Facebook Piksel

Ünlü Ressamlar ve Tabloları

Yüzyıllar boyunca insanlar, kendilerini farklı şekillerde ifade etmeye çalışmışlardır. Bazıları bunun için yazıyı veya müziği kullanırken bazıları ise resmi kullanmışlardır. Özellikle de resim, çok fazla anlam barındıran bir sanat haline gelmiştir. İnsanlar ilk çağlarda bile mağara duvarlarına resim çizerek iletişim kurmaya çalışmışlardır.

Ancak zaman geçtikçe bu sanata olan bakış açısı değişmeye başlamıştır. İnsanlar, çeşitli duygu ve düşüncelerini ifade edebilmek için de resim yapmaya başlamışlardır. Bu hususta öne çıkan çok önemli ressamlar vardır. İşte o ünlü ressamlar ve tabloları.

Ünlü Ressamlar ve Tabloları
Ünlü Ressamlar ve Tabloları

Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Ünlü ressam ve tablo denildiği zaman akla ilk gelen şüphesiz Mona Lisa’dır. Tüm dönemlerin en meşhur tablolarından biridir. Bu meşhurluğu hala da devam ediyor. Leonardo da Vinci, hayatı boyunca sadece resimle uğraşan birisi değildi.

Bunun yanı sıra jeoloji, astronomi, mimari, müzik ve matematik alanlarında da kendini geliştirmiştir. Bu nedenle Rönesans insanı olarak kabul edilir. Tablonun yapımı 1503-1506 yılları arasında gerçeklemiştir. Eserde gizemli bir gülümsenin olması, bu tablonun yıllardır araştırılmasına neden olmuştur.

Louvre Müzesi’nde sergilenen resim, internette gördüğünüz gibi değildir. Tabloyu yakından incelediğiniz zaman muhteşem bir resim yeteneğinin nasıl vücut bulduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Saturn Devouring His Son – Francisco Goya

Ünlü tablolar arasında yer alan Saturn Devouring His Son, 1819-1823 yılları arasında yapılmıştır. Resimde mitolojik bir figür olan Saturn bulunuyor. İlk bakışta resimde ne olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Bu tabloda Saturn’un, oğlunu yiyişi tasvir edilmiştir. Bu yiyişin elbette bir anlamı vardır. Efsanede Saturn’un oğullarının onu tahttan indirmek için çeşitli uğraşlara girişecekleri bildirilmiştir.

Bunu öğrenen Saturn, dünyaya gelen her oğlunu canlı bir şekilde yemeye başlamıştır. Ancak son erkek çocuğu olan Jupiter, onu öldürmeyi başarmıştır. Her ne kadar ünlü bir tablo olsa da görenleri korkutan bir resimdir. Museo del Prado’da sergilenmektedir.

Lamentation Of Christ – Andrea Mantegna

”İsa’nın Yası” olarak adlandırılan bu tablo, sanatseverlerin dikkatinden kaçmamıştır. 1480 yılında yapılan bu sanat eseri, Milan kentinde sergileniyor. Resimde bir adam mermer üzerinde yatmaktadır. Burada yatan kişinin İsa olduğu kabul ediliyor. Başucunda ise iki kadın ağlıyor. Bu kadınlardan birinin Hz. Meryem olduğu biliniyor. Yanındaki diğer kadının ise aziz John olduğu görülüyor. İsa’nın ölümü üzerine tutulan yasın resmedilmiş hali olan olan bu tablo, Andrea Mantegna’nın en önemli eserlerinden biri sayılıyor.

Nighthawks – Edward Hopper

Yağlı boya ile yapılan resimlerdendir. Bu eseri meydana getiren Edward Hopper, ABD’lidir. Ressamın en fazla tanınan eserlerinden biridir. 1942 yılında yapılan Nighthawks, restoranda vakit geçiren birkaç kişiyi gösterir. Bu tabloda resmedilen mekanın Manhattan’da yer aldığı tahmin ediliyor.

Ancak şuan da bölgede böyle bir yapıya rastlanmamıştır. Tablo, yapılır yapılmaz 3000 dolara satılmıştır. Art Institue of Chicago tarafından alınan resim hala oradadır. Sıradan bir görüntüsü olmasına rağmen dikkat çekmeyi başarmış nadide resimlerdendir.

The Bathers – Paul Cezanne

Ressamın seri haline getirdiği eserlerden biridir. Bu serinin adı ”Banyo Yapanlar” olarak biliniyor. Ressama ait en ünlü tablodur. Bu nedenle The Bathers’in yeri çok başkadır. 1898-1905 yılları arasında tamamlanmıştır.

Tabloya baktığınız zaman birkaç tane kadının su birikintisi etrafında banyo yaptıklarını görebilirsiniz. Dönemin toplumsal ve sanatsal normlarına uygun olmayan bir çalışmadır. Bundan dolayı çok fazla eleştiri almıştır.

Cezanne’nin amacı, hem gelecek kuşaklara hem de yaşadığı döneme farklı bir bakış açısı kazandırmaktı. Böylece resim sanatına farklı bir soluk getirmiştir. Çünkü Paul Cezanne’yi örnek alan birçok ressam olmuştur. Museum of Art’ta sergilenen tablo, Picasso’ya ait olan Les Demoiselles adlı eserle çok sık kıyaslanmıştır.

The Sleeping Gypsy – Henri Rousseau

Görebileceğiniz en sıra dışı resimlerden biridir. 1897 yılında yağlı boyayla yapılmıştır. Resimde bir kadın ve aslanın yan yana olduğunu göreceksiniz. Kullanılan renklerin birbiri ile uyumu, tabloya bakanları hayrete düşürmektedir.

Les Demoiselles D’avignon – Pablo Picasso

Pablo Picasso’ya ait önemli tablolardan biridir. 1907 yılında biten resimde 5 tane çıplak kadın bulunuyor. Devrim yaratan bu eser, o dönemlerde büyük tartışmalara neden olmuştur. Picasso, bu eserinde Iberya adlı bir teknik kullanmıştır. Bu teknik sayesinde kadınları yabansı bir şekilde görüyorsunuz. Tablonun orijinali New York’ta bulunuyor. Kübist akımına öncülük eden Les Demoiselles d-Avignon, sanat severlerin gözdesidir.

Ünlü Ressamlar ve Tabloları
Ünlü Ressamlar ve Tabloları

The Garden Of Earthly Delights – Hieronymus Bosch

”Dünyevi Zevkler Bahçesi” olarak adlandırılan The Garden of Earthly Delights, İskandinavyalı olan Hieronymus Bosch’un eseridir. Resme baktığınız zaman üç panel göreceksiniz. Bu panellerden ilki dünya hayatının yaratılışını, ikinci cenneti, üçüncü ise cehennemi tasvir eder.

Ressam, bu tasviri yaparken İncil’deki anlatımları göz önüne almıştır. Ancak tablonun net bir anlamı yoktur. Çünkü bu konuda çeşitli görüşler öne çıkmıştır. Museo del Prado’da sergilenmektedir. İlk bakışta karmakarışık bir eser gibi görünse de detaylı bakıldığında çok fazla anlam içerdiği tespit edilmiştir.

The Persistence Of Memory – Salvador Dali

Gerçeklik, mekan ve zaman kavramlarıyla ilginç bir şekilde oynayan Salvador Dali, ikonik bir çalışma ortaya çıkarmıştır. Resmin tam ortasında canavarımsı bir imge bulunuyor. Bu imgenin tam olarak ne ifade ettiği bilinmese de rüya alemine atıfta bulunulduğu düşünülüyor.

Tablolarıyla Ünlü Olan Diğer Ressamlar

Tablolarıyla ünlü olan diğer ressamlar şunlardır:

  • Bal du moulin de la Galette – Pierre-Auguste Renoir
  • The School of Athens – Raphael
  • The Son of Man – Rene Magritte
  • No. 5 – Jackson Pollock
  • Olympia – Edouard Manet
  • The Kiss – Gustav Klimt

Gibi ressamlar da kendi dönemlerine damga vurmayı başarmışlardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu