Tüp Bebek Tedavisi Hakkında

Tüp bebek tedavisi basit tanımı ile kadından alınan yumurta hücrelerinin ve erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesini sağlamaktır. Döllenen embriyo kadının rahminin içine yerleştirilir. Yani doğal olması gereken döllenme laboratuvarda gerçekleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laboratuvar ortamında döllenme işlemi ile spermler yumurtaların yanına bırakılır. Bu spermlerin kendi kendilerine yumurtanın içine girip dölleme işlemini gerçekleştirmesi beklenir. Bu yöntem, klasik tüp bebek-IVF yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinde diğer bir yöntem ise mikroenjeksiyon yöntemidir. Mikroskop altında spermin bir pipet yardımıyla yumurtanın içine enjekte edilmesiyle döllenme sağlanır.

Hangi tedavi metodunun uygulanacağı, çiftlerin özelliklerine bağlıdır. Yöntem seçiminde amaç; çiftlerin özelliklerine göre en yüksek başarının elde edilmesidir.

Tüp Bebek Süreci Neleri Kapsar?

Düzenli bir şekilde adet gören kadınlar her ay bir tek yumurta oluştururlar. Bu hastalara tüp bebek tedavisi uygulanarak dışarıdan hormon ilaçlarıyla bu sayı artırılmaya çalışılır.

Tüp bebek tedavilerinde protokoller farklılık gösterse de genel itibari ile yumurta gelişimini sağlayan ve erken yumurtlamayı engellemekte olan iki paralel hormon tedavisi uygulanır.

Hormon ilaçlarının kullanımında yumurtalıkların cevabına göre yumurta gelişiminin takip edilebilmesi ve gereken durumlarda doz ayarlamaları yapılması için kan testleri ve ultrason gerçekleştirilir.

Yumurtaların toplanması genel anestezi altında yapılabilir. Bununla beraber bu işlem lokal anestezi altında da yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Anne adayının yaşı; anne adayı gençse sağlıklı bir bebek doğurma olasılığı o kadar artmaktadır.

Daha önce doğum yapma;

 • Daha önce doğum yapmış olan kadınların hamile kalma olasılıkları hiç doğum yapmayan kadınlara göre daha fazladır.
 • Kısırlık nedeni de tüp bebek başarısı üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Normal bir yumurta kaynağına sahip olunması IVF kullanarak hamile kalınma şansını artırır. Ancak; bazı kadınlarda kısırlık nedeni bilinemez. Bu tür durumlarda IVF kullanılarak hamile kalınma olasılığı daha düşük olmaktadır.

Embriyo durumu; tüm embriyolar gelişim sürecinde hayatta kalmaz. Belirlenen parametreler yönünden, embriyo kalitesinde gözlemlenen düşüş ileri evre gelişimin durmasına ya da gelişimin olumsuz devam etmesine yol açar.

Yaşam tarzı; anne adaylarının yaşam tarzları tüp bebek tedavilerinde önemli bir yer tutar. Sigara bağımlılığı olan anne adayları Tüp bebek tedavisi esnasında daha sık düşük yapar. Aynı zamanda daha az yumurta alır. Sigara bağımlılığı IVF kullanılarak hamile kalınma ihtimalini azaltabilir.

Bunlara ek olarak; alkol kullanımı ve sıklıkla alkol alınması, bazı ilaçların kullanımı tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı

Yumurtası olan her kadın tüp bebek tedavisi görebilir. Elbette, 40 yaş sonrasında gebelik, gebeliğin devamı ve bebeğin sağlıklı doğum oranları azalmaktadır. 45 yaş sonrasında ise kadında yumurta olsa bile gebelik oranları % 1 ile % 5 oranında olmaktadır. Bu bilgiler ışığında belirtilmelidir ki; yaş ilerledikçe gebelik ve sağlıklı gebelik şansı azalabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekler için Yaş Sınırı Var Mı?

Tüp bebek tedavisinde erkekler için yaş sınırı olup olmadığı da sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Erkeklerde her yaşta sperm üretimi devam eder. Ancak; yaşın ilerlemesine bağlı olarak sperm kalitesi düşmektedir. 55 yaş üzeri erkeklerde sperm hareketliliği % 54 oranında azalmaktadır. Bu durum yaş olarak sperm DNA’sının bozulmasına bağlı olarak gelişir.

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler

 • Tüp bebek tedavisi aşamalarında minimum düzeyde olmak üzere bazı riskler söz konusudur. Tedavi sırasında uygulanan ilaçların yan etkileri de yine minimum düzeydedir. Bu ilaçların yan etkileri geçici olmakla birlikte tolere edilebilirdir.
 • Çoğul gebelik; kadının rahmine birden fazla embriyo transfer edildiğinde bu durum çoğul diğer adıyla çoklu gebelik riskini artırmaktadır. Ortalama olarak her dört başarılı tüp bebek tedavisinin birinde çoklu gebelik olabilmektedir.
 • Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski; bilimsel araştırmalara göre IVF’nın bebeğin erken doğum ya da düşük doğum riski az miktarda artırdığı bilinmektedir.
 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu; bu sendrom, tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimini tetikleyebilmek için folikül uyarıcı hormon tedavisi yapılan anne adaylarında görülebilmektedir. İki hafta içerisinde bir takım yan etkiler görülebilir.
 • Düşük riski; tüp bebek tedavileri sonrasında gebelik normal yolla meydana gelen gebelikler gibi taklip edilir. Tüp bebek tedavilerinde düşük riski bu takiplerde de fark edilebilir.
 • Yumurta toplama prosedürü komplikasyonları; yumurta toplamak için aspirasyon iğnesi kullanılır. Bu iğnenin kullanımı, enfeksiyona ya da bağırsakta, mesanede ya da kan damarında hasara neden olabilir.
 • Doğum kusurları; annenin yaşı doğum kusurlarında et etkili faktördür. IVF yönteminde gebe kalındığında bebek, belirli doğum kusurları konusunda riskin artıp artmadığı araştırmaya ihtiyaç duyan bir konudur.
 • Ektopik gebelik(Dış gebelik); tüp bebek tedavilerinde yaklaşık olarak % 2 oranında dış gebelik görülebilir. Döllenmiş olan yumurta rahim dışına, genellikle bir fallop tüpüne implante olduğunda döllenmiş yumurta rahim dışında yaşayamaz. Dolayısıyla gebeliğe devam etmenin bir yolu kalmaz.
 • Kanser; bazı araştırmalar kanser riskine de işaret etmiştir. Ancak; tüp bebek tedavi riskleri hakkında son yapılan araştırmalara göre kanser riski desteklenmemektedir.
 • Stres; tüp bebek tedavisi bir süreçtir. Elbette, bu süreç ekonomik, fizyolojik ve psikolojik anlamda yorucu olacaktır. Bunlara bağlı olarak da stres faktörü etkili olur. Çiftler için stresli bir süreç meydana gelir.
 • Riskler arasında sayılabilir. Tüp bebek tedavisi uygun görülen hastalar bu bilgiler yönünden uzmanlar tarafından bilgilendirilirler. Yukarıda da belirtildiği gibi bu riskler geçici ve engellenebilir risklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.