Orkide Çiçeği Ve Bakımı Hakkında Detaylar

Zarafetin ve ihtişamın çiçeği olarak bilinen orkide, son derece kibar bir görünüme sahiptir. Genellikle masa çiçeği olarak tercih edilen orkide, farklı renk seçeneklerine sahiptir. Ancak genel olarak beyaz renkli orkideler daha fazla tercih edilmektedir.

Orkide, diğer çiçek türlerine göre daha farklı bir görünüme sahiptir. Bu nedenle hemen hemen her evde bulunan bir çiçek türüdür. Sevdiklerinize özel zamanlarda hediye edebileceğiniz mükemmel bir çiçektir.

Orkide çiçeği, bakımı doğru şekilde yapıldığı takdirde uzun ömürlü olur. Peki, orkide çiçeği ve bakımı hakkında detaylar nelerdir? Bu detayları bilmeniz, orkide çiçeğinin bakımını kolaylaştırır. Orkide, sanıldığı kadar kolay bir bakıma sahip olan çiçek değildir. Son derece hassas bir yapıdadır. Bu nedenle dikkatli ve özenli bir şekilde bakılması gerekmektedir.

Orkide Çiçeği Ve Bakımı Hakkında Detaylar
Orkide Çiçeği Ve Bakımı Hakkında Detaylar

Orkide Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Orkide, dünyada en fazla rağbet gören çiçeklerden biridir. Son derece şık ve sade bir görünüme sahip olan orkideler, bulundukları ortamlara ayrı bir hava katarlar. Orkide çiçekleri de her çiçek gibi kendilerine has özelliklere sahiptiler.

Orkide çiçeklerinin özellikleri ise şunlardır:

 • Yumrulu bitkidir.
 • Mantar aşılaması sonucunda tohumları çimlenmektedir.
 • Yaprakları basit görünümlü ve pul şeklindedir.
 • Salonda, serada veya saksıda yetiştirebilir.
 • Uzun yıllar yaşayabilir.
 • Son derece dayanıklı bir çiçek türüdür.
 • Geçirgen ve iri yapılı olan topraklarda yaşamayı severler.
 • Son derece özenli bir bakım isterler.
 • Klorlu suları sevmezler.

Orkide çiçeğine ait bu özellikleri bilmeniz, daha kolay bir şekilde bakım yapabilmenize yardımcı olur. Bazı çiçekler bakıma fazla ihtiyaç duymazlar. Ancak orkideler, bakımı oldukça fazla severler. Bakımsızlık halinde ise ömürleri son derece kısa olur.

Orkide sevgiye ve ilgiye muhtaç bir çiçektir. Bu nedenle de genellikle özel zamanlarda hediye için tercih edilen en yaygın çiçektir. Orkideler, zarif bir görünüme sahip olduklarından göz yormazlar.

Orkide Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Orkide bakımında son zamanlarda ön plana çıkan saksılar bulunmaktadır. Şeffaf saksılar, orkideler için tercih edebileceğiniz en doğru saksı modelidir. Şeffaf saksılar, diğer saksı modellerine göre daha fazla avantaja sahiptir. Saksının şeffaf olması demek, toprağın içerisini detaylı bir şekilde görebilmeniz demektir.

Orkide yetiştirmek istiyorsanız, şeffaf saksıları kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Böylece orkide kökünün topraktaki gelişimini daha yakından görebilirsiniz. Ayrıca toprak içerisinde meydana gelen böcekleri de fark edebilirsiniz.

Şeffaf saksıların sağlamış olduğu diğer bir avantaj ise güneş ışığının toprak içerisine erişmesini sağlamasıdır. Bu sayede çiçeğin, daha kolay bir şekilde fotosentez yapması sağlanacaktır.

Orkide çiçeği, saksı değişimine ihtiyacı olmayan bir türdür. Çiçeğiniz büyüme aşamasında ise yılda saksı değişimini büyüme hızına göre yapabilirsiniz. Ancak yaşlı bir orkide için saksı değişim süresi 3 yılda bir olmalıdır.

Orkide Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Orkideler, özel topraklar içerisinde dikilirler.

Bu toprak içerisinde şu gibi malzemeler bulunmaktadır:

 • Ağaç kabukları
 • Odun kömürü kırıntısı
 • Strafor köpükler
 • Eğrelti otu
 • Kompost
 • Sphagnum yosunu
 • Perlit

Bu malzemelerden herhangi biri orkide toprağında bulunmalıdır. Çünkü bu malzemeler, orkidenin toprağa tutunmasına ve yaşamına devam etmesine yardımcı olurlar. Çiçekçilerde orkideniz için en uygun toprak karışımını bulabilirsiniz.

Ya da imkanınız var ise bu karışımı siz yapabilirsiniz. Sadede toprak içerisinde bulundurulması gereken ürüne yer vermeniz yeterli olacaktır. Bu toprağa uygun bir saksı seçimini de yaptığınızda orkideniz için tüm yaşam şartlarını bir araya getirmiş olursunuz.

Orkide Çiçeği Ve Bakımı Hakkında Detaylar
Orkide Çiçeği Ve Bakımı Hakkında Detaylar

Orkide Gübreleme

Orkidenin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için birtakım besinlere ihtiyacı vardır. Bu besinleri alabileceği alan ise topraktır. Orkide gelişimine özel olarak hazırlanmış gübreler bulunmaktadır. Bu gübreleri çiçekçilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Orkide gübreleme işlemi ise ayda iki defa yapılmalıdır. Kış ayları geldiğinde de ayda bir defa gübreleme işlemini yapmanız gerekir.

Gübreleme işlemi yaparken dikkatli olmanı gerekir. Eğer gübre miktarı fazla olursa orkidenize hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta fazla gübre kullanımı orkidenize zarar bile verebilir. Bu konuda bilinçli bir bakım yapmanız gerekir. Orkidenin ihtiyacı olan gübre miktarını iyi belirlemeniz önemlidir.

Orkide Çiçeğinin Ömrü Ne Kadardır?

Orkide de diğer çiçekler gibi gerekli olan bakımı aldığında uzun yıllar yaşayabilir. Ancak bakımsızlık ya da yanlış bakım orkidenizin ömrünü kısaltabilir. Orkideler 12 yıl kadar yaşama potansiyeline sahiptirler. Çiçekleri ise maksimum 4 ay yaşar.

Lotus Çiçeği Bakım Önerileri > pusholder.com/orkide-cicegi-ve-bakimi-hakkinda-detaylar

Sulama

Su, her canlıda olduğu gibi orkidede de büyük bir öneme sahiptir. Sulama işlemini yanlış zaman aralıklarında yaparsanız, ne yazık ki çiçeğinizin ömrü kısa olur. Orkidenizi haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Sulama aralığını, çiçeğinizin bulunduğu ortama ve büyüme hızına göre değiştirebilirsiniz.

Orkide çiçeğinin kökü, suyu oldukça fazla tutar. Bu nedenle ne kadar su verirseniz verin, çiçeğin kökleri o suyu toplayacaktır. Köklerde aşırı su toplanması meydana geldiğinde ise çiçeğinizin kökü çürüyecektir. Bu nedenle çok su vermek iyi gelir düşüncesinden uzak durmanız gerekir. Az sulamak, orkide çiçeği için en ideal olanıdır.

Işık Ve Hava

Orkidelerinizin ışık almasını istiyorsanız, pencere kenarına koymanız yeterli olacaktır. Ancak pencere kenarında maksimum 4 saat kadar beklemeleri yeterlidir. Orkide yaprağının rengine bakarak ışığa olan ihtiyacını anlayabilirsiniz. Yaprakların koyu yeşil olması ışığı yeteri kadar almadığını gösterir. Ayrıca orkidelerinizin bulunduğu odaları mutlaka havalandırın.

Nemlilik Ve Sıcaklık

Orkide çiçeği genellikle nemli yaşam alanlarını sever. Bu nedenle odanızı nemli tutmalı ya da orkide toprağının nemli kalmasını sağlamalısınız. Orkideler, çok fazla sıcak ortamları sevmezler.

Bu nedenle yaz sıcaklarında serin odalarda bakımını yapmanız en doğru olanıdır. Maksimum 25 derece sıcaklığın olması, orkide için yeterli gelir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece mükemmel bir orkideye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu