Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?

CV hazırlamak yeni iş fırsatlarına başvurmak adına önemli bir husus. Eğer CV belgeniz yoksa hoşunuza giden bir iş fırsatına başvurmanız mümkün olmaz. Bu nedenle rakipleri elemek ve daha özgüvenli bir şekilde başvuruda bulunmak için online ortamda kaliteli bir CV hazırlayabilirsiniz. Online CV hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi siteleri önerdiğimizi açıklıyor olacağız. Peki, Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?

Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?
Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?

Online CV Nasıl Hazırlanır?

Online CV hazırlamak artık herkesin başvurduğu bir yöntem olmasının yanı sıra birçok hatayı görmezden gelmeye neden olabilir. Oysaki bir işe girip giremeyeceğinize karar veren tek şey hazırladığınız CV’dir.

İş verenler sizi görmez ve sadece CV belgenizi inceleyerek hakkınızda karar verirler. Bunu unutmamalı ve CV hazırlarken az da olsa profesyonel olmalısınız. Online CV hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıralıyoruz. Ardından hangi siteleri kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

1- Estetiğe Mutlaka Önem Verin

Estetik açıdan göze hitap etmesi bir CV’nin olmazsa olmazıdır. Bu kesinlikle renkli ve süslemeli CV’ler hazırlamanız gerektiği anlamına gelmez. Tam aksine profesyonelliği tamamen ortadan kaldıran bu CV’leri asla kullanmayın.

Estetiğe önem vermekten kastımız koyu renkler, kaliteli azı tipleri ve özenle hazırlanmış paragraflardır. Eğer bir yazıyı hazırlarken paragrafları ayırmazsanız uğraşılmamış bir CV olduğunu ilk anda belli edersiniz. Bu nedenle CV hazırlarken sadece kaliteli şablonlara yönelin.

2- Sadece Profesyonel Şablonları Kullanın

Estetik açıdan göze hitap etmesi için aslında profesyonel siteleri kullanmalı ve kaliteli şablonları seçmelisiniz. Online CV hazırlarken karşınıza onlarca seçenek çıkacağından dolayı seçiminiz iyi bir şablondan yana olsun

Paragraflara bölünmüş, koyu renkli, özenle seçilmiş başlıklar ve resmi yazı tipi mutlaka CV’de olmalıdır. Kesinlikle el yazı tipi şablonlar kullanmamaya dikkat edin. Profesyonel gözükmesi için düzenlemeler yapabilir ve yaz tipi üzerinde oynama yapabilirsiniz.

3- Gereksiz Bilgilere Yer Vermeyin

Gereksiz bilgilere yer vermek kariyer hayatınızda yapacağınız en büyük yanlış olur. Özellikle CV boş gözükmesin diye gereksiz bilgi vermekten kaçının. Buna yol açan en büyük etkenlerden birisi ise online CV hazırlarken kullanılan şablonlardır.

Online CV şablonlardaki gereksiz başlıkların altını doldurmak zorunda hissedebilirsiniz. Ancak unutmayın ki herkesin başarısı ve eğitim hayatı farklıdır. Bu nedenle sadece doldurmanız gereken alanları doldurun. İşinize yaramayacak başlıkları silerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

4- CV Hazırlama Siteleri Kullanın

CV hazırlama sitelerinden yararlanarak profesyonel bir özgeçmişe sahip olabilirsiniz. CV hazırlama sürecinde asla eski CV şablonlarını kullanmayın. Hatta Word şablonlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. CV’ler artık çok daha profesyonel bir şekilde hazırlanabiliyor.

Online CV hazırlamak için kullanabileceğiniz onlarca site bulunuyor. Bu sitelerde istediğiniz CV şablonunu bulabilir ve harika bir özgeçmişe sahip olabilirsiniz. Aşağıda mutlaka hoşunuza gidecek CV hazırlama sitelerinden bazılarını listeleyeceğiz.

Online Cv Hazırlamak İçin Kullanabileceğiniz Siteler

Online CV hazırlamak artık sanıldığı kadar zor değil. Dünyada ve ülkemizde CV hazırlamak için kullanılan profesyonel siteler bulunuyor. Bunlardan bazıları diğerlerine göre daha avantajlıdır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi 4 siteyi sizler için bulduk.

  • Canva
  • Enhancv
  • Novoresume
  • Cvlogin

Bu sitelerden yararlanarak istediğiniz CV belgesini hazırlayabilirsiniz. İşinize yarayacak 4 adet CV hazırlama sitesini paylaşıyoruz. Bu siteler herkesin özenli bir CV hazırlaması için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?
Online Cv Hazırlama Nasıl Yapılır?

1- Canva

Canva, kısa bir süre önce internet dünyasına düşmüş olup birçok belgeyi hazırlamanıza olanak tanır. Öyle ki bu site üzerinden CV başta olmak üzere davetiyeler bile hazırlanabiliyor. Sınırsız şablon seçeneği sayesinde hiçbir yerde olmayan CV’lere sahip olabilirsiniz.

Uygulamadaki birçok özellik ve şablon ücretsiz olarak kullanılsa da Pro versiyonu da bulunuyor. Hem web hem de mobil üzerinden kullanılabilen Canva’nın Pro sürümüne geçerek daha fazla seçeneği açabilirsiniz. Ancak buna gerek duyacağınızı sanmıyoruz. Oluşturduğunuz şablonları ücretsiz bir şekilde cihazınıza indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Enhancv

Enhancv sitesi sadece CV hazırlamak üzere kurulmuş bir sitedir. Bu sitede ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz onlarca şablon yer alıyor. En büyük avantajı ise kariyer gruplarına göre ayrılmış CV şablonlarıdır. Bu sayede en uygun şablona kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Oluşturduğunuz CV belgelerini hemen kullanmak için PDF formatında veya diğer formatlarda indirebilirsiniz. Daha fazla seçeneği aktif etmek ve geniş CV şablonlarına ulaşmak için site içi satın alımları değerlendirebilirsiniz. Ancak CV hazırlama sitelerinde yeni bir şablon satın almak için ücret ödemenize gerek yok. Ücretsiz ve hazır olarak kullanıma sunulan şablonlar her zaman işinizi görecektir.

3- Novoresume

Novoresume en sadece CV hazırlama sitelerinden birisidir. Baştan söyleyelim ki içerisinde fazla şablon bulunmuyor. Ancak kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğimizde oldukça başarılıdır. CV üzerinde çok uğraşmak istemiyor ancak kaliteli bir çalışma çıksın istiyorsanız Novoresume tam size göredir.

Sitenin hazır şablonlarını incelediğimizde birçok CV hazırlama sitesine göre değişik olduğunu görüyoruz. Oldukça profesyonel gözüken bu CV şablonları aslında istediğimiz şeyi bize veriyor. Hazırladığınız CV’leri anında bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

4- Cvlogin

Sıradaki CV hazırlama sitemiz Türkçe ara yüzü ve birçok ücretsiz şablonuyla ilgi topluyor. CV hazırlamak isteyen bir kişi için oldukça yeterli olan Cvlogin, Türkçe olması nedeniyle büyük kolaylık sağlamaktadır. CV’nizi düzenlemek ve farklı bir şey ortaya koymak için bu siteyi tercih edebilirsiniz.

Cvlogin sitesinde 10’a yakın ücretsiz şablon yer almaktadır. Bu şablonlar kaliteli bir CV hazırlamanız için yeterlidir. Siteye ulaştıktan hemen sonra CV hazırlayabilir ve hızlıca cihazınıza indirebilirsiniz. Belgeler PDF formatında ücretsiz bir şekilde indirilerek kullanılabilir.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu