Persona Ne Demek?

Türkçe anlamı “kişilik kartı” olan ve farklı kaynaklardan elde edilen karakteristik bilgilerin incelenmesi ile bu bilgiler ışığında ideal olan müşteri profillerinin ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Kısaca bir analiz sürecidir. Pazarlama süreci başlamadan önce, belirli hedef ve isteklere göre persona yaratılmaktadır.

Yeni bir girişim başarılı bir ölçüde gitmesi için pazarlama sürecini sıkı tutmak gerekir. Bunun içinde ilk olarak şirket personası yaratılır çünkü daha sonra şekillendirmek zor olacaktır. Markanın ismi ile kurumsal kimliğin tasarlanması, kullanılacak olan slogan ile benzeri detayları persona yelpazesinin adeta bir rengidir.

Persona Ne Demek?
Persona Ne Demek?

Persona Nasıl Belirlenir?

Bu süreç amaç, müşteri kitlesine ait verilerin toplanması ile bu doğrultuda analizlerin yapılmasıdır. Müşterinin satın almada motivasyonunu etkileyen süreçler ve nasıl bir pazarlama yapması gerektiği bu konuda önemli ipuçları arasındadır. Persona belirlenmesi çok farklı süreçlerde olmaktadır. İlk olarak geniş bir kitle araştırması yapılmaktadır. Bunun içinde müşterinin yaş profili, ekonomik ve sosyo-kültürel durumu, satın alma motivasyonu, ilgilerini çeken ürünler, satın alma sıklık durumu gibi benzeri detayları barındıran geniş bir analiz yapılmaktadır.

Daha sonra ise potansiyel müşterilerin sorunlarını belirleme gibi kısımlar gelmektedir. Buradaki amaç, müşterinin karşılaştığı her sorunu çözebilme yetkisinde olmaktır. Pazarlama süreçleri boyunca müşterilerin en fazla şikâyette bulunduğu süreçler ile sorun çıkma durumları analiz edilmektedir. Bu sorunlar müşterinin ürün detaylarına erişimden başlayarak satın alma sürecindeki ödeme sıkıntılarına kadar devam etmektedir. Sonuç olarak tüm satın alma süreçlerin boyunca oluşabilecek sorunlar analizin bir parçası niteliğindedir.

Persona Nasıl Oluşturulur?

Persona oluşturmak için birkaç adım gereklidir. İlk olarak müşterilerin yüzeysel olarak karakter özelliklerini belirleyerek işe başlayın bunlar; cinsiyet, yaş, medeni hali, yaşadığı şehir, aylık geliri gibi konulardır. Sonrasında müşterinin amacı gelir yani ne amaçla alışveriş yaptığına bakılmalıdır. Diğer bir aşama müşterinin şikâyetleri olmalıdır. Neden ve nelerden şikâyet ettikleri detaylı olarak analiz edin ve olası sorunlara karşı bir çözüm arayışına gidilmelidir.

Ardından eğer ürün servisini online olarak pazarlaması düşünülüyorsa favori web sitelerin hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Çünkü müşterinin internette daha çok hangi sitelerde vakit geçirdiği önemli detaydır. Aynı zamanda hedef kitlenizin sosyal medya kullanımları oldukça önemli olmaktadır. Ne sıklıkla kullandığı ve hangi sosyal mecralarda vakit geçirdiği ile paylaşımlarının sıklığı gibi detaylar analiz edilmelidir.

Persona Neden Önemli?

Persona ile müşteriler ve müşteri potansiyelindeki kişiler hakkında detaylı bilgiler elde edilebilmektedir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, gerçekleşecek pazarlama ile reklam çalışmaları hedef nokta olarak doğru kişilere ulaşmış olmaktadır. Doğru olarak planlanmış personalar ile farklı içerikte hazırlanmış personalar içinde yer alan kişilere göre özel reklam ile tanıtım çalışmaları düzenlenebilmektedir.

Persona ile Dijital Pazarlama Faaliyetleri

Dijital pazarlama çalışmalarında kimlik kartı oluşturmak performansı arttırmakta en etkili yollardan biridir. Dijital pazarlamaya destek olmasıyla birlikte persona oluşturulursa birçok karakter oluşturarak yapılabilmektedir. Örnek olarak, kadın ya da erkek, evli ya da bekâr, öğrenci ya da mühendis, öğretmen vs. gibi birkaç karakter ortaya çıkarmakla daha fazla müşteri gruplarına hitap etmekte yarar sağlamaktadır.

Persona ile E-Ticaret Sitesi Faaliyetleri

E-ticaret sitelerinde satışları çoğaltmak için birçok farklı strateji belirlenebilmektedir. Bu stratejilerden alınan sonuçlar personayı doğrudan etkilediği bilinmektedir. Çünkü oluşturulan kimlik kartı ile işinizi şansa bırakmak yerine kendi kendinize yaratabilme imkânına sahip olunmaktadır.

Doğru Ürün Stratejileri Belirleme

Ürün seçeneklerini genişletmek, azaltmak veya güncellemek için yaratılan karakterlerin istek ve ihtiyaçlarına bakılmalıdır. E-ticaret sitesinde hiç ilgilenilmeyen veya farklı çeşitlerinin arandığı ürünler olabilir. Mevcut müşterilerin sürekliliğini arttırmak ve doğru ürün stratejilerini belirlemek gerekmektedir. Bunu da persona ile yapmak daha fayda sağlayacaktır.

Fiyatlandırma Stratejilerini Oluşturmak

Kimlik kartını oluştururken aylık gelirlerde eklenmelidir. Aynı zamanda ortalama bir sepet tutarı olan maddi kriterlerin olduğu personalar var ise, fiyatları belirlemeniz daha kolay olmaktadır. Çünkü ortalamanın üstünde fiyatlandırma stratejileri müşterileri kaybetme ihtimalini ortaya çıkarır. O yüzden bu konuda personayı dikkate almak önemlidir.

Persona Ne Demek?
Persona Ne Demek?

Marka Stratejisine Karar Verilmesi

Marka stratejisi, E-ticaret sitesinin bir markası olarak müşterilerin gözünde kalite, değer ve güven arttıran bir çalışmadır. Stratejilerin etkileri markaların yönlerinin görülmesini ve kullanıcıların beklentileri ile isteklerine hızlı bir şekilde cevap verilebilmesi, kendine ait bir kültürü oluşmasını sağlamaktadır. Kısaca markanın kurumsal kimliği müşteri grubunun personası ile örtüşmelidir.

İçerik Stratejileri ile Marka Dilini Oluşturmak

Persona ile oluşturulan kimlikte e-ticaret sitesinde hangi ürünün daha çok beğenildiği ve dikkat çektiği görülmektedir. Bu sayede içeriklerin stratejilerini geliştirebilir ve hem sadık müşteri hem de arama motorunun üst sıralarına bakılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda içeriklerin pazarlama kampanyaları ile hangi dili kullanılacağı bu aşamada öğrenilmektedir.

Dijital Pazarlama Yollarını Etkili Kullanma

Persona ile e-ticaret sitesini ayakta tutarak dijital pazarlama ön plana çıkarabilirsiniz. Bu durumda hangi kanalı kullanılması gerektiği ve o kanaldan hangi mesajların verilmesi gerektiğini, bir isim ya da bir fotoğraf olarak personaya sorulmaktadır. Dijital pazarlama ağlarını genişleterek birden çok persona oluşturmak bu konuda daha fayda sağlamaktadır. Örnek olarak e-mail pazarlaması ile hangi personada hangi ürünlerin gönderileceğinin bilinmesi, dönüşümde ciddi boyutlarda bir artış olmasını sağlamaktadır.

Kullanıcıların Deneyimlerini Geliştirmek

Persona’nın stratejisinden yararlanmak marka değerini, satışlarını ve gelirlerinin artmasını sağlamaktadır. Bu dinamiklerde olan yükselişler iyi haber olmasını yanında müşteri memnuniyeti hepsinin üzerinde olmalıdır. Müşterilerin memnuniyetini sağlamak için, iyi bir kullanıcı deneyimini sunmanız gerekmektedir. Oluşturulan karakteri şikâyet edebilen biri olarak oluşturulmuşsa, bu konuda daha iyi destek sağlamaktadır. Oluşan şikâyetler doğrultusunda e-ticaret sitesi eksiklerini gidererek daha iyi kullanıcı deneyimleri ortaya çıkarmayı sağlayacaktır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu