Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En Büyük Mafyaları

Mafya kelime anlamınca zor kullanarak kendine çıkar sağlayan, geçimini oluşturduğu örgütsel yapı ile geçimini sağlayan teşkilatlara denilmektedir. Mafya köken olarak İtalyancadır. Türkiye mafyalar olarak dünyada nam salmıştır. Bu nedenle Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mafyaları hâlâ isminden söz ettirmekte ve birçoğu hayatını sürdürmeye devam etmektedir.

Kendilerine oluşturdukları dünyada birçok gizlilik barındırmaktadırlar. Mafyaları genel olarak sevk ve idare eden mafya babaları vardır. Mafya babaları hem kendilerini hem de mafya üyelerini gizli tutup, yürüttükleri faaliyetleri gizliden yürütmektedirler. Her mafya farklı işlerle uğraşmaktadır. Temel ideolojileri farklıdır. Kimi mafya babaları eroin ve sakıncalı işlerle uğraşırken, kimisi de devletin yanında bulunur.

Namı Diğer Reis Sedat Peker

Kendini gençleri zehirleyen uyuşturucu ve benzeri maddeler ile mücadeleye adayan bir mafya babasıdır.

Sedat Peker Kimdir?

1990lı yıllarda birçok suçtan dolayı araması çıkar. Sedat Peker 1998 yılında Romanya’da kendi isteğiyle tutuklanır. Ardından Türkiye’ye getirilir. Hapiste kaldığı süre boyunca, hapishaneye birçok ekipman sağlamıştır. Hapishanenin birçok eksiğini giderip, çeşitli tadilatlar yaptırmıştır.

Kaldığı koğuşu halıfleks ile kaplatmıştır. Bu süre zarfında 100 küçükbaş kestirmiştir. Sedat Peker 2004 yılında kendi operasyonuyla 12 yıl ceza almıştır. Sedat Peker avukatı Özlem Yılmaz ile 2008 de evlenerek yeni bir yuva kurmuştur. Kaldığı 12 yıllık ceza sonucunda 2014 yılında tahliye olarak yaşantısına devam etmiştir.

Yaşlanmayan Mafya Babası Alaattin Çakıcı

Hakkında birçok suç isnat edilen Alaattin Çakıcı Trabzon Arsin doğumludur. Ülkücü gruba gençlik yıllarında katılmıştır.

Alaattin Çakıcı Kimdir?

İlk suç dosyası İ.T.T görevlisini bıçaklamasından dolayı başlamıştır. Ankara’da özellikle de gece mekanlarında birçok haraç baskınları yapmıştır. Devlet ile oldukça güçlü bağlantıları vardır. Özellikle Mit ile olan bağlantıları onu büyük babalar operasyonlarında göz altına alımlardan kurtarmıştır.

Kendi karısının ölümünden ve birçok cinayet ile suçlanan Alaattin Çakıcı Türkiye’de önde gelen banka yöneticileri ve birçok yöneticiye yapılan suikastlerde azmettirici olarak suçlanmıştır. Hakkındaki suçlamalardan dolayı kendisi için sahte pasaport hazırlatmış ve yurt dışına kaçmıştır. 1998’de Fransız polisi tarafından yakalanarak Türkiye’ye iadesi sağlanmıştır. Son af ile beraber cezaevinden çıkış yapmıştır.

Ülkü Ocaklarının Yetiştirdiği Hadi Özcan

Adam yaralamak, azmettirmek, haraç toplamak, araba hırsızlığı gibi birçok suçla adı anılan Hadi Özcan ceza evlerinde yaptığı talimatlar ile bilinmektedir.

Hadi Özcan Kimdir?

Diğer çete liderleriyle yakın ilişkiler içerisindedir. Ancak Ergenekon davası döneminde Çakıcı ile ters düştüğü bilinmektedir. Çıkar amacıyla çete kurmak ve çeşitli suçlara azmettirmek sebepleriyle hapis cezasına çarptırılmıştır.

Türkiye’nin istihbarat, kolluk kuvvetleri, siyasi ve askeri kişiler ile derin ilişkiler kurmuş, çıkarları doğrultusunda operasyonlar düzenlenmiştir. Hayatı değişik süreçleri ile dikkat çeken Hadi Özcan gazeteci yazar Sadık Güleç ve arkadaşı Fırat Alkaç’ın kitabında kaleme alınmıştır.

İdris Özbir Namı Değer Kürt İdris

Bilinen en eski mafya babalarından biri olan İdris Özbir 1937 yılında Kars’ta doğmuştur. Gençlik yıllarında gece kulüplerinde ve barlarda fedailik yapmıştır.

Kürt İdris Kimdir?

Fedailik yıllarında edindiği tecrübeler ile ilerleyen yıllarda mafya babalığına soyunmuş ve birçok suça bulamıştır. Kürt İdris hazine arazilerini parselleyip satmak, adam kaçırmak, uluslararası kimyasal kaçakçılığı yapmak, azmettirmek suçlamalarından aranmıştır.

İdris Özbir yargılanmaya devam ederken, kanser nedeni ile hayatını kaybetmiştir. 2002 yılında akciğer kanserinden ölen mafya babası Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mafyaları arasında yer almaktadır. Ölmeden önce Mustafa Kemale, İsmet Paşaya, Kenan Evren’e Baba diyen bu aziz millet bana da baba demiş, beni mesut etmiştir. Diyerek sözlerini söylemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu