Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En Büyük Mafyaları

Mafya kelime anlamınca zor kullanarak kendine çıkar sağlayan, geçimini oluşturduğu örgütsel yapı ile geçimini sağlayan teşkilatlara denilmektedir. Mafya köken olarak İtalyancadır. Türkiye mafyalar olarak dünyada nam salmıştır. Bu nedenle Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mafyaları hâlâ isminden söz ettirmekte ve birçoğu hayatını sürdürmeye devam etmektedir.

Kendilerine oluşturdukları dünyada birçok gizlilik barındırmaktadırlar. Mafyaları genel olarak sevk ve idare eden mafya babaları vardır. Mafya babaları hem kendilerini hem de mafya üyelerini gizli tutup, yürüttükleri faaliyetleri gizliden yürütmektedirler. Her mafya farklı işlerle uğraşmaktadır. Temel ideolojileri farklıdır. Kimi mafya babaları eroin ve sakıncalı işlerle uğraşırken, kimisi de devletin yanında bulunur.

Namı Diğer Reis Sedat Peker

Kendini gençleri zehirleyen uyuşturucu ve benzeri maddeler ile mücadeleye adayan bir mafya babasıdır.

Sedat Peker Kimdir?

Rizeli bir ailenin çocuğu olan Sedat Peker 26 Haziran 1971’de Sakarya’da doğmuştur. Uzun süre Almanya’da yaşayan Peker, 1990 yılında ortaklaşa kurmuş olduğu işini bazı nedenlerden dolayı sonlandırarak o yıllarda yasa dışı örgüt kurmuş ve birçok suça karışmıştır. 1997 yılında ekibinden iki kişi adam öldürmek suçundan yargılanmış fakat sonrasında serbest bırakılmıştır. 1997 yılındaki bu olaylar sonucunda tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranmıştır. Fakat 1998 yılı 19 Ağustosta Romanya’da teslim olarak ülkesine getirilmiştir. 8 ay 29 gün cezaevinde tutulan Sedat Peker sonrasında tahliye edilmiştir.

“Kelebek Operasyonu” sebebiyle 12 yıl hapis cezası alan Sedat Peker, 2008 yılında avukatı Özge Yılmaz ile evlenmiştir. 2014 yılında tahliye olmuş ve yaşamına İstanbul’da devam etmektedir.

2000’li Yıllardan Sonra Sedat Peker

2004 yılında Cumhuriyet Savcılığının kararı ile Sedat Peker, cezaevine gönderilmiştir. Mart 2005’de Kelebek Operasyonu sebebi ile tutuklanmıştır. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanmış ve Sedat Peker 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. O yıllarda aynı zamanda İzmir 10. Ağır Ceza mahkemesinde de yargılanmıştır. Bu yargılanmada örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tehdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiası gerekçeler arasındaydı.

Mafya Babası Sedat Peker, Ergenekon davasında da sıkça duyulmuştur. “Silahlı terör örgütü kurma” suçu ile yargılanan Sedat Peker hakkında, Kelebek Operasyonu davasının bozulan bölümü yeniden karara bağlanmıştır. Bunun sonucunda Sedat Peker’e 1 yıl, 3 ay hapis cezası verilerek sonrasında hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir.

2005’te Ergenekon davasında 9 yıl hapis yatan Sedat Peker daha sonrasında 10 Mart 2014’te tahliye edilmiştir.

Sedat Peker Kendini Nasıl Tanımlıyor?

2014 yılında Vahdet gazetesine verdiği röportajda kendisini “Mafya” olarak tanımlamayan Sedat Peker, şu ifadeleri de eklemiştir:

Geçmiş tarihte mağduriyete uğramış insanların haklarını koruyabilmek adına bazen şiddete başvurduğum doğrudur. Haklarını korumak için yardımcı olduğum insanlara sorarsanız size bir dava adamı olduğumu söylerler. Hayatın gerçeklerinden uzak yaşayan tuzu kurulara şahsımı sorduğunuz da ise mafya olduğumu söyleyebilirler. Mafya olabilmek benim fıtratıma uygun değil. Ben kimsenin parasını haksız yere alamam. Ben hiç kimsenin namusuna göz dikemem, benden güçsüz diye kimseye zulüm edemem, ancak bunları yapanlara karşı geçmişte yaptıklarım herkes tarafından zaten bilinir. Her günahın karşısında mutlaka bir intikam meleği olur. Birçok günahın karşısında intikam meleği olma görevini kaderim bana bahşetmişse ben bundan ancak onur ve şeref duyarım.”

Sedat Peker Paylaştığı Videolarda Ne Diyor?

Sedat Peker’in YouTube kanalında bahsettiği konuların kısa özeti Vikipedi kaynağından alınmıştır.

2 Mayıs 2021 Açıklamaları

Yaklaşık 1 yıl video açıklaması yayınlamayan Sedat Peker, 2 Mayıs 2021 tarihinde “Şahsıma yapılan kanunsuzlukların taşeronu mehmet ağar ve pelikancılardır.” adını verdiği yeni bir video serisi yayımladı. Videonun başlangıcında Peker, “Bir devlet büyüğünün 2020 Mayıs’ında videolara son vermesini, bir yıl içinde (2021 Nisan) ülkede önemli gelişmelerin yaşanacağını ve 2021 Nisan ayı içinde sıkıntılarından kurtulup Türkiye’ye dönebileceğini, ancak verilen sözlerin tutulmadığını…” söyledi.

Sedat Peker Videolarda Ne Diyor?

Video genelinde hakkında uygulanan 9 Nisan 2021 operasyonlarına değinen Sedat Peker, “Operasyonu derin devletin başı Mehmet Ağar ve Pelikan grubunun koordine ettiğini iddia edip, Pelikan grubunun kendisine yapılan operasyonları Adolf Hitler’in sağ kolu Joseph Goebbels yöntemleriyle haber ettiklerini…” söyledi.

6 Mayıs 2021 Açıklamaları

Peker, 6 Mayıs 2021 tarihinde “mehmet ağar ve pelikancıların Gerçek Yüzü ( Ödeşmek Adettendir!)” adını verdiği video serilerine devam etti. Önceki video açıklamalarında yaptığı gibi Mehmet Ağar ve oğlu hakkındaki iddialarına devam etti. Peker’in iddiasına göre “Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül ile Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar, Emir Sarıgül’ün evindeyken Tolga Ağar ile dünyaca ünlü Türk kasap Nusret Gökçe arasında telefonda bir tartışma yaşandı. Tartışmalar sonucunda sinirlenen Tolga Ağar, silahla 4-5 el ateş ediyor. Silah sesi üzerine olay yerine gelen emniyet mensuplarına müdahale edilip, silahı Tolga Ağar değil Emir Sarıgül’ün şoförü Selim Taşdemir’in yaptığına dair tutanak tutulmasını sağladılar.

Peker’in bir diğer iddiasına göre ise; Elâzığ’da Kanal 23 adlı kanalda program sunuculuğu yapan Kazakistan kökenli Yeldana Kaharman, Elâzığ Jandarmasına gidip Tolga Ağar’dan şikâyetçi oluyor. Bir gün sonra 28 Mart 2019’da Yeldana Kaharman evinde intihar etmiş şekilde ölü bulunuyor. Peker olayın intihar değil cinayet olduğu iddia etti. Jandarma Genel Komutanlığı ve Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı bu iddialar üzerine açıklamalar yaptı. JGK, “Yeldana Kaharman’ın Jandarmaya her hangi bir başvurusu olmadığını iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Elazığ Başsavcılığı ise, “Yeldana Kaharman’ın evinde intihar ettiğini, bunların otopsi raporlarında kayıtlı olduğunu, Sedat Peker’e ait iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı.

9 Mayıs 2021 Açıklamaları

Peker, 9 Mayıs 2021’de “Derin Devletçiler, Pelikancılar; Bir Tripoda, Bir Kameraya Yenileceksiniz.” adlı yeni bir video açıklaması yayınladı. Açıklamalarında Mehmet Ağar ve Turkuvaz Grubu CEO’su Serhat Albayrak (Berat Albayrak’ın abisi) hakkında iddialarda bulundu. Peker açıklamasında, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in Mehmet Ağar ile beraber fotoğraf çektirmesini eleştirdi. MİT başkanı Hakan Fidan’ın kendisine istihbarat bilgisi gönderdiğine dair iddiaları da yalanladı.

Turkuvaz Medya grubuna bağlı ATV dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olamaz’da yeni eklenen “Peker” karakterinin Serhat Albayrak talimatı ile eklendiğini iddia etti. 2014 yılında AKP eski milletvekili Feyzi İşbaşaran’ı Emine Erdoğan’a küfür ettiği nedeniyle dövdürdüğünü itiraf etti. Açıklama yapan İşbaşaran “sahte avukat diplomasıyla karakola giren Peker’in adamı beni dövmedi. Tam aksi, ben onu dövdüm” dedi.

Devletin kendisini Türkiye’ye iade etmesi için Fas’a İnsansız Hava Aracı hibe ettiğini iddia etti.

9 Mayıs son videosunda, artık Türkiye’ye dönmeyeceğini, kendisini yurtdışından operasyonla getirtecek olan kolluk gücü ile de silahla çatışacağını açıkladı.

13 Mayıs 2021 Açıklamaları

Peker, 13 Mayıs 2021’de “Bazıları Aslan Hikayesini Anlatmadan Avcının Hikayesine İnandılar. Görüşeceğiz” adlı yeni bir video yayınlayarak Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dair iddialarda bulundu. Peker, 2018 yılında intihar eden Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın ölümünden Süleyman Soylu’nun sorumlu olduğunu iddia etti.

Yaşlanmayan Mafya Babası Alaattin Çakıcı

Ülke gündeminde ismini sıkça duyduğumuz, çoğu kişinin mafya ve organize suç örgütü lideri olarak tanıdığı Alaattin Çakıcı kimdir?

Alaattin Çakıcı Kimdir?

20 Ocak 1953’de Arsin Trabzon’da dünyaya gelen Alaattin Çakıcı, Ali ve Şakire Çakıcı çiftinin 5 çocuğunun en büyüğüdür. Babasını 12 Eylül olaylarında İstanbul’un Gültepe semtindeki bir kahvehaneye yapılan silahlı baskında kaybeden Alaattin Çakıcı, 1984 yılından itibaren çek – senet tahsilatı yapan grupların liderliğini yapmaya başlamıştır.

90’lı Yıllarda Alaattin Çakıcı

17 Ağustos 1998’de Türk ve Avusturya polisi ile birlikte bir operasyon düzenledi. Bu operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural’ın kızı Aslı Ural’la birlikte Fransa’nın Nice kentinde yakalandı. Mafya Babası Alaattin Çakıcı 1995 yılında Uludağ’da, eski eşi Nuriye Uğur Kılıç’ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı. Bu yargılanma 2006 yılında ilk olarak Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu süreçte Kılıç’ın Çakıcı’ya söylediği “Öcalan senden daha şerefli” sözü sebebi ile Alattin Çakıcı’ya tahrik indirimi yaptı. Mahkeme kararı ile Çakıcı’ya 19 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Alaattin Çakıcı’nın firarda bulunduğu dönemde Palermo’da İtalyan mafyasının önde gelen aileleri ile birlikte bir toplantı yaptığı da ortaya çıktı. Bunun sonucunda Alaattin Çakıcı, 1998’in Şubat ayında Fransa’da yapılan bir operasyonda yakalanmaktan son anda kurtulmuştur.

2000’li Yıllardan Sonra Alaattin Çakıcı

Alaattin Çakıcı’nın ismini 2000’li yıllarda da sıkça duyduk. 2000’li yıllardan sonra Alaattin Çakıcı, 15 Nisan 2020 Tarihli ve 31100 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili yasa değişikliği kapsamında hükümlü bulunduğu Sincan L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edildi.

26 Mart 2000 tarihinde 15 kişinin yaralanması sonucunda Karagümrük Spor Kulübü Lokali’ne yönelik düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 3 yıl 4 ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl 9 ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken, müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

10 Ekim 2020’de yeğeni Adem Çakıcı’yı öldürtmeye azmettirmeye teşebbüs suçundan 17 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Hüseyin Baybaşin “Avrupalı Escobar”

Namı diyar Avrupalı Escobar. Gerçek ismiyle Hüseyin Baybaşin. 1956’da Lice’de dünyaya gelen Hüseyin Baybaşin Kürt asıllı Türk uyuşturucu kaçakçısı ve organize suç örgütü lideridir.

Mafya Babası Hüseyin Baybaşi

Uyuşturucu ticareti yapan Avrupalı Escobar ve aynı zamanda PKK başta olmak üzere silahlı örgütler ile bağları bulunmaktadır. Baybaşin ailesinin başı olan Mafya Babası Hüseyin Baybaşin şu anda Hollanda’da cinayet, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve diğer suçlamalar nedeniyle Vught Hapishanesi’nde ömür boyu hapis yatmaktadır.

Hüseyin Baybaşin – Avrupalı Escobar Suçları

Avrupalı Escobar adı ile tanınan Hüseyin Baybaşin, uyuşturucu satıcılığına ilk olarak 16 yaşında başladı. 1976’da İstanbul’da kendi evinde 11 kg eroin ile bulunarak yakalandı. Bunun sonucunda 2 yıl hapse mahkûm oldu. Sadece ülke içerisinde değil yurt dışında da gündem olan Avrupalı Escobar, İngiltere’de 1984’te sahte pasaport ve 6 kg eroin ile yakalanarak 12 yıl hapse mahkûm edildi. Yurtdışındaki bu 3 yıllık hapisten sonra Türkiye’ye iade edildi ve serbest bırakıldı. Zamanla uyuşturucu imparatorluğunu büyüten Baybaşin, Avrupa’nın en büyük eroin ithalatçısı konumuna geldi. “Siyah Lale” kod adlı uluslararası bir operasyon düzenlenerek 27 Mart 1998 tarihinde Hollanda’da yakalandı. Baybaşin, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayeti azmettirme, adam kaçırma gibi suçlardan ömür boyu hapse mahkûm edildi ve halen de Hollanda’da hapis yatmaktadır.

Ülkü Ocaklarının Yetiştirdiği Mehmet Hadi Özcan

Adam yaralamak, azmettirmek, haraç toplamak, araba hırsızlığı gibi birçok suçla adı anılan Hadi Özcan ceza evlerinde yaptığı talimatlar ile bilinmektedir.

Hadi Özcan Kimdir?

Mehmet Hadi Özcan 2020 yılında Gürcistan’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Mehmet Hadi Özcan hakkındaki suçlamalardan dolayı çıkarılan mahkeme kararıyla tutuklanarak Artvin Cezaevi’ne götürüldü. Mafya Babası Mehmet Hadi Özcan, Kocaeli çetesinin liderlerindendir. Hakkında birçok suç dosyası bulunan Mehmet Hadi Özcan defalarca cezaevine girdikten sonra davaları devam ederken yurt dışına kaçmıştır.

Mehmet Hadi Özcan Kimdir?

Mehmet Hadi Özcan 1957 yılında Kocaeli’de doğmuştur. Sapanca’nın Kırıkpınar nüfusuna kayıtlı olan Mehmet Hadi Özcan 1980 ve öncesi yıllarda Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptığı bilinmektedir. Mehmet Hadi Özcan, cürüm işlemek niyetiyle teşekkül oluşturma, adam yaralamak, çek-senet tahsilatı, cezaevinde şahıslardan haraç toplama, cezaevinde yaralama, kurşunlatma, cezaevinde talimatla suça azmettirmek, adam kaçırma ve araba hırsızlığı işlediği suçlar arasında yer almaktadır. Mehmet Hadi Özcan Kocaeli ev Sakarya’da adamları ile beraber birçok silahlı eylem gerçekleştirmiştir. Mehmet Hadi Özcan’ın, bir dönem ülke gündeminde ilk sıralarda olan ve damga vuran Susurluk kazası için de bilgiler vermişti. Hadi Özcan Kocaeli’de bulunan Kandıra Cezaevi’nde cezasını çekmektedir.

İdris Özbir Namı Değer Kürt İdris

Bilinen en eski mafya babalarından biri olan İdris Özbir 1937 yılında Kars’ta doğmuştur. Gençlik yıllarında gece kulüplerinde ve barlarda fedailik yapmıştır.

Kürt İdris Kimdir?

Fedailik yıllarında edindiği tecrübeler ile ilerleyen yıllarda mafya babalığına soyunmuş ve birçok suça bulamıştır. Kürt İdris hazine arazilerini parselleyip satmak, adam kaçırmak, uluslararası kimyasal kaçakçılığı yapmak, azmettirmek suçlamalarından aranmıştır.

İdris Özbir yargılanmaya devam ederken, kanser nedeni ile hayatını kaybetmiştir. 2002 yılında akciğer kanserinden ölen mafya babası Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mafyaları arasında yer almaktadır. Ölmeden önce Mustafa Kemale, İsmet Paşaya, Kenan Evren’e Baba diyen bu aziz millet bana da baba demiş, beni mesut etmiştir. Diyerek sözlerini söylemiştir.

Babaların Tetikçisi Yakup Süt

Türk mafya liderleri isimleri arasında yer alan Yakup Süt kimdir? İsmi sık duyulan mafya lideri Yakup Süt, Ardahan Merkez ilçeye bağlı Hoçvan Köyündendir.

Yakup Süt Kimdir?

1989 yılında tefeci Abuzer Soldanlı‘yı öldürmek daha sonrasında ise 1991 yılında zehir taciri Halil Kurt‘u öldürmek suçlarından müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Bu olaylardan sonra mafya lideri Yakup Süt 1994 yılında Kırklareli Cezaevi’nden kaçmıştır. Tekrar yakalanarak Bursa Cezaevi’ne kondu. Duruşma için İstanbul’a götürülen Yakup Süt, bu kez de Şişli Adliyesi’nden firar etmiştir. Firari olduğu sırada Yakup Süt 10 adamı ile birlikte uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş‘ı kaçırma girişiminde bulunmuştur.

1998 yılında dönemin Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan‘a düzenlenen silahlı saldırıda da ismi gündem olan Mafya Babası Yakup Süt bu olayın azmettiricisi olduğu iddia edilmiştir. Yakalanan ve Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi’ne konan Yakup Süt, mide kanaması şikayeti ile sevk edildiği hastaneden de kaçmıştır. 1999 yılında yakalanma hikayesinde ise Yakup Süt’ün sevgilisi Songül Atuğ’u takibe alan polisin bu ikiliyi Rodos’a kaçmak üzereyken Marmaris’te yakalanmasıyla sonuçlanmıştır. Mafya lideri Yakup Süt, 14 Şubat 2020’de İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlemiş olduğu operasyon ile yakalanmıştır.

Nuri Ergin – Nurişler

Karagümrük Çetesinin lideri olarak da bilinen Nuri Ergin, Erzurum doğumludur. Sibel Can’a şantaj yapan Can Kuzu’ya işkence, Sabancı suikastı cinayetinin öldürülmesi, Alaattin Çakıcı ile anlaşmazlık ve çatışmaları gibi suçlarıyla bilinmektedir.

Sibel Can’a fotoğraflar ile şantaj yapan Can Kuzu’yu adamları ile beraber kaçırıp işkence uygulamıştır. 1999 yılında Mafya Babası Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin, Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar’ı öldürmüştür. Kartal Hapishanesinde beraber kaldığı Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil ile olan çatışmaları sebebiyle Alaattin Çakıcı’nın adamları, Karagümrük Spor Kulübüne ait lokali basıp 10 kişiye yaralamıştır. Bu olaya karşılık olarak Nuri Ergin’ in adamları da 2000’de Çakıcı’nın Gültepe ve Zeytinburnu mıntıkalarındaki 2 kıraathanesine baskın yapmıştır. İki mafya lideri arasındaki bu sürtüşmeler sebebiyle Nuri Ergin, Uşak’taki E Tipi Cezaevine gönderilmiş ve hala orada bulunmaktadır.

Hüseyin Saral – Sarallar Çetesi

Hüseyin Ağa lakabıyla bilinen Hüseyin Saral, Trabzon/ Of doğumludur. Türk ve Romen emniyet güçlerinin birlikte çalıştığı ‘Meriç Operasyonu’ ile Bükreş’te yakalanması sonrasında adını duyurmuştur.

Emniyetin, Saral’a düzenlediği yaklaşık 100 operasyonda, toplamda 1.230 tabanca, 45 uzun namlulu silah, 20 el bombası, 1.255 dinamit lokumu ve birçok mermi ele geçirilmiştir.

Sedat Şahin ve Hüseyin Saral’ın liderliğini yaptığı suç grupları arasında çatışmalar gündemde yer almıştır. 2005 yılında Hüseyin Saral, Sedat Şahin’in ekibi tarafından Roma’da sokak ortasında öldürülmüştür. Buna karşılık 2014 yılında, Sedat Şahin’in kardeşi Vedat Şahin ve onun adamı Ferdi Topal da araçları başında öldürülmüştür.

Yeraltı Dünyasının Ünlü İsmi Kürşat Yılmaz

Çek - senet tahsilatı ve sahte piyango bileti basmak suçlarından yargılanan Kürşat Yılmaz, Derya Ayanoğlu’nun babası armatör Osman Ayanoğlu’nun öldürülmesiyle bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınıp delil yetersizliği sebebiyle serbest bırakılmıştır.

Kürşat Yılmaz Kimdir?

1992 yılında Kayhan Güvelioğlu’nu öldürme suçuyla 19 yıl hapis cezası alan Yılmaz, 4 kez hapisten kaçmıştır. 1998 yılında Bulgaristan’da kaldığı otel odasında yakalanmıştır.

15 Temmuz 1999’da Kuşadası eski Belediye Başkanı Lütfi Suyolcu’ yu öldüren tetikçi Fırat Erdoğan’ı azmettirdiği gerekçesiyle suç ortağı olan Yavuz Kaşıkçı ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Şu anda Tekirdağ F Tipi Cezaevinde bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu