Lockheed Martin’den bir roket şirketi olan Blue Moon aracı yer alıyor. Ancak bunların hiçbiri uzayda inşa edildi, test edildi veya uçuldu. Ayrıca NASA’nın Artemis’in bir yerleştirme istasyonu ve ay yüzeyine atlama taşı olarak kullanacağını öngördüğü Ay yörüngesinde dönen bir karakol olan Geçit’in nihai tasarımı da belirsiz. Bu da terk edilmiş bir NASA programının kalıntısıdır ve başlangıçta daha karmaşık bir biçimde, astronotları Dünya’ya yakın bir asteroide yaklaşmaları ve incelemeleri için 2013 planının bir parçası olarak önerilmişti.

Nasa Açıkladı Astronotların Ay'a Gideceği Tarih Belli Oldu
Nasa Açıkladı Astronotların Ay’a Gideceği Tarih Belli Oldu

Bütçe Belirlemesi

Mayıs ayında, ajans ilk parçayı satın alma planlarını açıkladı. Westminster, Colorado’daki Maxar Technologies’den güç ve itiş gücü sağlayan bir uzay aracı olan karakoldan. Ancak Geçidin geri kalanının nereden geleceği ve ne kadar karmaşık olacağı bilinmemektedir. Ajans, mürettebatsız iniş takımlarının, mürettebatlı uçuşların ve Geçidin nasıl birlikte çalışacağı ve önümüzdeki dört buçuk yıl içinde hepsinin nasıl sıkıştırılacağı hakkında sadece kavramsal ayrıntılar yayınladı.

Ayrıntılar

George H. W. Bush’un 1989’da önerdiği bir plan Kongre’yi asla yenmedi. Ve George W. Bush’un 2004’te duyurulan Ay programı 2010’da Barack Obama tarafından iptal edildi – ancak Trump’ın şu anda kullanmak istediği ağır kaldırma roketinin gelişimini başlatmadan önce değildi.

  1. NASA’nın bütçesini kontrol eden Kongre’nin tepkisi ılımlı oldu.
  2. 25 Haziran’da Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Artemis’in talebini göz ardı eden 2020 NASA harcama tasarısını onayladı.
  3. Cumhuriyet kontrolündeki Senato, ajansın Artemis finansmanı talebi de dahil olmak üzere, NASA’nın 2020 için önerilen bütçesi üzerinde henüz harekete geçmedi.
  4. Finansman konusunda Kongre ile uzun süren çatışmalar, Trump’ ın öncüllerinin Ay’a geri dönme girişiminin iki girişimini öldürmeye yardımcı oldu.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Görüşleri

Washington DC’ deki Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde küratör ve uzay tarihçisi olan Teasel Muir-Harmony, şimdiye kadar Artemis ile ilgili neredeyse her şeyin Apollo’ dan farklı olduğunu söylüyor. 1961’de Başkan John F.Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel bir süper güç olarak konumunu vurgulamanın bir yolu olarak Ay’a iniş çağrısında bulundu ve Kongre’nin her iki odası da bu hedefi başından beri destekledi.

“Bu tür programlar son derece pahalı ve siyasi iradeye dayanıyor ve Apollo’ ya iki partili destek ve ilgi vardı” diyor. Trump’ ın bu düzeyde bir destek toplayıp toplayamayacağı “Artemis’in sonucu için gerçekten kritik olacak”. Bu arada Çin, insanları Ay’a götürmek için farklı engellerle karşı karşıya. Astronotları alçak Dünya yörüngesindeki uzay laboratuvarlarına gönderdi ve 2022’de bir uzay istasyonunu tamamlamayı planlıyor, ancak daha ileri uzay aracı ve iniş teknolojisi gerektiren insanları daha uzağa taşıma konusunda hiçbir deneyimi yok. Beischl, ülkenin en büyük zorluğunun muhtemelen işe yarayan bir roket geliştirmek olduğunu söylüyor. “Diğer her şey, zaten sahip olduklarınızın üzerine inşa edebilirsiniz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.