Stresin Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?

Saç beyazlaması, insanın yaşlandığında başına gelen durumlardan biridir. Ancak bu beyazlama, yaşlılık öncesinde de meydana gelebilir. Saç beyazlaması, yaşlılıktan önce meydana gelirse buna neden olan durumların varlığı söz konusudur. Peki hangi durumlar saç dökülmesine neden olur?

Stresin Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?
Stres Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?

Stres saç beyazlamasına sebep olur mu? Stres, günümüzdeki en yaygın problemlerden biridir. Stres aslında hiç de küçümsenmeyecek bir sorundur. Çünkü yaşlanma belirtilerinin erkenden ortaya çıkmasına bile neden olacak kadar tehlikeli bir durumdur. Bunun farkında olarak hareket etmek ve stresi yaşamın her alanından uzak tutmak gereklidir. Stres ve saç beyazlaması, son zamanların en fazla gündem olan konularından biridir.

Stres Saçı Beyazlatır

Stresin ne gibi hastalıklara yol açtığını herkes az çok tahmin edebilir. Stres, insanın beyni ve kalbini çok fazla yorar. Bu yorgunluğun sonucunda vücudumuzda bazı değişimler meydana gelir. Bunlardan biri de saç beyazlamasıdır. Stresin doğal sonuçlarından biri saç beyazlamasıdır.

Özellikle de aşırı stres altına giren insanların saçları çok hızlı bir şekilde beyazlamaktadır. Bu beyazlama o kadar hızlı bir şekilde meydana gelir ki, soruna müdahale etmeniz bile imkansız olabilir. Bu nedenle stres, uzak durulması gereken kötü bir alışkanlık gibi görülmelidir. Nasıl ki kötü alışkanlıklardan uzak durmak zorundaysanız, stresten de uzak durmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Stresin Saçı Beyazlattığı Bilimsel Olarak Kanıtlanmıştır

Stresin saç beyazlamasın neden olup olmadığı, son dönemlerde oldukça fazla tartışılan bir konudur. Yapılan araştırmalar, stresin saç beyazlamasına neden olduğunu göstermektedir. Böylece saçın stresten büyük ölçüde etkilendiği bilimsel bir şekilde kanıtlanmıştır. Hatta çok fazla üzülmek bile saçlarınızın beyazlamasını sağlar.

Örneğin eşini ya da çocuğunu kaybeden bir kişi çok fazla uzun süre üzüldüğünde bu durum saçlarının beyazlamasına neden olur. Buradan anlaşılıyor ki stres ve üzüntü, en büyük tehlikelerden biridir. Bu tehlikelere hayatınızda uzunca bir süre yer verirseniz, saçlarınız hem beyazlar hem de dökülür.

Saçın Beyazlamasına Neden Olan Diğer Durumlar

Saçın beyazlamasına stres dışında başka durumlar da sebep olabilir.

Bu durumlar ise şunlardır:

  • Genetik
  • Bağışıklık hastalıkları
  • B12 eksikliği
  • Saç boyası
  • Kimyasal içeren saç ürünleri
  • Sigara içmek
  • Tiroid bozukluğu

Gibi durumlar da saç beyazlamasına neden olur. Saçınız beyazlıyorsa bunun nedenini sadece stres olarak belirlemeniz yanlış olur. Yukarıda bahsedilen durumlarında saç beyazlamasına neden olduğunu unutmamalısınız. Özellikle de gençlerde saç beyazlaması görüldüğünde hemen panik yapılır. Ancak bazı beyazlamalar, geçicidir.

Bir kaç saç teliniz dışında beyazlık oluşmaz. Ancak giderek beyazlaşan saç telinizin sayısı artıyorsa bu duruma müdahale etmeniz gerekebilir. Saç beyazlaması meydana geldiğinde bunu kesin olarak durdurmanız pek mümkün olmayabilir. Ancak alacağınız önlemlerle beyazlamayı biraz olsun erteleyebilirsiniz.

Saç Beyazlamasına İyi Gelen Yiyecekler

Saç beyazlamasına iyi gelen yiyecekleri tüketerek, beyazlamayı erteleyebilirsiniz. Bu yiyeceklerin başında taze yeşillikler gelir. Tüm taze yeşillikler beyazlamayı önleyici etkiye sahiptirler. Marul, ıspanak, maydanoz, lahana, pırasa, roka, nane, tere, semiz otu gibi yeşillikleri tükettiğiniz zaman saçlarınızın beyazlamasını durdurabilirsiniz. Taze yeşillikler dışında kiraz ve çilek de aynı etkiyi gösterecektir.

Ayrıca belirli aralıklarla tüketilen çikolatanın da saç beyazlamasına iyi geldiği söylenmektedir. Saç beyazlamasını önlemek için her şeyden önce beslenmeye dikkat edilmelidir. Yedikleriniz, içtiklerinizin vücudunuzun gelişimini belirler. Bu nedenle doğru şekilde beslenilmelidir. Karaciğer, yumurta sarısı, süt, avokado, balık, brokoli, ay çekirdeği, fındık, bakliyat, kuru üzüm ve et ürünleri saç beyazlamasına iyi gelen yiyeceklerdendir.

Soğan Suyu Saç Beyazlamasına İyi Gelir

Saç beyazlamasını önlemek için basit yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerden biri soğan suyuyla yapılır. Soğan suyunu saçlarınızda kullandığınız zaman beyazlamasını önleyebilirsiniz. Soğan suyunun beyazlamaya karşı olan etkisi, eski dönemlerden beri bilinmektedir. Bu nedenle oldukça fazla tavsiye edilen bir uygulamadır.

Soğan kadar güçlü bir etki yaratan diğer ürün ise sarımsaktır. Sarımsak ve soğan suyunu karıştırarak da kendinize doğal bir karışım yapabilirsiniz. 1 tane orta boylarda soğan ve 6 diş sarımsak kullanmanız yeterlidir. Bunları saçınıza sürerek yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Saçlarınızı güzelce yıkayın. Bunu saçınıza düzenli uygularsanız, beyazlamaya mani olabilirsiniz.

Uykunuzu İyi Alın Stresi Azaltın

Saç beyazlamasına engel olmanızı sağlayacak bazı önlemler vardır. Bunlardan biri uyku düzeninizdir. Uykunuzu uzmanların önerdiği saatlerde alırsanız, saç beyazlamasını önleyebilirsiniz. Bu nedenle özellikle de geceleri yatağa yattığınızda kendinizi sadece uykuya verin. Uykusuzluğun da stresi tetikleyen bir durum olduğunu unutmayın.

Stresin azalmasına neden olan çeşitli aktivitelere de yönelebilirsiniz. Stresten kurtulmadığınız sürece deneyeceğini hiçbir yöntem saçlarının beyazlamasına engel olamaz. Bu nedenle her şeyden önce stresi halletmeniz gerekir. Stres hayatınızda var oldukça saç beyazlamanız devam edecektir. Bundan dolayı, uzmanlar stres üzerinde çok durmaktadırlar.

Stresin Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?
Stres Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?

Sıcak Su İle Banyo Yapmayın

Sıcak su ile banyo yapmak, cilde iyi gelmez. Bunun yanında saçlarınıza da iyi gelmez. Çünkü sıcak suyla ne kadar çok banyo yaparsanız, saçlarınızın beyazlaması o kadar erken olur. Bu nedenle sıcak suyla banyo yapmamaya çalışın. Sıcak su, saçınızın doğal olan yapısına zarar verir. Bu da beyazlamayı tetikler.

Ayrıca banyodan sonra saçlarınızı havlu ile kurutmalısınız. Çünkü saç kurutma makineleri, saçınızın beyazlamasına zemin hazırlar. Bundan dolayı uzmanlar, saç kurutma makinelerinin saçlara çok yakın tutulmamasını söylemektedir.

Sigaradan Uzaklaşın

Sigara zaten başlı başına tehlikeli bir üründür. Sağlığınızı riske atacak her şey sigaranın içinde vardır. Sigara saç beyazlamasına neden olur. Bu nedenle saçlarınızın erkenden beyazlamasını istemiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Sigara, sadece saçlarınıza zarar vermez. Tüm vücudunuz için en zararlı şeylerdendir. Bunun için sigarayı kesinlikle elinize bile almamalısınız.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu