Ekonomi

Trendyol’da Nasıl Satış Yapılır?

Trendyol firması, Türkiye’de 2010 yılında kurulmuştur. Son yıllarla oldukça popüler hale geldi. Şu anda ülkemizin en büyük e-ticaret mağazalarından birisidir. Milyonlarca çalışana ve müşteriye sahiptir. Bünyesinde yaklaşık 400 milyona yakın ürün barındırdığı biliniyor. Satış yapmak ve e-ticarete başlamak isteyenler için iyi bir tercih. Son zamanlarda trendyol’da nasıl satış yapılır? Sorusunun cevabını arayan kişi sayısı bir hayli arttı. Sizlere Trendyol’da mağaza açmanız ve satışa başlamanız konusunda rehberlik edeceğiz.

Trendyol’da Nasıl Satıcı Olunur?

Trendyol’da satıcı olmak için birçok sebebiniz olacak. Çünkü Trendyol’da satıcı olarak ürün pazarlamak her zaman avantajlıdır. Bir satıcı hesabına sahip olmak için öncelikle Trendyol’a başvuru yapmanız gerekiyor. Mağaza açma işlemleriniz kısa sürede tamamlanır. İlgili evrakları eksiksiz bir şekilde sunduğunuzda başvurunuz onaylanacaktır. Ardından Trendyol hesabınıza ürün ekleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Trendyol Satıcı Başvuru Formu > https://partner.trendyol.com/onboarding/satici-formu

Trendyol’da Kimler Satış Yapabilir?

Trendyol’da satış yapmak için bir markaya sahip olmak zorunda değilsiniz. Hiç müşteri kitleniz olmasa bile Trendyol satıcı hesabınızdan satış yapabilirsiniz. Mağaza açma başvurunuzun onaylanması için şirket olmanız gerekmektedir. Bunun en en düşük maliyetle bir şahıs şirketi kurabilirsiniz. Trendyol mağaza başvurusu esnasında şirketinize ait bazı bilgileri sunmanız gerekecektir. Şartları eksiz bir şekilde yerine getirenler Trendyol üzerinden mağaza açarak hemen satış yapmaya başlayabilirler.

Trendyol’da Satış Yapmanın Avantajları

Trendyol’da satış yapmanın bazı avantajları bulunuyor. Trendyol satıcı hesabınızda pazarladığınız ürünleri reklam çalışması yapamadan da satabilirsiniz. Trendyol’da ilgili ürünü arayan kişiler sizin ürünlerinizi görüntüleyebilirler.

Bununla beraber Trendyol’da satış yapmanın diğer avantajları şöyledir;

  • Hazır müşteri kitlesine sahip olursunuz.
  • Ürünlerinizi detaylıca anlatabilirsiniz.
  • Rakiplerinizi yakından takip edebilirsiniz.
  • Mağazanızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.
  • Reklam çalışmasını kolayca yapabilirsiniz.

Trendyol’da satış yaparken bu avantajlardan kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Mağazanızı panel üzerinden gelişmiş özelliklerle yönetebilir ve reklam çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Trendyol’da Reklam Çalışması Nasıl Yapılır?

Trendyol’da reklam çalışması yapmak oldukça kolaydır. Reklamlarınızı tek bir panel üzerinden yürütebilirsiniz. Reklam yöntemi bölümünde pek çok faydalı özellik bulunmaktadır.

Trendyol ürünleriniz için reklam çalışması yapmak için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Satıcı paneli üzerinden “Reklam Yöntemi” kısmına tıklayın.
  • Ürününüzü seçin (En fazla 20 ürün seçebilirsiniz).
  • Karşınıza çıkan sayfadan reklam tipini seçin.
  • Reklam çalışmanızla ilgili tüm bilgileri girin.
  • Ardından işlemi bitirerek reklamı başlatın.

Reklam verdikten sonra ekstra bir şey yapmanız gerekmiyor. Reklam süresi boyunca ürünleriniz “Satıcının Seçimi” olarak müşterilere gösterilecektir. Ürününüzün net bir fotoğrafa ve detaylı bir açıklamaya sahip olması daha çok öne çıkmasını sağlar.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Yönetilir?

Trendyol’da satıcı hesabınız üzerinden birçok özelliğe ulaşabilirsiniz. Satıcı paneli üzerinde birçok uygulamadan faydalanmak, mağazanızı daha verimli yönetmenizi sağlar. Satıcı paneli üzerinden mağazanızın görünümünü, ismini veya logosunu değiştirebilirsiniz. Bu işlemler Trendyol eklentileri sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Trendyol mağazanızdaki ürünlerin reklam çalışmasını buradan yapabilirsiniz. Bu panel üzerinden sitenize indirim uygulayabilir ve çeşitli kampanyalar başlatabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde satışlarınız artar ve mağaza hesabınız daha ön plana çıkabilir.

Trendyol'da Nasıl Satış Yapılır?
Trendyol’da Nasıl Satış Yapılır?

Trendyol Yüzde Kaç Komisyon Alıyor?

Trendyol’da satış yapmayı düşünenlerin en çok sorduğu soru komisyon oranlarıdır. Komisyon oranlarının doğru belirlenmesi ve buna oranla uygun bir ürün fiyatı belirlenmesi önemlidir. Trendyol’da komisyon oranları için tek bir şey söylemek doğru olmaz. Ürünün kategorisine göre komisyon oranları %5 ve %30 arasında değişmektedir.

Trendyol’da ürününüz satıldığında alacağınız ücretten KDV ve hizmet bedeli otomatik olarak kesilecektir. Kargo satıcıya ait ise aynı şekilde ücret bakiyenizden kesilecektir. Diğer platformlarla karşılaştırdığımızda Trendyol komisyon oranlarına yüksek demek doğru olmaz. Bu oranlar piyasanın kabul gördüğü ortalama komisyon oranlarıdır.

Trendyol’da Satış Yapmak Ücretli Mi?

Trendyol’da bir satıcı hesabı oluşturarak ürün satmaya başlamak tamamen ücretsizdir. Sadece bilmelisiniz ki, Trendyol mağazası açmak sadece şirket sahipleri için geçerlidir. En az bir şahıs şirketine sahip olmadan Trendyol’da satıcı olamazsınız. Trendyol kullanıcı dostudur ve satıcılar için çeşitli avantajlar sunar. Trendyol’da mağaza açarken, mağaza yöntemini yaparken veya ürün listelerken ekstra ücret ödemezsiniz. Sadece sattığınız ürünlerden komisyon kesilir.

Reklam çalışmaları tamamen sizin kararınızdır ve karşılığında ücret ödemeniz gerekir. Kaliteli ve gerçekten alıcısı olan ürünlerin reklamını yapmak sizi maliyet kaybından kurtaracaktır. Trendyol ürünlerinizi doğru bir şekilde listelerseniz ve mağaza yönetimini akıllıca yaparsanız, Trendyol sizin için kazançlı bir gelir kapısı galine gelecektir.

Trendyol’da Fatura Kesmek Zorunlu Mu?

Mali mühür sahibi olanlar satış sonrasında e-fatura kesmelidir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan e-fatura portalını kullanarak satılan ürünlerinize fatura kesebilirsiniz. Bunun haricinde özel entegre edilmiş e-fatura uygulamaları üzerinden de fatura kesebilirsiniz.

Fatura kesmek hem sizin için hem de müşteriniz için faydalı ve zorunlu bir işlemdir. Bu sayede gelirinizin tablosunu oluşturarak satılan mallarınızı daha rahat göz önünde tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra müşterinizin yaşayacağı herhangi bir soruna karşı fatura bulundurması gerekir. Yanlış fiyatlandırma veya işlem hatalarında faturaların önemi büyüktür. Çoğu zaman gerekmese de, bazı durumlarda e-faturaya ihtiyaç duyulabilir. Hatalı yazılan faturalar asla silinmemeli veya çöpe atılmamalıdır.

Trendyol’da Satış Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Trendyol’da satış yapmaya başladıysanız en etkili adımları takip ederek satışlarınızı artırabilirsiniz. Öncelikle mağaza adınız, logonuz ve ürün fotoğraflarınız tamamen özgün olmalıdır. Ancak bu sayede müşteri kitlesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ürününüze en uygun SEO uyumlu başlıkları seçmelisiniz. Bu sayede hedef kitleler ürünü Google üzerinde aratırken sizi bulma şansları artar.

İnternet Üzerinden Para Kazanmanın Yolları > https://www.pusholder.com/internet-uzerinden-para-kazandiran-meslekler/

Bu bağlamda yine ürün açıklamasının özgün ve doğru anahtar kelimelerle yazılmış olması gerekir. Yeterli, kaliteli ve kendi çekiminiz olan fotoğraflar eklemek mağazanızı her zaman daha güvenilir yapan unsurlar arasındadır. Doğru fiyatlandırmayla beraber en çok aranan ürünleri satabilir ve kazanç miktarınızı artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu