Bilgi KutusuSağlık

POMEM Sağlık Şartları

POMEM, Polis Mesleki Eğitim Merkezi olarak bilinen ve polis olmak isteyen kişilerin her anlamda sıkı bir eğitime tabi tutulduğu kurumlardır. Bu kurumlarda eğitim almak isteyen kişilerin belirli yasal koşulları ve sağlık koşullarını birebir karşılıyor olması gerekir. Buna bağlı olarak pomem sınavlarını başarı ile geçen kişiler sonrasında sağlık kontrollerine tabi tutulurlar. Peki, pomem sağlık şartları nelerdir?

Bu kontroller oldukça geniş kapsamlıdır ve kişilerin daha öncesinde bir hastalık geçirmesinden itibaren ilerleyen süreçte meydana gelme ihtimali olan sağlık sorunlarının olup olmayacağını kapsayan bir süreçtir. Kişilerin sağlık açısından olmaları gerektiği durum yasal prosedürlerle belirlenmiştir. Bu prosedürlerin dışına çıkılması kesinlikle söz konusu değildir.

POMEM Sağlık Şartları
POMEM Sağlık Şartları

İlk Aşama Şartları Nelerdir?

Polis Mesleki Eğitimi Merkezlerinde eğitim almak isteyen kişiler iki aşamalı bir sağlık testinde geçerler. İlk aşamada detaylı incelemelerin yanı sıra yüzeysel durumlar ve hastalıklar söz konusudur. Peki POMEM sağlık şartları nelerdir?

İlk olarak incelenen temel noktalar şunlardır;

 • Yasal olarak belirlene boy ölçülerinde olunup olunmadığı,
 • Yasal olarak belirlenen kilo aralıklarında olunup olunmadığı ve boy ile endeks hesaplamaları arasındaki uyumlar,
 • Kişilerin vücudunda özellikle görünen bir kısımda dövme olup olmadığı,
 • Vücudun herhangi bir yerinde kesik ve yanık gibi kalıcı yara izlerinin olup olmadığı,
 • Daha öncesinde yapılan cerrahi operasyonlardan sonra kalan ameliyat ve dikiş izlerinin olup olmadığı,
 • Dişlerin sağlık durumu,
 • Saçların sağlık durumudur.

Bununla birlikte ilk aşamada yapılan testlerden birisi de renk körlüğü ile ilgilidir. Renk körlüğü olan kişiler kesinlikle ilerleyen aşamalara geçemez ve elenirler. İkinci aşamada ise daha detaylı bir sağlık taraması söz konusudur ve genellikle uzun süren bir süreçtir.

Detaylı Aşama Nasıldır?

Sağlık taramasının ikinci aşaması birinci aşamadaki detayların daha belirleyici özelliklerini taşır. Örneğin kişilerde kalıcı özellikte bir yara izi varsa bu yara izinin nerede olduğu ve ne derecede olduğu tespit edilir. Bu tespitler neticesinde eğer mesleği yapmaya bir engel teşkil oluşturmuyorsa sağlık raporundan geçilebilir.

Ancak bu yara izi özellikle vücudun görünen ve saklanamayacak bir yerinde ise eşkal belirleyici nitelik taşıdığından dolayı kişinin eğitim alması ve mesleği yapması uygun görülmez.

Detaylı olarak incelenen diğer detaylar ise şunlardır;

 • Pomem sağlık testleri esnasında dudak kısmında ve damak kısmında yarık olan, daha öncesinde bu sorundan dolayı ameliyat olmuş olan kişiler bir sonraki aşamaya geçemezler.
 • Kulak kısmında şekil bozukluğu varsa ve bu bozukluk kişinin eşkal bilgisini net bir şekilde belli ediyorsa elenme söz konusudur.
 • Saç testleri esnasında tamamen kelliği olan kişiler elenirler. Bu durum seyrek saç yapısına sahip olan kişiler için geçerli değildir.
 • Diş sağlığı da önemli etkenlerden birisidir. Kişilerde 5’ten fazla diş eksikse veya bu eksikler protez ile kapatılmışsa bu elenme sebebidir. Dişlerle ilgili olan sağlık kurallarına 20’lik dişler dahil değildir.
 • Kambur olan kişiler bir sonraki aşamaya geçemezler.
 • Göğüs kısmında belirleyici olacak derecede şekil bozuklu olan kişiler elenir.
 • Yazlık kıyafetler giyildiğinde kişilerin görünen yerlerinde dövme, ameliyat izi, yanık izi, kesik izi görünecek kişiler ikinci aşamaya geçemezler.
 • Konuşma bozukluğu olan kişiler elenirler.

Özellikle kekeme gibi sağlık sorunları kesinlikle elenme sebebidir. Tüm bunlarla birlikte kişiler psikolojik testlere de tabi tutulur. Mülakat esnasında psikolog, uzman doktorlar ve jüride yer alan diğer üyeler adayın mimiklerini, konuşma şeklini ve tüm el hareketlerini detaylı olarak incelerler.

Bu hareketlerin olması bazı psikolojik rahatsızlıklar hakkında ip ucu verir. Bu ipuçları sonucunda daha detaylı kontrollerin yapılması uygun görülürse aday bir sonraki aşamaya geçirilerek testlere tabi tutulur.

POMEM Sağlık Testine Gidilirken Nasıl Giyinilmelidir?

POMEM mülakatları esnasında giyim kurallarına kesinlikle dikkat edilmesi gerekir bu durum kişilerin tercihlerinden ziyade bir zorunluluktur. Ancak bir sonraki aşama olan sağlık testleri için giyim ile alakalı bir zorunluluk söz konusu değildir. Sağlık kontrollerinde vücudun birçok kısmı detaylı olarak kontrol edildiğinden dolayı giyilmesi ve çıkarılması kolay olan spor kıyafetlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

POMEM Sağlık Şartları
POMEM Sağlık Şartları

Sağlık Aşamasını Testini Geçemeyen Kişiler Tekrar Katılabilir Mi?

Sağlık testleri oldukça detaylı bir şekilde yapılır. Belirtilen seçeneklerden herhangi birinin sağlanamaması durumunda elenme söz konusudur. Ancak özellikle görünen yara izleri ile ilgili bazı cerrahi operasyonlar yaptırılabilir.

Örneğin adayın görünen bir yerinde dikiş izi, yara izi, yanık izi veya dövme varsa ve bu sebeplerden dolayı elenmişse estetik cerrahi operasyonlarla bu izlerin tamamen kapatılması sağlanabilir. Bu operasyonların ardından ne kadar başarı elde edildiği ve belirleyici izlerin ne seviyede kapatılıp kapatılmadığı incelenir. Eğer istenen şartlara uygun hale gelinmiş ise mülakatlara en baştan katılmak gerekir.

POMEM Sağlık Kontrolleri Nerede Yapılır?

POMEM adayları mülakat aşamasını geçmişler ise sağlık taraması aşamasına da geçmiş olurlar. Polis Meslek Eğitim Merkezleri tarafından gözetimleri yapılan tam teşekküllü hastanelerde bu taramalar yapılmaya başlanır.

Polis Nasıl Olunur? Polislik İçin Aranan Şartlar > https://www.pusholder.com/polis-nasil-olunur-aranan-sartlar-nedir/

Adayların kendilerinden sağlık muayenesi istene sağlık kuruluşuna başvuru yaparak istenen testleri vermeleri ve gerekli aşamalardan geçmeleri gerekir. Adaylardan talep edilen sağlık kurumların dışında başka kurumlardan alınan sağlık raporları kesinlikle geçersizdir.

Sağlık Raporu Sonuçları Hemen Belli Olur Mu?

Sağlık raporu sonuçları hastanelerden alınan sonuçlar gibi aynı gün veya bir sonraki gün öğrenebileceğiniz sonuçlarda değildir. Sağlık koşullarını kesin bir şekilde karşılamayan kişiler elenmiş olduklarını tahmin edebilir ancak kesin olarak sonuçları görmek için sürecin tamamen bitmiş olması gerekir. Süreç tamamen bittikten sonra TC kimlik numarası ve kullanıcı şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılarak sonuçlar hakkında bilgi almak mümkündür.

En güncel POMEM sağlık şartları bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu