Tecno Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek: Milyon Dolarlık Yatırım

Tecno üretim planlamasında tüm adımlar atıldı. Türkiye’de bulunacak olan ilk yerli Tecno’nun 2021 Mart ayı içerisinde üretim planının yapıldığı şirket tarafından açıklandı. Yapılan tüm somut adımlarla birlikte Türk ekonomisinin güvenilirliğine, istihdamına ve Türk tüketicilerin taleplerine önem veren Tecno, pazara en uyumlu cihazları üreteceğini belirtti. Yatırım olarak tercih ettiği Türkiye pazarında kararlı bir şekilde varlığını sürdüreceğe benziyor.

Tecno Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek: Milyon Dolarlık Yatırım
Tecno Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek: Milyon Dolarlık Yatırım

Global Sponsor Devi Tecno’dan Türkiye Hamlesi

Dünyaca ünlü markalar, Manchester City gibi global dev isimlere sponsor olan Tecno, 2020 Aralık ayı itibari ile Türkiye pazarında 3 model ile tanışma fırsatı buldu. Daha sonra ise Türkiye’de bulunan yerli ortak ile üretim aşamasına geçerek Türkiye’de bulunan tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tüketici profilini yakından tanıdı. Yeni üretimi ile birlikte tüketici tercihleri arasında yerli bir marka olarak yer almak istiyor.

Tecno İstanbul Pendik Fabrikasında

Türkiye’de yatırım planında üretim bölgesi olarak İstanbul Pendik fabrikasını tercih eden Tecno, fiyat ve kalite taleplerine yönelik ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. Avrupa pazarında da dağıtımı Türkiye üretim noktasından sağlamayı amaçlıyor. Bir nevi üretim üssü olarak Türkiye’yi tercih eden Tecno, yatırımını stratejik olarak gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Çinli Üretici Tekno Türkiye’yi Seçti

Akıllı telefon üretiminde dünya genelinde kendisini ispatlamış olan ve dünyanın birçok yerine ürünlerini pazarlayan global sponsorluk ile ismini tanıtan Tecno, üretimlerini İstanbul Pendik tesisinde gerçekleştirecek. Türk malı olarak bulunan Tecno, mart ayı itibari ile ilk telefonunu hazırlayacak. Yeni bir kararla Türkiye yatırımını açıklayan ve üretimlerine başlayan Tecno, telefonlarını piyasa sürmek için ciddi bir yatırım yapıyor.

25 Milyon Dolarlık Dev Yatırım

Türkiye yatırım kararıyla birlikte, Türkiye üretim ve satış kanallarına tam 25 milyon dolar harcama yaparak hazırlıklarını tamamlayacak. Tüm planlamanın tamamlanmış olduğu kaynakların, ilk modeli için 2021 Mart ayını işaret ettiği biliniyor. Türkiye’de bilinirliği fazla olmayan Tecno, dünya genelinde telekomünikasyon alanında isim yapmış bir marka olarak tanınıyor. Futbol takımlarından, dünya markalarına kadar birçok alanda global sponsor olarak yer alıyor. Tecno üretim tesisinde yer alan ve Pendik’te bulunan fabrikasında yeni modelini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Tecno tarafından Türkiye’de üretilmesi planlanan telefonlarda Made in Turkey imzalı olması ve orta segmentte yer alması planlanıyor. Tecno, 2020 Aralık ayı itibari ile Türkiye’de adını duyurmaya başlamıştı. Tecno resmi web sitesinde yer alan, Spark 6, Camon 16 Premier ve Prova isimli olan telefon cihazlarını satın almanın mümkün olduğu görülüyor. Media tek işlemcinin kullanıldığı bu üç modelde, dörtlü kamera kurulumu, 128 FB depolama ve bunun gibi birçok ortak özellik yer alıyor. Telefon fiyatlarına bakıldığında ise 2.800 TL ve 4.000 TL arası olduğu bekleniyor. Tecno Türkiye garantisinin olduğu bir telefondur.

Çinli Üreticiler Türkiye’de

Çin, akıllı telefon üretimi konusunda kendisini durmadan yeniliyor. Birçok Çinli telefon üreticisi Türkiye pazarında yer almak istiyor. Türkiye’de 25 milyon dolarlık son yatırımıyla Tecno markası da yerli üretim noktası olarak Türkiye’yi seçti. Piyasada yer alan en yeni akıllı telefonlarda oldukça gelişme gösteren Çinli üreticiler, ülkemize olan ilgilerini sürdürüyor.

Çinli markalar;

  • Xiaomi
  • Realme
  • Huawei
  • Oppo
  • Tecno

Markaları Türkiye’yi seçen markalar arasında yer alıyor. Türkiye’de bulunan tüketicilerin Çinli üretici markalarına rağbet göstermesi ile hatırı sayılır bir pazar yakalayan Çinli üreticiler rotalarını Türkiye’ye çeviriyor. Yavaş yavaş tanınan ve talep gören markaların uygun fiyatta ve gelişmiş özelliklerde olması tüketicilerin taleplerini artırıyor.

Tecno Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek: Milyon Dolarlık Yatırım
Tecno Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek: Milyon Dolarlık Yatırım

Tecno Mobile Hakkında

Tecno Mobile, Hong Kong merkezinde yer alan ve 2006 yılı itibari ile kurulan bir markadır. 2020 Mart ayı itibari ile görücüye çıkarttığı Camon 12 Air ile Tecno Spark 4 Lite modeli, Türkiye pazarında yer almıştı. Türkiye’de yer alan ve üzerinden geçen 1 yıl sonrasında ülkemizde yatırım yapan Çinli firma, muhteşem bir geri dönüşle 25 milyon yatırım yaparak Türkiye’ye giriş yaptı. Telefonların üretim üssü olarak İstanbul Pendik fabrikasının seçilmesi de stratejik bir düşünce olduğu gözlemleniyor.

Üretilen fabrika üzerinden tüm Avrupa’ya yayılması planlanan Tecno Mobile, ülkemizde satılan birçok markasının da tanınmasını sağlıyor. Ciddi yatırımlarına hız kesmeden devam eden Çinli üreticiler arasında bu sefer Oppo, 50 milyonluk yatırım planını açıkladı. Pazara tam uyumlu modeller üretmesi planlanan Çinli üretici bu anlamda tam olarak gerekli talepleri şimdiden gözden geçiriyor.

Tecno Neden Türkiye’yi Tercih Etti

Türkiye tüketicisine güvenen ve diğer markalarının Türkiye pazarında yakaladığı satış rakamlarını gözden geçiren Çinli üretici akıllı telefon markasının sahibi olan Tecno, Türkiye pazarına tam anlamıyla güveniyor. Yaşanan birçok satış grafiğinde tüketiciye kendisini tanıtma yolunda dünya genelinde bazı sponsorluklara da imza atıyor. Tercih edilen birçok marka arasında farklılık yaratma çabasında olan Tecno hakkında ön bilgi almak için resmi web sitesinde satılan diğer modellerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Dünya genelinde kendisini ispatlayan markalar arasında varlığını sürdüren Tekno, kısa sürede kendisini Türk tüketicilerine tanıtmayı hedefliyor.

Yeniliklere açık olan ve fiyat konusunda esnek davranan Türk tüketicilerinin akıllı cihazlara olan taleplerinin farkında olan Tecno bu avantajı değerlendirmek istiyor. Türkiye pazar payından yararlanmak ve yeni ürünlerini daha iyi tanıtarak satışları artırmak konusunda kararlılığını devam ettiriyor. Türkiye’de yer alan ortağı sayesinde Türkiye pazarını 1 yıl süresince inceleme fırsatı bulan Çinli üretici bu hamlesiyle daha kapsamlı bir sonuç elde edeceğine emin gözüküyor. Tecno tarafından tercih edilen Türkiye, üretim merkezi olmanın gururunu yaşıyor. İki ülke arasında oluşan ticari anlaşmanın Avrupa pazarında yer alan diğer yatırımcıların da dikkatini çekiyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu