Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Hakkında Önemli Açıklama

Geçtiğimiz günlerde Spotify uygulamasının aylık olarak belli bir fiyat karşılığında hususi içeriklere erişim imkânı sunan bir abonelik hizmetine start vermekle meşgul olduğunu gösteren birtakım iddialar çıkmıştı. Spotify uygulamasının podcast sürümünün abonelik hizmeti öncelikli olarak Variety İstihbarat Platformu’nda başkanlık görevinde olan Andrew Wallenstein tarafından izah edilmişti. Fakat Spotify uygulamasını temsil eden görevli tarafından gelen açıklamaya bakılırsa bu gibi iddiaların şu an için herhangi bir biçimde gerçeklik payına sahip olmadığı söylenebilir.

Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Hakkında Önemli Açıklama
Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Hakkında Önemli Açıklama

Spotify Uygulaması Ücretli Podcast Abonelik Hizmetinin Işıklarını Yaktı mı?

Spotify, aylık bazdaki bir fiyat neticesinde özgün şovlara ya da hususi alanlara erişim olanağı sunmaya yönelik abonelik zeminli bir podcast hizmetine start vermekle ilgilenmektedir. Bu hizmet, Variety’nin İstihbarat Platformu’nun başkanlık hizmetini idame ettiren Andrew Wallenstein cephesinden bildirilen, Spotify uygulaması vasıtasıyla iletilen bir ankette tanımlanmıştır.

Anket, ücretleri aylık olarak 3 ila 8 Amerikan doları arasında değişiklik gösteren minimum dört muhtemel abonelik zeminli podcast planını ayrıntılı olarak ele almaktadır. En cüzi plan, “hususi söyleşilere ve kısımlara erişimi” içermektedir ancak hal halükarda reklamları barındırmaktadır. En masraflı plan ise, “yüksek nitelikli özgün içeriğe” erişimi, kimi kısımlara erken erişimi ve ortama ilaveten konulan reklamları kaldırmayı içermektedir. Bu planların hiçbirisi Spotify uygulamasının Premium müzik aboneliği hizmetine erişim olanağı sunmamaktadır.

Spotify Podcast Aboneliği

Spotify adına izahlarda bulunan bir temsilci, anketin elle tutulabilir ürün tasarımlarının bir işareti olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağını belirtmektedir. “Spotify uygulamasında, kullanıcı tecrübesini düzeltmek için formalite maksatlı bir takım anketler yapılmaktadır. Bu anketlerden bazıları çok daha geniş kullanıcı tecrübesine doğru giden yolun önündeki engelleri kaldırırken, ötekileri sadece mühim öğrenimler şeklinde hizmet etmektedir. An itibarıyla gelecek tasarımları ile alakalı paylaşılacak başka bir haber yoktur.” Demektedir.

  • Bu izah, Spotify uygulamasının odak noktasında olan hizmetlerden herhangi birisinin kullanıcılara sunulmasıyla alakalı hiçbir garanti verilmediği anlamına gelmektedir.
  • Çoğunlukla firmalar kullanıcılarına yönelik olarak gizil yeni ürünler ile ilgili araştırma yapmakta ve neticelere göre planlarını şekillendirebilmektedir.
  • Fakat Spotify uygulamasının, kullanıcıları ile birlikte anket yapması, bu alanda izah edilen biçimlerden herhangi birini edinmek mecburiyetinde olmasa dahi, olasılıkla bir çeşit abonelik podcast tasarımına start vermeyi düşündüğü manasına gelmektedir.

En nihayetinde Spotify uygulaması, podcast bildirmeye müteveccih olarak yapmış olduğu yatırımdan para elde etmek isteyecektir. Spotify uygulamasının bu özellikten bir başarı sağlayıp sağlamayacağı hususu ise bir diğer problem olmaktadır.

Spotify Uygulamasının Podcast Özelliğine Getirilmesi Planlanan Yenilik

Firmanın 2020 senesinin sondan bir önceki çeyreğine ait mali raporunda, söz konusu platformun 1,9 milyon podcast içeriğine erişmiş olduğu ifade edilmiştir. Ayriyeten Spotify müşterilerinin yüzde 22’lik bir bölümünün sondan bir önceki çeyrekte podcast içerikleriyle evvelki çeyreğe nazaran daha yoğun bir etkileşimde bulunduğunu izah etmişti. Haliyle fenomen dijital müzik platformu olan Spotify uygulaması, bilhassa son günlerde podcast bölümüne odaklanmış vaziyettedir.

Konunun esas kahramanı olan dijital müzik hizmeti, son günlerde tercih edilme oranı yadsınamayacak düzeyde yükselen podcast özelliğine birtakım yenilikler ilave ederek kullanıcı tecrübesini geliştirmeyi hedeflemektedir. Firma tarafından neşredilen bu yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar, aboneliklerinin bulunmadığı bir podcast’in herhangi bir kısmını çalma listesine ekleyebilmektedir. Şimdi, özelliğin nasıl çalıştığı konusuna gelelim.

Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Hakkında Önemli Açıklama
Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Hakkında Önemli Açıklama

Spotify Uygulamasının Podcast Özelliği Nasıl Çalışır?

Spotify kullanıcıları daha evvel “Bölümler” sekmesinde sadece aboneliklerinin bulunduğu podcast’leri izleyebiliyorlardı. Kullanıcılar, bu ortama gelen yenilik yardımıyla aboneliklerinin bulunmadığı podcast’lerin herhangi bir kısmını “+” sembolüne tıklayarak “Sizin bölümleriniz” alanına ekleyebilmektedir. Böylelikle kısımları kitaplığa ekleyebilmek adına podcast’e abone olma zaruriyeti ortadan kalkmaktadır.

Meşhur dijital müzik hizmetine bağlı podcast özelliğine getirilen bu yenilik, öteki podcast ortamlarında uzunca bir zamandır bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı firma mevzu bahis özellik ile beraber rakip firmaları ile arasındaki çekişmeyi mühim seviyede kapatmaktadır. Spotify News adlı formel Twitter hesabı üstünden, uygulamaya getirilen yeniliğin çalışma şekli ile alakalı bir video da paylaşılmıştır.

Spotify Podcast Abonelik Hizmeti Nedir?

Spotify uygulamasının temsilci kişisi, Andrew Wallenstein cephesinden kullanıcılarla üleştirilen bu anket neticelerinin dijital müzik ortamına kati surette geleceği teyit edilmiş hizmeti yansıtan bir anketin neticeleriymiş gibi bakılmaması lazım geldiğini belirtmektedir. Bununla ilgili kullandığı ifadeler de şu şekildedir: “Spotify uygulamasında kullanıcı tecrübesini iyileştirmek adına düzenli aralıklarla anketler yapıyoruz. Bu anketlerden kimisi, kullanıcı tecrübesinin gelişmesine gerçekten yardımcı olurken kimileri de mühim bilgiler kazanmamızı sağlamaktadır.

Bu ifadeler, sözü edilen dijital müzik platformu hakkında belirtilen hizmetlerden herhangi bir tanesinin Spotify uygulamasına ilave edileceğinin garantisinin verilmediği anlamına karşılık gelmektedir. Şirketler genel olarak kullanıcıları, mevcut yeni ürünlere olan görüşlerini daha evvel araştırabilir ve sözü geçen ürünlerle alakalı planlarını kullanıcıların fikirlerine göre biçimlendirebilir. Spotify uygulamasının müşterilerinin düşüncesine değer verdiği bu araştırma esasen bu tarz bir abonelik hizmeti üstünde çalışmalar yapmayı kafasından geçirdiğini gösteriyor fakat temsilci cephesinden gelen açıklamada da belirtildiği üzere dijital müzik ortamının ati planları her an farklılık arz edebilir. O yüzden bu hususta kesin bir şeyler söylemek için henüz daha çok erken olabilir.

Spotify uygulaması podcast abonelik hizmetinin geleceği savını kuvvetlendiren etmen gerçekte Spotify’ın iki senedir podcastlere yaptığı yatırımlar olmaktadır. Firma; Gimlet ve Parcast olmak üzere podcast çerçevesinde pek çok mühim ismi satın almıştır. Michelle Obama ve Joe Rogan ile hususi podcast anlaşmalarına imza atmış ve podcastler için gitgide daha fazla tanıtım yapmıştır. Podcastler şu an itibarıyla Spotify uygulamasına ait gelirin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.