Sinovac Web Sitesini Türkiye’den Erişime Neden Kapattığını Açıkladı

Çinli aşı üretici olan Sinovac web sitesine erişim engellendi. Türk hackerlar tarafından Sinovac sitesine sızıldığı belirlendi. Web sitesine Doğu Türkistan bayrağını yerleştirerek saldırı sona erdi. Son dönemlerde Covid-19 aşısıyla gündemde olan Sinovac, Pekin’den gönderdiği Root Ayyıldız adlı Türk hackerlar tarafından site erişime kapatıldı ve kısa süreliğine Doğu Türkistan bayrağı web sitesinde görüntülendi. Türk Siber Ordusu olarak isim takan grup, Türk ve Doğu Türkistan Bayrağını web sitesi üzerinde paylaştı.

Sinovac Web Sitesini Türkiye’den Erişime Neden Kapattığını Açıkladı
Sinovac Web Sitesini Türkiye’den Erişime Neden Kapattığını Açıkladı

Sinovac Web Sitesine Özel Not

Sinovac resmi web sitesine bayrakların paylaşılmasının yanı sıra özel bir notta düşüldü. Notta Al bayraktan gök bayrağa selam olsun denerek giriş yapıldı. Cuma namazını Çin seddinde kılmayı dileyen grup notuna ruhum, bedenim ve fikrim tamamen Müslüman Türk milletine feda olsun diyerek notuna devam etti. Ölümden sonra da ruhum tamamen sizinle diyerek Uygur Türklerine hitaben iki cihanda da buluşma sözü verildi. Notun içeriği ise kendini yalnız hisseden Doğu Türkistan tarafından duyguyla karşılandı. Çin’in Doğu Türkistan vatandaşlarına yönelik yapmış olduğu zulmü hedefleyerek yapılan bu saldırı kısa sürede yapılan protesto sonucu son buldu.

Çin Aşısı İle İlgili Gelişmeler

Alınan habere göre sabaha karşı saldırı son buldu. Geçen hafta Fransız basınında yer alan Çin’e ait Covid-19 aşısının Türkiye’ye gönderilmesi için Uygur vatandaşlarının Çin Hükümeti’ne iadesi talebi yönünde oluşan talepler iddia olarak basına yansımıştı. Çin aşısı Keymen tarafından aşının geldiği ise görüldü. Keymen ise Türkiye’de Çinli ilaç üreticisi Sinovac firmasını temsil etmektedir.

CoronaVac Keymen Tarafından Dağıtılacak

Sinovac firmasına ait olan CoronaVac aşısı, Türkiye, Azerbaycan Keymen ilaç firmasına dağıtılacak. Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, aşıların dağıtımında aracı değil Keymen’in distribütör olduğu ifade edildi. Sinovac ise konu ile ilgili olarak Türkiye ve Azerbaycan’da yer alan Keymen’in tek yetkili distribütör olduğu belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Sinovac ile müzakere yürütüyor. Keymen’in aynı zamanda DMO olarak yine Türkiye’yi temsil ettiğini belirtti.

CHP ve Sağlık Bakanlığı Cephesinde Çin Aşısı

CHP Ankara Milletvekili olan Murat Emir tarafından 20 gün önce Çin aşısına dair bazı açıklamaları olmuştu. Açıklamaya göre aracı firmanın olduğunun, aşının bu şekilde Keymen ilaç şirketine getirildiği iddiası öne sürülmüştü. Bu iddiaya göre Fahrettin Koca ise Devlet Malzeme Ofisi’nden ilk elden alınacağını ve aracı olmadığını belirtmişti. CHP’li Emir, Bakan Koca’nın açıklamasını yalanlayarak, TRT muhabirinin Çin’de paylaşmış olduğu bir fotoğrafı öne sürerek iddiasını desteklediğini belirtmişti. Sinovac ise Türkiye distribütörü olarak Keymen için yetkili olduğunu, DMO’nin de Türkiye’de yetkili olduğunu öne sürdü.

Sinovac Tarafından Saldırıya Dair Açıklama

Türkiye’ye Covid-19 aşısı gönderen Çin ilaç firması Sinovac, Türkiye erişimini engellemesine karşılık, Türkiye menşeli korsanlar tarafından erişimin engellendiğini belirtti. Bu saldırı sonucu web sitelerini Türkiye’ye kapattıklarını ve ziyaretçilerin web sitesine girmelerini engellediklerini duyurdu. Türkiye’de yapılan aşılama çalışmaları sonrasında erişimin engellenmesi ise tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

Sinovac, Türkiye’ye yönelik olarak yaptıkları erişim engelini kaldırdıklarını, Türk hacker saldırısı sonrası yapılan bir güvenlik önlemi olduğunu belirttiler. Türkiye tarafından bir grup hacker olarak belirtilen siber saldırıda Çin ve Türkiye arasında aşı konusunda yaşanacak gelişmeler merak edilmeye başlandı. Türkiye’de yer alan kullanıcılar sadece Türkiye’ye yönelik olarak yapmış olduğu bu erişim aşı çalışmalarında akıllara farklı sorular getiriyor. Daha önce Fransız basınında da yer aldığı üzere aşı ve Uygur Türkleri arasında bağlantı olup olmadığı ilerleyen günlerde yapılacak açıklamalarla netlik kazanacak.

Sinovac Twitter Sayfasında Ragıp Soylu Açıklamasına Yer Verdi

Sinovac ilaç firması erişimi Türkiye’ye açarak bazı sorulara cevap niteliğinde Ragıp Soylu’nun açıklamalarına da yer verdi. Yapılan açıklamada birkaç gün öncesinde Türk hackerlar tarafından sayfada paylaşım notu yapılması üzerine hemen Türkiye IP adreslerine erişim yasağı koyan korsanlar tarafından sabaha karşı kaldırılan not sonrası, gerekli güvenlik önlemleri alınarak erişimi tekrar açmıştır. Ziyaretçiler ilk girişlerinde karşılarında IP adresinin girişine izin verilmediği yönünde uyarı aldılar.

Sinovac Web Sitesini Türkiye’den Erişime Neden Kapattığını Açıkladı
Sinovac Web Sitesini Türkiye’den Erişime Neden Kapattığını Açıkladı

Türkiye Uygur Türklerini Çin’e İade Edecek Mi?

Çin aşısı sonucunda Fransız basınına da yansıyan anlaşmalar gündemde oldu. Çin-Türkiye arası suçlu iadesi anlaşmasında Türkiye’de ikamet eden Uygur Türkleri bu aralar oldukça tedirgin. Doğu Türkistan Uygur özerk bölgesi olarak Çin zulmüne yönelik kaçışlar devam ediyor. Dünyanın her noktasına dağıla Uygur Türkleri zor günler geçiriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Çin davranışının artık soykırıma yöneldiğine dair açıklama ise Çin tarafından yalanlandı.

Çin Türkiye Üzerinde Etkili Mi?

Çin Hükümeti tarafından Müslümanların terörist olarak nitelendirilmesi nedeniyle Uygur Türklerine yönelik baskılarını zulme vardırmaları Türkiye cephesinde tepkiyle karşılanıyor. Mecliste görüşmeleri süren Çin Türkiye arasında yer alan suçluların iadesi anlaşmasında tüm Doğu Türkistan halkının geri iadesi talep ediliyor. Özellikle Çin tarafından gönderilen aşının iade konusunda bir koz olarak kullanılıp kullanılmayacağı ise Türkiye üzerinde baskı ve etkisini artırıp artırmayacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Türkiye’nin tam anlamıyla Uygur Türklerine yönelik olan zulme karşı koymadıkları Türk halkı tarafından merak edilen diğer sorular arasındadır. Mecliste iadeye ilişkin muhalefet cephesinden tepkiler büyüyor. Çin rejimine karşı olan ve Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin ailesinden uzak kalmaları ve Çin’de tamamen iletişimi kestikleri alınan bilgiler arasındadır. Uygur Türklerinin Çin’de kalan ailesinin akıbeti halk tarafından merak ediliyor. Tekrar aynı zulüm ve terör suçlamasıyla karşılaşmak istemeyen Uygur Türkleri iade edilme konusunda Türkiye’den destek bekliyor. Yapılan siber saldırı da Doğu Türkistan halkına yapılan zulme yönelik olduğu belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu