Squid Game Dizisi Hakkında

Netflix’in son zamanlarda çıkardığı en iyi dizilerden biri olan Squid Game bir Güney Kore dizisidir. Milyonlarca insanın takip ettiği bu dizi, dizi tarihine adını altın harflerle yazdırmaya hazırlanıyor. Şimdiden Netflix’in gelmiş geçmiş en çok izlenen ve en çok kar getiren dizisi oldu.

Tüm dünyada bir anda büyük bir şöhrete ulaşan dizi, içeriği, kurgusu, oyuncuları ve sahne dekorları ile büyük bir hayran kitlesine ulaşmış durumda. Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında aynı anda yayına giren dizi Netflix’in üye sayısına büyük katkıda bulundu. Yayınlandıktan sonra 4.6 milyon kişinin daha Netflix’e üye olmasını sağladı.

Squid Game Dizisi Hakkında
Squid Game Dizisi Hakkında

Squid Game Nedir?

Squid game Güney Kore yapımı olan bir Netflix dizisidir. İlk sezonu 8 bölümdür. Dizi aksiyon, dram ve gizem türünde yayınlanmıştır. Türkçe adı kalamar oyunu olan dizi daha önce çok kez yayınlanmak istense de yapımcılar tarafından kabul edilmemiştir. Kalamar oyunu adı Güney Kore’de oynanan bir çocuk oyunundan gelir. Dizi de bu oyunlar etrafında ilerliyor.

Squid Game Konusu

Dizi borca batmış ve hayattan ümidini kesmiş insanların oyun oynayarak para kazanmasını konu alıyor. Bu insanlar oyunu oynatan şirket tarafından toplanıp bir yatakhaneye konuyor. 456 kişinin bulunduğu yatakhanede herkese 1’den 456’ya kadar numaralar veriliyor. Her gün 1 oyun oynanıyor ve 6. oyunda kazanan belli oluyor. Oyunlarda kaybedenler ölüyor ya da öldürülüyor. Yani kazanan kişi 456 kişi arasından hayatta kalan tek kişi oluyor. Kişi başına 100 milyon won değer biçilmiştir. Oyunu kazanan kişi ise oyunlar sonunda toplamda 45,6 milyar won para ödülünün sahibi oluyor.

Squid Game Mesajları

Squid Game senaryosu ve farklı kurgusu itibariyle rekor izlenme oranına ulaştı. Şu anda bile dünyada en çok konuşulan diziler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dizinin böyle büyük bir başarıya ulaşmasının bir diğer nedeni de içerisinde bulunan mesajlardır.

Ranzaların bulunduğu odada oyuncular azaldıkça ranzalarda azaldı ve duvardaki görseller görünmeye başladı. Bir süre sonra ranzaların sayısı azalınca duvardaki görsellerin aslında oynanan oyunların resimleri olduğu ortaya çıktı. Finalden bir önceki oyunda zengin iş adamlarının oyunları canlı izlemek için geldiğini görüyoruz.

Bu iş adamlarının oyunu oynayanlar üzerine bahis yaptığı sahnelerde, aslında insanların ölümünden zevk aldıkları mesajını alıyoruz. İş adamlarının hepsinin Batılı olup Koreli olmaması da dikkat çeken diğer bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Squid Game Hakkında Bilinmeyenler

Squid Game kendi içerisinde de bir gizeme sahip. Dizi de seçilen kostümler, konusu, senaryosu ve bu senaryonun yayınlanışı gibi olayların hepsinin bir anlamı olduğunu söylemek mümkün.

İşte Squid Game dizisi hakkındaki ilginç bilgiler:

  • Dizinin senaryosu 2008 yılında yazılmıştır. Fakat dizi yapımcıları tarafından gereken ilgiyi görmemiştir. Ardından Netflix’e sunulan senaryo ilgi görmüş ve 2019 yılında çekilmeye başlanmıştır.
  • Dizi içerisinde 456 oyuncunun üzerinde görünen yeşil eşofmanlar yönetmen tarafından seçilmiştir. Yönetmenin bu eşofmanları seçmesinin sebebi ise lise zamanlarında okula bu renkteki eşofmanlarla gitmesi olmuş.
  • Oyunlarda üçgen, kare ve daire şeklinde görevliler tarafından takılan maskeler karıncaların kafalarından ilham alınmış ve tasarlanmıştır.
  • Dizideki başrol karakter olan Gi-Hun’un sahip olduğu 456 numarası birçok farklı kültürde dürüstlük anlamı taşır.
  • Dizideki ödül olan 45,6 milyar won yaklaşık 40 milyon dolara tekabül ediyor. Türk lirasıyla hesapladığımızda 371 milyon TL’ye denk geliyor.
  • Bulunduğumuz dönemde birçok dizi kişileri çoğaltmak için kamera hilesi kullanırken Squid Game’in ilk bölümünde gerçekten de 456 kişi oynamıştır.
  • Dizinin her ayrıntısına kadar düşünülmüş olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca dizinin ilk bölümünde oynanan yeşil ışık kırmızı ışık oyununda kullanılan bebek gerçek ve bir müzede sergilenmektedir.

Dizinin Etkisi

Squid Game dizisinin etkilerini birçok yerde görebiliriz. Dizideki oyuncuların giydiği kostümler insanlar tarafından giyilmeye başlandı. Dizinin oyununun yapılması bile popülerliğinin ne seviyede olduğunun göstergesi diyebiliriz. Dizideki oyunlar çocukların sokaklarda oynadığı oyunlar arasına girdi. Çocukların sokaklarda bu oyunları oynaması bazı insanların diziye tepki göstermesine neden oldu.

Diziye Tepkiler

Dizinin bu kadar yaygınlaşması bir yerde tepkileri de doğurdu. Dizide oyunlar sonunda kaybedenlerin öldürülmesi bu tepkilerin oluşmasının başında geliyor. Ayrıca popüler olduğu için diziyi izlemeyenler bile var. Bu diziye çocukların özenmesi de farklı bir tepkiyi beraberinde getirdi. Çocukların dizilerdeki oyunları oynamasından çok oyun sonundaki gibi olmasa da cezalandırmalara başvurmaları ailelerin tepkisine yol açmış durumda.

Squid Game Dizisi Hakkında
Squid Game Dizisi Hakkında

Squid Game Rekor Kırdı

Netflix tarafından yayınlanan Squid Game platformun en çok izlenen dizisi olarak rekor kırdı. Aynı zamanda bu dizi Netflix’in bu zamana kadar en çok kar ettiği dizi oldu.

Squid Game Nereden Esinlenildi

Squid game hakkında en fazla bilinmesi gerekenlerden biri de bu dizinin nereden ortaya çıktığıdır. Bu denli kapsamlı ve ayrıntılı bir dizinin popülerleşmesini sağlayan esin kaynağı nedir? Dizinin yaratıcısı olan Dong-hyuk Hwang bu diziyi Japon çizgi film ve animasyonlarından esinlenerek tasarladığını söylüyor. En çok da Liar Game ve Battle Royale tarzı çizgi romanlara ilgi gösterdiğini ve orada çizilen oyunlara katılımın olmasının neler yaratacağını düşündüğünü belirtiyor. Bu düşüncesini de hayatta kalma mücadelesi altında diziye uyarlamıştır.

Squid Game 2. Sezonu Gelecek Mi?

Squid Game bir anda milyonlarca izleyicisinin kalbinde yer edinmiş durumda. IMDB puan sıralamasında da iyi bir derece alan dizinin 2. Sezonunun gelip gelmeyeceği sevenlerinin en çok merak ettiği konulardan biri. Netflix bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Bunun nedeni de daha önce dizinin bu kadar tutmayacağını düşünmeleridir. Büyük ihtimalle Netflix bu dizinin 2. sezonunu da yayınlayacaktır. Çünkü dizinin sonunda yeni bir oyunun kurulduğunu dizinin başrolüne gelen telefonla anlayabiliyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu