Spor Salonundaki Aletler Nasıl Kullanılmalıdır?

Spor yapmanın önemine değinen uzmanlar sağlıklı bir vücut için spor yapılması gerektiğini vurgular. Uzmanların bu önerileri doğrultusunda açık ya da kapalı alanlarda spor yapma alışkanlığı edinen pek çok kişi spor salonundaki aletler nasıl kullanılmalıdır doğrultusunda spor yaparak zinde kalır.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimler Spor Yapmalı?

Sağlıklı her bireyin spor ile iç içe olması gerekir. Spor fiziksel ve zihinsel zindelik sağlar. Obezite ve obeziteye bağlı hastalıklardan vücudu korur. Sağlıklı bir yaşam için önerilen sporu ayrıca

  • Kilo problemi olup zayıflamak isteyenler
  • Vücudu sürekli hareketsiz olan kişiler
  • Mesleği gereği spor yapması gerekenler (Spor öğretmen ve eğitmenleri, hastalık sonrası hafif spor yapılması önerilen kişiler, vücut geliştirmek isteyenler, arama ve kurtarma faaliyetinde görevli olanlar, her hangi bir spor dalında başarılı olmak isteyenler vb.)

Hareketsizlik vücudun en büyük düşmanı olup hareketsizliğe bağlı olarak, kolesterol, kemik kireçlenmesi gibi pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar.

Sporda Kullanılan Aletler

Spor için Belediyeler parkların içerisinde halka açık spor aletleri yerleştirerek spora gereken önemi verirken, profesyonel hizmet veren spor salonları vakit sorunu yaşayan, mesai dışında spor yapmaya uygun alanlar olarak ücretli hizmet verir.

Spor salonlarında yer alan aletler şunlardır;

  • Farklı özelliklere sahip koşu bantları
  • Pilates topları
  • Vücut geliştirici aletler
  • Kondisyon bisikleti
  • Ağırlık stantları
  • Dambıl, bar, halter ve ağırlık plakası
  • Kum torbaları ve daha pek çok spor aleti spor yapmak için gerekli aletlerdir. Bu aletler hakkında ayrıntılı bilgilere yer verilerek yapılan sporun daha bilinçli yapılmasının önü açılır.

Ağırlık Aletleri

Azami 200 kg ağırlık taşıma kapasiteli olan bu aletler de diğer aletler gibi spor salonlarının olmazsa olmazları arasındadır. Vücutta 9 ayrı noktayı çalıştırma özelliğine sahip olan bu aletlerde kendi içerisinde sınıflandırılır. Sırt, omuz, göğüs, bacak, karın, kol ve omuzlar için özel tasarlanır.

Pilates Top, lastik, çember ve Bandı

Spor salonlarında özellikle kadınlara yönelik aletler arasında yer alan pilates malzemeleri sayesinde fit bir görünüm elde edilir. Pilates topu ile karın ve sırt kaslarını güçlendirmek mümkün olur. Esnek yapıya sahip olan lastik ile kol ve bacaklara kan akışının hızlı erişimi sağlanır. Pilates çemberi ile eklemlere zarar vermeden kasların şekillenmesi sağlanır. Doğru nefes hareketlerinde yer alan top, band, lastik ve çember her spor zamanında birlikte ve art arda kullanılır. Pilates aletleri ile yapılan hareketler sayesinde vücut dik bir duruş kazanır. Pilates çemberinin genel ölçüsü 28 veya 40 cm olmalıdır. Pilates topunun ideal ölçüleri 55 veya 65 cm olmalıdır.

Koşu Bantları

Spor salonlarının tamamında koşu bantları yer alır. Açık alanda yürüyüş yapamayanlar için bu koşu bantları son derece faydalı oluyor. Bant yürüme veya koşu ayarına getirilebilir özellikte olup, koşu bandı yağ yakmak için ideal bir alettir.

Ağırlık Stantları

Ağırlık aletlerine alternatif olan ağırlık stantlarının en belirgin özelliği birden çok hareketi aynı stantta yapabilme olanağı sunmasıdır. Spor salonunun büyüklüğüne göre 4lü yada 5li ağırlık stantları olarak üretilir. Ayrıca yanlarında farklı aparatları da bulunur.

Kondisyon Bisikleti

Dikey yada yatay olarak iki şekilde üretilen kondisyon bisikletleri efor testi açısından önemli aletler arasında yer alır. Bel kısmında rahatsızlığı olanlar için önerilen kondisyon bisikleti kalori yakmak için de spor salonlarında gerekli aletlerdendir. Ayarlanabilir oturma koltuğu ve iki pedaldan oluşan kondisyon bisikletinde çevrilen pedallar yağ yakıcı etkisi olan spor aletleridir.

Vücut Geliştirici Aletler

Spor salonlarını vücut geliştirmek için kullanmak isteyenlerin ilk tercih ettikleri aletler arasında yer alan vücut geliştirici aletler kas yapımı için idealdir. Vücut geliştirici aletler arasında göğüs ittirici ve sıkıştırıcı, omuz geliştirici, karın gerdirme aletleri, bacak açma aletleri, ve sırt aletleri gibi aletler bulunur.

Dambıl, Bar; Halter ve Ağırlık Plakası

Serbest ağırlıklar sınıfında yer alan bu spor aletleri denge ve güç kazanımı için kullanılır. Farklı kilogramlarda olan bu serbest ağırlıklar kas yapımında kullanılır. Serbest ağırlıklar olarak sınıflandırılan dambıl, bari halter ve ağırlık plakası gibi aletlerin olimpik standartlarda olması zorunludur. Farklı özellikli bar pazı

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

iç ve dış geliştirmek ve kas yapmak için kullanılır.

Kum Torbaları

El ve parmak kaslarını geliştirmek ve sağlamlaştırmak için kum torbaları son derece faydalı olur. Bacak kaslarının da açılmasına yardımcı olan bu torbalar ortalama boya erişim şekilde asılır. Farklı kilogramlarda üretilen bu torbaların dış yüzeyi fermuarlı, farklı renklerde sızdırmaz meşinden imal edilir. Askı aparatlı ürün darbelere dayanıklıdır. Eldivenli takımlarla spor salonlarında bulunan kum torbaları en çok tercih edilen aletler arasında yer alır.

Nereden Temin Edilir?

Her spor salonunda yeteri kadar spor aletlerinin olması gerekir. Bu aletlerin çeşitliliği ve çokluğu spor salonlarının tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Spor eğitmenleri tarafından her spor aleti için üyelere kontrollü eğitmenlik yapılır. Spor salonları için gerekli bu aletleri satın almak için internette yer alan satış adreslerini incelemek gerekir. Yerli veya yabancı pek çok ürün markası tedarikçi firmalardan temin edilebilir.

Spor sağlığın anahtarı olup spor salonlarında sağlıklı bir yaşam için gerekli spor aletleri eşliğinde yapılacak spor etkinlikleri sağlığın korunmasında koruyucu önlem olacaktır. Spor salonlarında yer alan her bir aletin kullanım kılavuzuna uygun kullanılması gerekir. Bakımları düzenli yapılan bu aletler spor eğitmenlerince salona kayıtlı üyeler eşliğinde yapılır. Vücut geliştirmek, sağlık veya antrenman olsun diye tercih edilen spor salonlarında yer alan aletlerden yüksek performans sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu