Virgin Orbit’ten Bir İlk: Yörüngeye Uçaktan Uydu Yerleştirdi

Günümüzde artan uzay çalışmaları ile birlikte, bu sektöre yatırım yapan şirketlerin sayısı da artıyor. Uzaya uydu gönderme şirketi olan Virgin Orbit, Kaliforniya merkezli olarak kuruldu. Virgin Group merkezinde yer alan şirket, uzaya gönderilecek uydular için uygun maliyetli hizmetler sunuyor. Şirket İngiliz girişimci Richard Branson tarafından kuruldu. Virgin Orbit, ilk girişiminde uyduları uzaya göndermeyi başardı.

Ancak işin zor kısmı, bu uydular Boeing 747 uçağı aracılığıyla uzaya bırakıldı. Virgin Orbit yatırımlarını yıllardır geliştiren grup, sonunda karşılığını fazlasıyla aldı. LauncherOne roketinin de yardımı ile görev kapsamındaki uydular gökyüzüne bırakıldı. Virgin Orbit uyduları, adı sıkça duyulan SpaceX’in geliştirdiği yerden gönderilen uydular değil. Virgin Orbit, uçak üzerinden bu işlemi yaparak şirketlerin maliyetini düşürüyor.

Virgin Orbit'ten Bir İlk: Yörüngeye Uçaktan Uydu Yerleştirdi
Virgin Orbit’ten Bir İlk: Yörüngeye Uçaktan Uydu Yerleştirdi

Test Uçuşları ile Devam Eden Süreç

Virgin Orbit tarafından gerçekleştirilen ilk yörünge test uçuşu, LauncherOne üzerinden 25 Mayıs 2020 tarihinde yapıldı. Cosmic Girl, LauncherOne roketini belli bir yüksekliğe çıkarıp, yörüngeye hiçbir sorun yaşanmadan erişmesine yardım edecekti. Ancak tam olarak Büyük Okyanus üzerinde LauncherOne roketinin motorlarında oluşan küçük çapta bir patlama arızası yüzünden görev başarısızlıkla sonuçlandı. LuncherOne için tasarlanan plana göre ikinci deneme 19 Aralık 2020’de yapılacakı. Ancak bazı işlemlerin gecikmesi nedeniyle 2. deneme ileri bir tarihe ertelendi. Her görevde Cosmic Girl adlı uçak kullanılarak, LauncherOne uzaya fırlatılıyor. İlerleyen süreçte uzmanlara göre, uzay sektöründe bu teknolojik gelişim yerini sağlamlaştıracak.

Cosmic Girl Benzersizliği

Cosmic Girl, Virgin Galactic bünyesine 2015 yılında Virgin Atlantic isimli havayolu taşımacılık şirketinden satın alınarak dahi oldu. Cosmic Girl, LauncherOne’i görevler sırasında yukarıya çıkaran Boeing 747 model bir hava aracıdır. Cosmic Girl şu anda Long Beach Havalimanı’nda bulunuyor. Smallsat model yörünge fırlatma aracı LauncherOne’in projelerinde kullanılmak üzere bir uydu platformu olarak satın alındı.

Cosmic Girl’in ilk lansmanıbı ise 25 Mayıs 2020’de gerçekleştirdi. Eskiden yolcu uçağıyken, şu anda uyduların güvenli yolculuğunu sağlıyor demek yanlış olmaz. Cosmic Girl, yeni görevleri için Amerika Birleşik Devletleri’nce N744VG olarak baştan tescillenmiş durumda. 17 Ocak 2021’de ikinci görevini, 10 CubeSat uydusunu başarıyla yörüngeye teslim ederek tamamladı.

Virgin Orbit Ayrıcalığı

Son teknolojiyi kullanan ve benzersiz bir çalışma sistemine sahip olan Virgin Orbit, uydu fırlatmalarını bilinenin aksine bir havaalanından yapıyor. Bu sayede uydular için ayrı oluşturulan uydu fırlatma alanlarına gerek kalmıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde, önümüzdeki yıllarda yapılacak alçak irtifalı uydu fırlatmalarında da daha az maliyetli bir ortam yaratılıyor.

SpaceX’in alışılagelmiş yöntemlerini geçmeyi başaran şirket, uzmanlara göre, sık periyotlarla yapılan uydu fırlatmalarında liderliği alacak durumda. Virgin Orbit şirketinin yaptığı açıklamaya göre, insanları Dünya’ya hatta Dünya dışındaki her noktaya bağlayan küçük uydular beraberinde yüksek maliyetleri getiriyor. İnsan bilgisini artıran, insan hayatını kolaylaştıran bu aşamalar için yeni teknolojiler oluşturmada kendilerini önde görüyorlar.

Virgin Orbit'ten Bir İlk: Yörüngeye Uçaktan Uydu Yerleştirdi
Virgin Orbit’ten Bir İlk: Yörüngeye Uçaktan Uydu Yerleştirdi

Virgin Orbit’in Uçaktan Uydu Gönderme Başarısı

Konu hakkında Virgin Orbit CEO’su Dan Hart; “Bu denemeden elde ettiğimiz başarıdan daha verimli bir sonuç bekleyemezdik. Yapılacak en iyi uçuşu yaptık. Tüm kaynak ve gelirlerimizi uzay teknolojisine yatırıyoruz. Roketimizin gösterdiği performans, bizim beklediğimiz seviyedeydi.’’ açıklamasını yaptı.

Virgin Orbit şirketinin kurucusu Richard Branson ise; ‘’Bu harika uçuş deneyimi, yıllardır verilen bir çabanın ürünüdür ve yörüngeye daha kolay giden yolda yeni keşifleri ortaya çıkaracaktır. Dan Hart ve değerli ekibinin, dünyamızı değiştirecek yeni görevlerini görmek için sabırsızlanıyorum.’’ Virgin Orbit uydularının yörüngeye Cosmic Girl ile gönderilmesi anlaşılır gibi olsa da bunu ortaya koymak oldukça zor.

SpaceX Teknolojisinin Başarısından Virgin Orbit’e

SpaceX şirketinin yeni keşiflerinden ve teknolojilerinden sonra, bir başka özel sermayeli şirket olan Virgin Orbit de uzaya uydu göndermede önemli bir engeli aştı. Richard Branson’un sahibi olduğu şirket, Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan Cosmic Girl isimli Boeing 747 model uçağı havalandırdı.

Uçağın kanadında yer alan LauncherOne adlı roket, NASA projesi kapsamındaki 10 küçük uyduyu yörüngeye bıraktı. Cosmic Girl’in pilot koltuğunda Kelly Latimer yer aldı. LauncherOne roketinde yakıt olarak sıvı oksijen ve RP-1 kerosen kullanıldı. İlk uçuş Mayıs 2020’de başarısız olduktan sonra, 17 Ocak 2021’de gerçekleştirilen 2. deneme uçuşu başarıyla sonuçlandı.

Virgin Orbit İle Uydu Gönderimi Daha Güvenli

Kaliforniya merkezli şirketin LauncherOne roketi, 17 Ocak 2021’de yapılan ikinci test uçuşunda yörüngeye kolayca ulaştı. Hepsi bu kadarla da sınırlı kalmadı: LauncherOne, NASA’ya ait Nanosatellit Lansman programı amacıyla oluşturulan 10 küçük küpü de yörüngeye kolayca bıraktı. LauncherOne, 21 metre uzunluğuna sahip ve 1.100 lbs’ye dek (500 kg.) uyduları yörüngeye bırakabiliyor.

Kaliforniya’nın Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan 13:50’de ayrılıp, Cosmic Girl uçağının kanadının altından ayrıldı. Virgin Orbit ile aynı kuruluşta yer alan Virgin Galactic de yörünge uçağı SpaceShipTwo ile bu teknolojiyi kullanıyor. Bu yeni model havadan uydu fırlatma planı, bilinen dikey olarak fırlatılan roketlere oranla esnekliliği ve dayanıklılığı daha da artırıyor.

Uydu Fırlatma Rekabeti Daha da Artacak

Virgin Orbit, sektörde hızla büyüyen küçük uydu fırlatma teknolojisinden büyük bir pay almayı hedefliyor. Küçük uydu fırlatma sektöründe şu an lider olan şirket, 2018’den beri yatırımlarına devam eden Rocket Lab. Ancak bu uzay rekabeti, Virgin Orbit’in maliyeti düşüren uydu fırlatma deneyimi ile ve diğer şirketlerin test uçuşlarıyla da önemli ölçüde artacak. Örnek verecek olursak, Kalifornia şirketi Astra’nın 12 metre uzunluğa sahip Rocket 3.2’si Astra’nın ikinci kez gerçekleştirdiği yörünge deneme uçuşunda Aralık 2020’de başarıya ulaştı. Aynı zamanda, Relativity Space ve Firefly Aerospace gibi başka uzay alanında faaliyet gösteren şirketler de çalışmaları sorunsuz şekilde devam ederse, kısa bir süre sonra kendi tasarladıkları küçük uydu fırlatıcıları ile deneme uçuşlarına başlayacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri İçin Takip Edin.