Soğuk Baklava Tarifi

Türk mutfağının dillere destan tatlıları arasında baklava çeşitleri ilk sırada yerini alıyor. Tüm dünyanın severek yediği baklavaların lezzeti, her geçen gün daha çok kişinin bu tatlıyı severek tercih etmesine neden oluyor. Geleneksel baklava çeşitlerinin yanı sıra son zamanlarda dillerden düşmeyen bir baklava çeşidi daha bulunuyor. Bu baklava çeşidinin adı soğuk baklava olarak biliniyor.

Soğuk baklavanın bu denli kısa süre içinde bir hayli popüler olması oldukça şaşırtıcı oluyor. Baklanın daha çok soğuk ve kakaolu olması özellikle yaz mevsiminde daha da tercih edilmesine olanak sağlıyor. Bu lezzeti kendi evinde yapmak isteyenler için soğuk baklava tarifi bulunan bu yazı oldukça yeterli oluyor. Sizde eğer evinizde bu tatlıyı yapıp sevdiklerinize ikram etmek isterseniz tek yapmanız gereken tarife bağlı kalmak oluyor.

Soğuk Baklava Tarifi
Soğuk Baklava Tarifi

Soğuk Baklava Nedir?

Geleneksel baklavada kullanılan malzemelere ek olarak birkaç malzemenin eklendiği ve daha çok sütlü tatlı lezzetine sahip bir baklava çeşidi oluyor. Soğuk baklava adının uygun görülmesinin en önemli nedeni ise bu tatlının diğer baklavaların aksine soğuk olarak tüketilmesi oluyor. Soğuk olarak servis edilen bu baklavada da pişirme işlemi yapılıyor.

Ancak daha sonra soğuması için uzun süre buzdolabında tutulması gerekiyor. Özellikle sıcak havaların hakim olduğu yaz aylarında hafif ve lezzetli olması tercih edilmesini sağlıyor. Baklava sevmeyenlerin bile severek yediği bu baklayı tatmayan çok şey kaybediyor.

Soğuk Baklavanın Malzemeleri

Her yiyeceğin yapımı için gerekli olan birtakım malzemeler bulunuyor. Bu malzemelerin bazıları o yiyeceğin yapımı için olmazsa olmaz olarak kabul edilirken bazılarının kullanımı tamamen damak zevkine ve bütçeye bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Son zamanlarda oldukça severek yenilen soğuk baklava tatlısının malzemeleri oldukça merak ediliyor.

Soğuk baklava yapımında kullanılan malzemeler şunlardır:

  • Bir paket baklavalık yufka
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • Tereyağı
  • Fındık ya da ceviz
  • Kakao
  • Süt tozu
  • Toz antep fıstığı
  • Hindistan cevizi

Soğuk baklava tarifleri oldukça değişiklik gösterse de aslında bu malzemelerin kullanımı yeterli oluyor. Bu maddelerde yer alan malzemeleri ölçülere uygun olarak kullanarak çok lezzetli soğuk baklavalar yapabiliyorsunuz.

Soğuk Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Baklava şerbetli bir tatlı olsa da soğuk baklava yiyenlerin ilk olarak aldığı tat sütlü tatlı oluyor. Hem süt hem de bilinen klasik şerbetin bir arada kullanıldığı bu tatlı da şerbetin yapımı oldukça önemli oluyor. Soğuk baklavanın şerbeti için ilk olarak klasik şerbeti yapmanız gerekiyor. Soğuk baklava için 2 su bardağı şeker ve 2 su bardağı suyu kısık ateşte kıvam alana kadar kaynatmanız gerekiyor. Daha sonra bu şerbet ılındıktan sonra içine 1 su bardağı sütü eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde soğuk baklavanın şerbetini hazırlamış olursunuz.

Soğuk Baklava Yapılışı

Soğuk baklavanızı yapmak için ilk olarak tereyağını kısık ateşte eritmeniz gerekiyor. Bu sırada baklavalık yufkalarınızı yapacağınız kaba uygun olarak kesmeniz gerekiyor. Her yufka katının arasına eritilen tereyağını sürün. Belli bir yufka sırasına geldikten sonra kırılmış ceviz ya da fındıkları serpin. Daha sonra yufkaları yağlayarak sermeye devam edin. Son olarak baklavanızı dilimleyerek tereyağını bolca gezdirin. Belli bir süre fırında iyice kızarana kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra şerbeti dökmeniz yeterli oluyor. Bu şekilde soğuk baklavanızı yapabiliyorsunuz.

Soğuk Baklavanın Kakaolu Karışımı

Soğuk baklavanın en farklı yanı olan kakaolu kısmı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Ancak kakaolu karışımı hazırlamak son derece kolay oluyor. 2 yemek kaşığı toz kakao ve 1 yemek kaşığı süt tozunu karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir çay süzgeçi yardımıyla baklavanın her yerine eşit olarak gelecek şekilde dökün. Soğuk baklavanızı dinlendikten sonra servis edebilirsiniz.

Soğuk Baklavanın Saklanması

Soğuk baklava diğer baklavaların aksine sıcak ya da ılık bir şekilde servis edilemiyor. Soğuk baklavanın soğuk bir şekilde servis edilebilmesi için soğuk bir ortamda daha çok buzdolabında beklemesi gerekiyor. Soğuk baklava sütlü bir tatlı olduğu için buzdolabının ya da ortamın kokusunu içine çekebiliyor. Bu nedenle mutlaka streç filmle sıkı bir şekilde sarılıp buzdolabında dinlendirilmesi gerekiyor.

Soğuk Baklavanın Tüketilme Süresi

Her üründe olduğu gibi soğuk baklavanın da belli bir süre içinde tüketilmesi gerekiyor. Özellikle içinde süt olması kaldıkça bozulma ihtimalini daha çok arttırıyor. Soğuk baklava üretimi yapan kişi ve firmalar uygun koşullarda saklanmasına rağmen 2 gün içinde tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu sürenin uzaması durumunda soğuk baklavanın tüketilmemesi gerekiyor.

Soğuk Baklava Tarifi
Soğuk Baklava Tarifi

Soğuk Baklava Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk baklavanın yapımında dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Soğuk baklava yapılırken kaliteli malzeme kullanılması lezzeti etkiliyor. Ayrıca soğuk baklavanın üzerinde bulunan kakaonun sadece kakaodan yapılmaması gerekiyor. Kakao lezzet olarak acımsı ve sert olduğu için damakta kötü bir tat bırakıyor. Bu nedenle mutlaka süt tozu ile karıştırılıp soğuk baklavaya katılması gerekiyor.

Soğuk Baklava Sunumu

Soğuk baklavanın sunumu aslında son derece kolay oluyor. Soğuk baklava zaten kendiliğinde gösterişli bi görünüme sahip olduğu için sunum esnasında ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmıyor. Sadece toz antep fıstığı ve hindistan cevizi ekleyerek bile oldukça şık bir şekilde soğuk baklavanızı sunabiliyorsunuz.

Soğuk Baklava Sunumunda İçecek Seçimi

Soğuk baklava diğer baklava çeşitlerinden farklı olduğu için sunumu sırasında içecek seçimi de oldukça önemli oluyor. Soğuk baklava daha çok sıcak yaz aylarında tüketildiği için sıcak içeceklerden ziyade soğuk içecekler daha çok sunum esnasında tercih ediliyor. Soğuk baklavanın yanına daha çok içecek olarak soğuk kahveler ve meyve suları tercih ediliyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu